Ana içeriğe atla

http://www.alltrans.com.tr/

Kazanç artık satışta değil, verimlilikte!

06.09.2017 - 10:29

Sanayinin kalbi Kocaeli’de ERP Danışmanlığı alanında faaliyet gösteren ve Sentez Live ERP ile LOGO Yazılım çözüm ortağı TeknoBit Yazılım’ın kurucu ortağı İlyas Sarıyurt ile kısa bir söyleşi yaptık. Bir projenin hayat döngüsünde öne çıkan noktaları bizlerle paylaşmasını istediğimiz bu söyleşiyi yazının devamında okuyabilirsiniz.

TeknoBit olarak 21 yıllık sektör deneyimi ve 8 yıllık ERP danışmanlığı tecrübemizle, faaliyet alanı ne olursa olsun, müşterilerimize en verimli çözümü sunmak için tüm gücümüzle çalışıyoruz.
  Bu amaçla; ilk olarak, o sektöre daha önce çözüm geliştirmiş olsak bile, sanki sıfırdan başlıyormuş gibi müşterimizin taleplerini dinler, mevcut çalışma sistematiğini analiz ederiz. Benzer iş kolunda çalışan başarılı ve başarısız rakipleri inceleyip, yapılması ve yapılmaması gerekenleri müşterimizle paylaşırız. Bu bilgiler ışığında müşterimiz çalışanları ile toplantılar düzenleyip, mevcut alışkanlıkları, şikayetleri ve talepleri not alırız. Tüm bu bilgileri bir araya getiren uzman ekibimiz, düzenli toplantılar yaparak hareket planını oluşturur. Plan hakkında müşteri ile mutabık kaldıktan sonra bazen aylar, bazen de yıllar alan uzun ve zahmetli bir süreç başlamış olur.
  İster 1 kişilik ister bin kişilik bir firma olsun, ERP sistemi ile işletmenin tüm aşamalarını takip edebilir, böylece tüm sürecini standart bir hale getirerek sağlıklı büyümenin de önünü açmış olursunuz. İşinizin tüm aşamalarını takip edip raporlayabileceğiniz bir aracınız varsa, bu araç vasıtası ile verimsiz çalışan noktalarınızı belirleyebilir, ileride karşılaşabileceğiniz koşulları öngörebilirsiniz. Günümüzde rekabet şartları o kadar çetin ki, artık kazanç ürün satarak elde edeceğiniz karda değil, tüm iş sürecinizi verimli hale getirerek elde edeceğiniz tasarruftadır.
  Endüstri 4.0’dan bahsettiğimiz bu zamanda, ERP sistemi artık seçim değil zorunluluktur. Sağlıklı bir ERP uygulayan işletme rahatlıkla işlerini yürütür, karlılığını devam ettirir, çalışan motivasyonunu en üst düzeyde tutar ve müşterilerine karşı sorumluluğunu tam ve zamanında yerine getirir.
Sürekli olarak tekrar ettiğimiz ERP teriminin sadece bir yazılım değil, komple bir işletme çözümü olduğunu unutmamamız gerekir. Yazılım sadece bu süreci destekleyen araçlardan biridir. Bu nedenle Yazılım seçmeye çalışan bir işletmenin dikkat etmesi gereken husus sadece programın özellikleri ve fiyatı değildir. Yazılım, işletmeyi kendiliğinden ERP sistemine geçirmez. Bu süreçte mutlaka danışmanlık da alınmalıdır. Bu danışanlık yazılımı uyarlayan firmadan alınabileceği gibi, bu konuda profesyonel bir danışmanlık firması ile çalışılabilir ya da işletmede ERP süreci boyunca süreçleri yönetecek bir sorumlu da istihdam edilebilir.
  Son olarak ERP sürecine başlamış veya başlamaya hazırlanan işletmelere gerekli revizyonları yaparak, süreci sonuna kadar götürmelerini tavsiye ettiklerini söyleyen Sarıyurt, “En kötü çözüm bile işletmeye bir şeyler kazandıracaktır. Elinizdeki yazılım ne olursa olsun, mevcut süreçte öğrenecekleriniz kısa sürede sizi başka iyileştirmeler yapmaya teşvik edecektir” diyerek söyleşiyi noktalamış oldu.

GALATA

Yukarı