Ana içeriğe atla


BANNER

KAREL HAYATI KOLAYLAŞTIRIYOR

20.08.2019 - 17:22

TÜRKİYE’DE CEP TELEFONU VE İNTERNET KULLANIMININ ARTTIĞINI BELİRTEN KAREL STRATEJİK PLANLAMA VE PAZARLAMA DİREKTÖRÜ GÖKHAN YAZICI, ‘‘KAREL’İN SUNDUĞU ÜRÜN VE TEKNOLOJİLER İLE DÜNYADA 12 MİLYONUN ÜZERİNDE KULLANICININ HAYATINI KOLAYLAŞTIRIYORUZ.’’ DİYE KONUŞTU.

Telekomünikasyon sektörünün Türkiye ekonomisi için önemini nasıl değerlendiriyorsunuz?
Dünyada yaşanan teknolojik gelişmeler tüm sektörleri etkilerken telekomünikasyon sektörü bu süreçten büyük fayda sağlıyor ve ekonomik gelişmenin temel itici güçlerinden biri olarak dikkat çekiyor. Aynı durum Türkiye için de geçerli. Bu sektör ülke ortalamasının üstünde büyüyor. 2011-2018 arasında Türkiye’nin GSYH ortalama yüzde 6,5 büyürken, bilgi ve iletişim sektörü aynı dönemde ortalama yüzde 7,7’lik büyüme gösterdi. 2018'de ekonomide yaşanan yavaşlamaya karşın sektörün yıllık büyüme hızı yüzde 4,6 ile genel GSYH'deki yıllık yüzde 2,6’lık büyüme hızını geçti.
Dünya genelindeki eğilimlere uygun olarak Türkiye'deki sabit hat aboneliği yıllar itibariyle azalırken, cep telefonu ve internet kullanımı artıyor. 2007-2018 yılları arasında sabit telefon abonelikleri yüzde 25,8’den yüzde 14,1’e gerilerken, cep telefonu aboneliği yüzde 87,8’den yüzde 99,8’e yükseldi. Sektörün ürettiği ekonomik değer her geçen gün artarken, kullanılan ürünler ve hizmetlerin kalitesi teknolojik gelişmeler ve tüketici tercihlerindeki değişimlere bağlı olarak gelişiyor. 

Altyapı hizmetlerinizden bahseder misiniz? Özellikle internet altyapı hizmetinizle diğer şirketlerden nasıl farkınız var? 
Karel, 1986 yılında Türkiye’nin teknolojiye yüksek bedeller ödememesi gerektiği  düşüncesiyle yola çıkılarak kuruldu. Kuruluş misyonunu; çağdaş iletişim sistemlerini tasarlamak ve üretmek, bu ürünleri küresel ölçekte pazarlayarak ülke ekonomisine maksimum katkı sağlamak olarak özetleyebiliriz. 
İnternet altyapısı üzerinde çalışan IP iletişim ve güvenlik çözümlerimizi sunuyoruz ve böylece müşterilerimize yerli ve güvenli bir çözüm sağlıyoruz. Ses veri ve görüntüyü tek bir yapıda birleştiren Karel entegre IP iletişim ve güvenlik sistemleri klasik haberleşme ve güvenlik gereksinimlerinin dışında çok farklı ihtiyaçları da karşılayabiliyor. Bu sistemler mobilite, ses kayıt, konferans, görüntülü görüşme, sesli mesajların e-mail ile iletilmesi, durum bilgisi izleyebilme, anlık mesajlaşma, uzak abone ve uzak ofis iletişimi, santral üzerinden kamera görüntülerinin izlenebilmesi, kameralarla sesli iletişim sağlanabilmesi gibi avantajlı çözümlerin de kullanılmasına olanak sağlıyor.

Peki, Türkiye’de internet altyapı durumu nasıl? İyileştirmek için nasıl altyapı çalışmaları yapılıyor? 
Türkiye’de internet altyapısı ve erişim son yıllarda çok güçlendi ama gelişmiş ülkeler seviyesinde olduğumuz söylenemez. Bunu rakamsal karşılaştırmalarla ortaya koyabiliriz. Ülkemizde nüfusa göre sabit genişbant penetrasyon oranı yüzde 16 seviyesindeyken, OECD ortalaması yüzde 30,4 düzeyinde bulunuyor.  Yine nüfusa göre mobil genişbant penetrasyon oranı Türkiye’de yüzde 75,3 iken, OECD ortalaması yüzde 102,4’ü geçiyor. 

Son olarak Bilişim 500 araştırmasında almış olduğunuz ödülle ilgili bilgi verir misiniz? Hangi kategoride ödül aldınız?
Bilişim 500 araştırmasında Türkiye Merkezi Üretici Telekomünikasyon Alt Yapı Donanımı ve Türkiye Ekonomisine Katkı Özel Ödülleri, Türkiye Merkezli Üretici – Donanım olmak üzere iki ödül birden aldık.

arf

Yukarı