Ana içeriğe atla

http://www.alltrans.com.tr/

Fiziksel POS’ların yerini dijital ödeme sistemleri alıyor

06.09.2017 - 10:26

Firma olarak yıllardır KOBİ’lere e-ticaret yazılımı hizmeti verdiklerini söyleyen IdeaSoft kurucusu Seyhun Özkara, “Teknolojinin hızla geliştiği günümüzde, büyükten küçüğe tüm şirketler dijitalleşmenin öneminin farkına varıyor. Pek çok KOBİ artık sanal mağazasını da açarak e-ticaret sektöründe yerini aldı” dedi.

Masaüstü bilgisayarların yanı sıra mobil kullanımının artmaya başlamasıyla, fiziki alışverişlerinde online detaylar taşımaya başladığını söyleyen Özkara, “Artık fiziki mağazalarda da ödeme sistemlerinin fiziksel POS’tan sanal POS’lara dönüşmeye başladığını görüyoruz. Özellikle yurt dışında hayata geçen bazı mobil ödeme sistemleriyle; müşteriler mağazalarda alışveriş yaptıktan sonra, kasada sıra beklemek istemedikleri için mobil uygulama üzerinden ödemelerini gerçekleştirebiliyor” dedi. Şu an için Türkiye’de bu sistemlerin yurt dışına oranla daha nadir görüldüğünü ancak sektörel gelişmelerle birkaç yıl sonra çok daha dijital hale geleceğini ifade eden Özkara, “Yatırımlar dijitale yönlenmeli” dedi.
Özkara, çalışma hayatının getirdiği yoğunluk ve metropollerin kalabalıklaşması nedeniyle alışveriş yapmak için saatlerce zaman ayırmanın tarih olduğunu ve şu anda e-ticaret ile tüm ürün gruplarında doğru kitleye ulaşmanın mümkün olabileceğini söylerken, “Fizikselde mağazanın sahip olduğu tüm özellikleri, sanal mağazanıza da eklemeniz mümkün. Sanal POS, kredi kartı veya banka kartı ile alışveriş yaparken kullandığımız POS cihazlarının internete uyarlanmış halidir. Yani fizikselde yaptığınız ödemelerin aynısını güvenli bir şekilde internet üzerindeki alışverişlerinizde yapabilirsiniz. Fiziksel poslarda şifre işlemleri için aynı mekanda bulunmanız gerekiyor. Bu da uzaktan alışveriş imkanını ortadan kaldırıyor” diye konuştu. 

ÖDEME YAPARKEN GÜÇLÜ BİR ŞİFRELEME SİSTEMİ KULLANILIYOR
“Kredi kartı bilgileri girildikten sonra bilgiler ilgili sanal POS’a ait bankaya iletilir ve işlem onayı alınır. Sonraki süreçte ilgili işlemin bedelini bankadan anlaşmasına bağlı olarak tahsil eder” ifadelerine yer veren Özkara,  “Kısaca sanal POS işleyişi, alışveriş esnasında kart bilgilerinin güvenli bir şekilde ilgili bankaya iletilmesi ile geri bildirim sürecidir” dedi.
Özkara sözlerine şu şekilde devam etti: “Ayrıca e-ticaret sitesinden alışveriş yapacak müşterilerin kişisel ve kredi kartı bilgilerinin transfer sırasında kötü niyetli kişilerin eline geçmemesi için bilgilerin iletimi sırasında kullanılan SSL sertifikası, güçlü bir şifreleme sistemidir. Sanal POS dolandırıcılığının büyük oranda önüne geçer. Aynı zamanda ekstra güvenli olan 3D Secure sistemi de banka hesabınıza bağlı GSM numaranız üzerinden çalışan bir sisteme sahiptir. Bu sistem sayesinde işlem onayı tarafınızdan verildiği için daha güvenli kabul edilir.”

SANAL POS İÇİN ŞİRKET OLMA ŞARTI
Bankaların sanal POS başvurusu için aradığı ilk şartın tüzel kişi yani şirket olması gerektiğini vurgulayan Özkara, “E-ticaret sitesinin sanal POS alabilmesi için tüm ürünlerin açıklama ve görselleri, müşterilerle yapılacak sözleşmelerin sağlanmış olması gerekir. Ve bu süreçten sonra bankalara tek tek başvuru yapmak gerekiyor. Ancak sürecin uzun ve oyalayıcı olduğunu biliyoruz ve IdeaSoft olarak,  akıllı e-ticaret paketlerinin alternatif ödeme sistemleri ile otomatik entegrasyonu sayesinde, sadece hesap bilgileri yazılarak sanal POS’tan ödeme alınabilecek bir sistem geliştirerek süreci kolaylaştırıyoruz” diye belirtti.

yurtiçi

Yukarı