Ana içeriğe atla

arf

KARGO PARK, SİTE VE KURUMLARA KONFOR SAĞLIYOR

26.06.2018 - 12:06

Senkron Yazılım CEO’su Erdal Özkan, “Kargo teslimatları siteler ve kurumlarda büyük ıstırap. Kargo Park, bu ıstırabı konfora dönüştürüyor.” diyor.

Geçtiğimiz günlerde ilki düzenlenen FM Expo İstanbul Bina ve Tesis Yönetim Fuarı’nda yeni ürünlerin de lansmanı yapıldı. Onlardan biri de yazılım firması Senkron’un ürettiği Kargo Park cihazıydı. Senkron Yazılım CEO’su Erdal Özkan ile Kargo Park hakkında konuştuk. 

Öncelikle Senkron Yazılım hakkında bilgi alabilir miyiz?  
22 yıllık firmayız. Facility management (tesis yönetim) ile ilgili uygulamalarımız, Senyonet markamızla da site yönetim yazılımımız var. Ayrıca, site yönetimlerine kargo dağıtım noktasında çok yardımcı olacak inovatif bir proje sunuyoruz; Kargo Park diye.

Kargo Park fikri nasıl oluştu? 
Kargo Park ile biz sitenin içerisinde bir kargo şubesi kuruyoruz; self servis. İnsanlar kargolarını buradan teslim alıyor. Bu ürünü 4 yıl önce bir kargo firması için yüzde yüz yerli olarak üretmiştik. O firma birkaç noktaya kurdu. Daha sonra biz kargo konusunun siteler için ciddi problem olduğunu gördük. Bir kargocu geldiğinde site sakininin evde olmaması, kargonun şubeye geri götürülmesi, sakinin de şubeye gidip teslim alması ıstırap haline geliyor. Kargo Park bu noktada ciddi bir konfor sağlıyor. Bir diğer konu da şu: Kargo personellerinin site içerisinde sürekli dolaşması, güvenlik zafiyeti oluşturabiliyor. 20 paketi varsa güvenlikten geçerken sadece 2 daire için akreditasyon yapabiliyor.

Tüm kargo firmalarını servis edebiliyor musunuz? 
Edebiliyoruz. Bunun yatırımını biz yapıyoruz. Siteden bir kira bedeli alıyoruz ve tüm kargo firmaları bunu kullanabiliyor. Ürünümüz ortak kargo istasyonu gibi. Şu an İstanbul’da 5 lokasyonda kurulu. 

Ürünün teknik özellikleri neler? 
Sistemde üç farklı göz var. En küçük göz 7 desi, orta göz 16 desi, büyük göz de 35 desi büyüklüğünde. Biz önce bir sitenin günlük kargo sirkülasyonunu belirliyoruz. Sonra uygun sayıda göz koyuyoruz. 168 göze kadar çıkabiliyor. Sistem kargo firmalarının yazılımlarıyla entegre çalışıyor. Kargo Park’ı sitede herkesin kolayca ulaşabileceği bir noktaya kuruyoruz. Kargo elemanı, kendi kullanıcı şifresini girerek paketi Kargo Park’a bırakıyor. Bıraktıktan sonra, ilgili kargo firmasının yazılımı, site sakininin cep telefonuna SMS ile tek kullanımlık kod gönderiyor. Site sakini, istediği saatte kargosunu alabiliyor. Kod, TC kimlik numarası ve isim sistem tarafından eşleştirildiğinde, kargonun bulunduğu göz kendiliğinden açılıyor.  

Kargo firmasının sorumluluğu ne zamana kadar devam ediyor?
Son kullanıcının paketi teslim almasına kadar devam ediyor. Kargo üç gün içerisinde alınmamışsa, kargo firması gönderen kişiye iade ediyor. Dolayısıyla burada site yönetiminin herhangi bir sorumluluğu da olmuyor.

Sitelerden başka yerlere de Kargo Park kuracak mısınız?
Yakında Başakşehir Belediyesi’nin önüne kuracağız. Kurumlarda kargo teslimatları sıkıntılı oluyor. Kargo personellerini içeriye almıyorlar ve kargo sahibi aşağıya çağrılıyor. Bu, mesai anlamında ciddi bir verimsizlik yaratıyor. Kargo personelleri açısından da zaman kaybına sebep oluyor. Cihazımız iki taraf için de avantaj sağlıyor. Kargo Park’ı büyük kurumlara da kurma hedefimiz var. Fuar bu anlamda faydalı oldu. Kurumsal firmaların yetkilileri sistemi çok beğendi.

 

Erdal Özkan

arf

Yukarı