Ana içeriğe atla

http://www.alltrans.com.tr/

Estonya, Avrupa’nın siber gücü olmayı hedefliyor

12.12.2017 - 11:34

Neredeyse her işlemin online yürütüldüğü bir dijital devrimi hayata geçiren Estonya, Avrupa’nın siber gücü olmayı hedefliyor. Çok uluslu ve çok dilli bir kültürde birbirinden farklı girişim fikirlerine ev sahipliği yapan Estonya’nın, Türkiye ile ticari ilişkileri de artmaya başlıyor.

Estonya, uluslararası arenada teknoloji alanındaki gücüyle tanınmasının yanı sıra güler yüzlü insanları, muhteşem doğası, stresten uzak, renkli ve rahat sosyal hayatıyla da dikkat çekiyor. Sovyetler Birliği’nden ayrılarak bağımsızlığını kazanan, 2004’te Avrupa Birliği’ne üye olan yaklaşık 1,5 milyonluk nüfuslu Estonya, dijital dönüşümde büyük ilerleme kaydederek Avrupa’nın siber gücü olmayı hedefliyor. Eğitim ve bilişim teknolojilerinde iddialı olan Estonya ile Türkiye arasında son dönemde siyasi ve ticari ilişkiler de gelişmeye başlıyor. TÜİK verilerine göre, Türkiye ile Estonya arasındaki ticaret hacminin 2016’da 433 milyon dolara ulaştığı ifade ediliyor.

“SEVECEN İNSANLARIYLA GÜVENLİ VE HUZURLU BİR ÜLKE”

Estonya’daki gündelik yaşama dair konuşan Study in Estonia Uluslararası Eğitim Kıdemli Pazarlama Uzmanı Hakan Karaoğlu, “Hayatın stresli gündemi ve trafik sıkıntısından uzak, sevecen insanların yanında yabancı dil konusunun kısıtlayıcı olmadığı, güvenli ve huzurlu bir ülke Estonya. Estonyalılarla ilk tanıştığınızda başta utangaç bir karaktere sahipler, fakat tanıdıktan sonra çok sıcakkanlı ve keyifli olduklarını gözlemliyorsunuz. İş kültürü olarak ise Türkiye’den daha rahat bir ortam söz konusu” dedi.

“SERBEST TİCARET VE DÜŞÜK VERGİLENDİRME POLİTİKASIYLA GİRİŞİMCİLERİN DİKKATİNİ ÇEKİYOR”

Karaoğlu, e-oturum uygulaması sayesinde internet üzerinden oturum izni alan herkes, Estonya’nın sağladığı tüm e-hizmetlere erişebiliyor. Eğitim, iş, sigorta, vergi gibi tüm işlemler online olarak yürütülüyor. İşlemlerin online yürütülmesi hayatı daha aktif yaşamak isteyenler için de fırsatlar oluşturuyor. Estonya, uyguladığı serbest ticaret ve düşük vergilendirme politikasıyla girişimcilerin de dikkatini çekiyor. Bürokratik işlemlere maruz kalmadan yeni girişimler deneyimlemek istiyorsanız, sponsorlar bulabileceğiniz, yatırım alabileceğiniz ve işlerinizi büyütebileceğiniz bir ortam sunuyor. Ayrıca, bir Avrupa Birliği ülkesi olmasının getirdiği avantajla tüm Schengen ülkelerine rahatlıkla ziyaret imkanı bulabiliyorsunuz” dedi.

“ESTONYA, BAŞLATTIĞI DİJİTAL DÖNÜŞÜMLE İNSANA YATIRIM YAPIYOR”

Estonya’nın, başlattığı dijital dönüşümle insana yatırım yaptığını ifade eden Karaoğlu, “İlkokul birinci sınıftan itibaren bilgisayar programcılığı derslerinin verildiği Estonya, Avrupa’da kişi başı bilgisayar kullanımının ve okuma yazma oranının en yüksek olduğu ülkelerden biri.  Uluslararası çapta matematik, fen ve okuma becerilerini ölçen önemli sınavlardan biri olan PISA’dan da her yıl derece elde ediyor” diye konuştu.

yurtiçi

Yukarı