Ana içeriğe atla

aaa

HÂLÂ DEFTER İLE ŞİRKET YÖNETİLMEYE ÇALIŞILIYOR

09.03.2018 - 14:38

Kurumsal kaynak planlaması (ERP) sistemlerinin firmalara büyük avantajlar sağladığını belirten Mikro Yazılım Genel Müdürü Alpaslan Tomuş, “Türkiye’de hâlâ defter tutularak şirket yönetilmeye çalışılıyor.” diyor.

Türkiye’nin ilk ve öncü kurumsal-ticari iş yazılımları üreticilerinden biri olarak 1988’de kurulan Mikro Yazılım, şirketlerin, işlerini en üst düzeyde yönetecek ve verimli büyümelerini sağlayacak nitelikte yazılımlar geliştirmeye devam ediyor. Mikro Yazılım Genel Müdürü Alpaslan Tomuş ile bilişim ve kurumsal kaynak planlaması (ERP) sektörünü konuştuk.

Türkiye, ERP açısından nasıl bir noktada? 
Günümüzde rekabet zor, riskler daha yüksek. Geçmişi ve bugünü doğru değerlendirip geleceği en doğru bakış açısıyla yakalamak gerekiyor. Çözüm olarak tüm kaynakların en etkin biçimde kullanılmasını sağlayan ERP sistemleri gözüküyor. Türkiye’de ERP kullanım oranı ne yazık ki gelişmiş ülkelerin çok gerisinde. ERP yazılım kullanım oranları bizde yüzde 23, gelişmiş ülkelerde ise yüzde 50’nin üzerinde. Türkiye’de hâlâ ticari işletmeler defter tutularak yönetilmeye çalışılıyor. Günümüz ekonomisinde bu imkânsız. Elbette bir yerden sonra şirket takip edilemez hale geliyor. En kötüsü de bu durum, geri dönülemez noktada fark ediliyor ve pek çok işletme faaliyetlerine son vermek zorunda kalıyor.

Türkiye’deki bilinçlenme yeterli düzeyde değilken Mikro Yazılım olarak siz neler yapıyorsunuz?
Mikro Yazılım, sunduğu çözümlerle KOBİ’leri dijitalleştirerek rekabete hazırlıyor. Büyümek isteyen şirketleri dijitalleştirerek hem ulusal hem de uluslararası rekabet ortamında ellerini güçlendiriyor. Mühendislerimiz de şirketlerin var olan işlerini en üst düzeyde yönetecek ve verimli büyümelerini sağlayacak nitelikte kurumsal ve ticari yazılımlar geliştiriyor. Buna ek olarak, şirketlere e-Devlet uygulamalarına yönelik hizmetler sunuyoruz.

Firmanızın sunduğu çözümler hakkında bilgi alabilir miyiz?
Mikro Yazılım, “Büyümek isteyen her şirkete lazım” mottosu gereği, şirketlerin daha küçükken kullanmaya başladığı, onların verimli ve sağlıklı büyümesini sağlayan ve büyüdükçe de gelişen ihtiyaçlarına yine üstün yetenek ve performansıyla yanıt veren bir yazılım firması olarak öne çıkıyor. Büyük ve orta ölçekli işletmeler için Kurumsal Kaynak Planlaması (ERP) çözümlerinin yanı sıra perakende, küçük ve orta ölçekli işletmeler için, onların ticari yönetimlerini ve muhasebe ihtiyaçlarını karşılayan kurumsal yazılımlar geliştiriyor. 

BUGÜNE KADARKİ EN GELİŞMİŞ ERP ÇÖZÜMÜ
Mikro ERP çözümünüzden de bahseder misiniz?

Mikro ERP Kurumsal Kaynak Yönetimi ürün ailesi; üretim yönetiminden personel yönetimine, dış ticaretten finans yönetimine, müşteri ilişkileri yönetiminden genel muhasebe yönetimine kadar tüm operasyonları tek platform üzerinden yönetilmesini sağlayan bugüne kadarki en gelişmiş ERP çözümü.

Mikro ERP’nin bazı avantajlarını sıralayabilir misiniz?
İşletmenin tüm iş süreçlerini kontrol altına alır. Modüler bir yapı ve uygun maliyetli çözümler sunar. Rekabet gücünü artırır. Hızlı kurulum ve optimizasyon süreçlerine sahiptir. Tedarikten müşteriye kadar uzanan bütünleşik bir yapıya kavuşmanızı sağlar. İş akışlarını uluslararası standartlara taşır. Grup içindeki farklı şirketleri tek yönetimde birleştirebilen konsolidasyon özelliğine sahiptir. Sınırları ve mesafeleri ortadan kaldırır. Etkin planlama kabiliyetine kavuşturur.

arf

Yukarı