Ana içeriğe atla

aaa

GREEN CARD İLE HAYALİNİZ GERÇEK OLABİLİR

08.10.2018 - 15:26

GREEN CARD İLE İLGİLİ TÜM DETAYLARI ANLATAN GREEN CARD 7/24 YÖNETİCİSİ OZAN ŞİRİN, ÇEKİLİŞE YÖNELİK YAPILAN DOLANDIRICILIKLAR ÜZERİNE DE UYARILARDA BULUNDU.

Green Card nedir? Bunla ilgili bilgi verebilir misiniz?   
Green Card, Amerika’nın 1990 yılında yürürlüğe koymuş olduğu bir yasayla Amerika vatandaşı olmayan kişilerin Amerika’da ömür boyu oturma ve çalışmasını sağlayan bir oturma izni. Green Card’ın yürürlüğe girmesinin nedeni, nüfusu çeşitlendirmek.  Green Card çekilişiyle Amerika’da köken olarak az olan ülkelerden daha fazla insan alınıyor. Brezilya ya da Çin gibi ülkelerden alım söz konusu değil. Çünkü zaten bu kökenler Amerika’da çok fazla bulunuyor. Türk nüfus Amerika’da çok fazla yaşamadığı için Türklerden daha fazla insan alıyorlar. O yüzden şu an çekiliş istatistiklerine baktığımız zaman 50 bin kişinin neredeyse yüzde 5’i genellikle her sene Türkiye’den alınıyor. Green Card’ı iki farklı yolla elde edebiliyorsunuz; çekilişle veya Amerika’ya yaptığınız yatırımla. Şu an en popüler olanı çekiliş ile sahip olmak. Tüm dünyadan milyonlarca, Türkiye’den de 100 binlerce insan çekilişe katılarak Amerika’da ömür boyu oturma ve çalışma iznine sahip olabiliyor.
 
Peki, avantajları neler? 
Green Card size Amerika’da ömür boyu oturma ve çalışma izni sağlar ve orada 5 sene kalırsanız Amerikan vatandaşı olabilirsiniz. Zaten Amerikan vatandaşı olduğunuz zaman Amerikan pasaportuna da sahip olursunuz bu da sizin için büyük bir seyahat özgürlüğü demek. Dünyanın neredeyse her ülkesine vizesiz olarak seyahat edebilirsiniz. Green Card ile Amerika’da şirket kurabilirsiniz, devlet kurumları dahil her yerde çalışabilirsiniz. Hatta orduya bile katılma şansınız var. Ancak Amerikan vatandaşlığı almış olsanız bile oy kullanma hakkınız olmuyor.  Çünkü Amerika’da hala Türk azınlığı yeterli kapasiteye ulaşamadı. Ancak Amerika’da çocuğunuz olursa Amerika doğumlu olduğu için oy kullanma hakkına sahip olabiliyor.

Green Card çekilişinin başvuru şartları neler? Belli kriterleri var mı?  
Aradıkları iki kriter var. Birinci kriter minimum lise mezunu olmak. Eğer lise mezunuysanız bu çekilişe katılabiliyorsunuz. Tabii çekilişe bir sene önceden başvuru yapıldığı için lise son sınıf öğrencileri de çekilişe başvuru yapabiliyorlar. İkinci kriter ise; lise mezunu değilseniz son 5 sene içerisinde en az 2 senelik iş deneyimine sahip olmak. Bunlar dışında çekilişe katılmak için hiçbir şart yok.
 
Çekilişe başvururken herhangi bir evrak hazırlamak gerekiyor mu? 
2003 yılına kadar belli formlar ve evraklar hazırlanması gerekiyordu. Ama 2003 yılından bu yana bütün süreçler internete taşındı. Artık Green Card’ın hiçbir evrağı ve formu yok. Tamamen dijital olarak ilerliyor. Başvurular Amerika’nın ve Dış İşleri Bakanlığı’nın göçmenlik dairesinin resmi sitesi üzerinden her sene yılın belirli dönemlerinde gerçekleştiriliyor. Bizim gibi aracı kurumlarda bu başvuruların hatasız ve eksiksiz olarak gerçekleşmesi için varlar. Yılın 365 günü başvuru alabiliyoruz. Bu sayede onların bütün eksikliklerini ve hatalarını giderip başvurularını gerçekleştiriyoruz. Çünkü birçok insan hatalı ve eksik başvurudan dolayı daha çekilişe katılamadan eleniyorlar.
 
Bu çekilişte kazananlar nasıl belirleniyor?  
Aslında tamamen şans. Eğer siz çekilişe hatasız ve eksiksiz olarak katıldıysanız bütün herkesle eşit şansa sahipsiniz. Hiçbir şekilde kimsenin bir üstünlüğü yok. Ama tabii doğduğunuz ülkeye göre şansınız değişebiliyor. Çünkü Amerika o yıl içerisindeki nüfus yapısına bakarak ülke kontenjanlarını değiştirebiliyor. Ama siz doğduğunuz ülkedeki herkesle eşit şansa sahipsiniz. Kişileri bilgisayar sistemi seçiyor.
 
Çekiliş sonrası süreç nasıl ilerliyor? 
 Çekilişi kazananları 9-18 ay arası bir süreç bekliyor.  Bu süreç ilk etapta göçmenlik formlarının doldurulması ile başlıyor. Bu süreç de, genellikle sizin göçmenlik formlarını doldurduğunuz tarih ve size verdikleri sıra numarasına göre değişiyor. Sıra numaranız daha düşük bir numaraysa onlar daha öncelikli bir şekilde yer alıyorlar. Ama formları erken göndermek de önemli. Çünkü numarası sizden büyük olan insanlar sürece daha erken başladıkları zaman numarası küçük olanlardan daha erken işlemlerini bitirebiliyorlar. Bütün ülkeler için sınırlı sayıda kontenjan sayısı olduğunu düşünürsek işlemlere erken başlamak önemli bir şey. Biraz öncede söylediğim gibi, göçmenlik formalarının doldurulması, süreç hazırlığı, mülakat tarihi belli olduktan sonra elçilikte evrakların hazırlanması, görüşme, görüşmeden sonra da Amerika’ya gitmeden önce yapılması gerekenler ve 6 ay içinde Amerika’ya gidiş. Tüm süreç bu şekilde ilerliyor. 

Gündemde bir ara sahte Green Card mail ve telefon aramaları yoğunluktaydı. Bu olumsuzluklara karşı neler yapıyorsunuz? Neler söylemek istersiniz? 
ABD İstanbul Konsolosluğu’nun Sahtekarlığı Önleme birimi var. Bu gibi olumsuzluklar bize ulaşırsa eğer durumu onlarla paylaşıyoruz. Onlar gereken işlemleri başlatıyorlar. Tabii Türkiye’de çok fazla dolandırıcılık olduğu için kişiler kendileri tüketici mahkemeleri ya da yargıya başvurarak da haklarını savunabiliyorlar. Bizim mücadelemizde şu oluyor; basında ve televizyonda bu bilgileri paylaşarak insanların daha bu sürece başlamadan dolandırılmalarını engellemek ve bütün gerçekleri herkese sunmak. İnsanların destek alacakları aracı kurumu iyi araştırması gerekiyor. Kesinlikle kimseye T.C kimlik numaralarını ve Green Card çekiliş formundaki bilgiler dışında ekstra hiçbir bilgi vermemeliler. Amerika sadece eğitim durumu, adres ve kişisel bilgileri soruyor. Bunun dışında biri sizden iş bilgilerinizi isterse vermemelisiniz. Fazladan bilgi istedikleri zaman şüphelenebilirler.

arf

Yukarı