Ana içeriğe atla

aaa

SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANI MUSTAFA VARANK: “ÜRETİM OLMAZSA OLMAZIMIZDIR”

11.07.2019 - 16:15

SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANI MUSTAFA VARANK, ÖNÜMÜZDEKİ DÖNEMDE MİLLİ TEKNOLOJİ HAMLESİ ANLAYIŞI ÇERÇEVESİNDE DESTEKLERİN ARTIRILACAĞINI BELİRTEREK, "BİZ BU HEDEFE BAŞ KOYDUK. MİLLİ TEKNOLOJİ HAMLESİ ÖNCÜLÜĞÜNDE ÜRETİM OLMAZSA OLMAZIMIZDIR." DEDİ. 

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Sakarya'nın Ferizli ilçesindeki 3. Organize Sanayi Bölgesinde yapımı tamamlanan Arsan Kauçuk Fabrikasının açılış törenine katıldı. 
Yaptığı konuşmada her yeni fabrikanın, yeni üretim, artı katma değer, ilave istihdam ve fazladan ihracat anlamına geldiğini belirten Varank, "Türkiye için üreten, katma değer oluşturan ve istihdam sağlayan firmalarımız, Türkiye'nin yeni büyüme hikayesinin gerçek kahramanlarıdır. Bunu yaparken risk alan, vergi ödeyen, alın teri döken girişimcilerimiz her türlü takdiri ve övgüyü fazlasıyla hak ediyor." diye konuştu. 
Kalkınmanın ve gelişmenin en önemli koşulunun üretim olduğunu vurgulayan Varank, Türkiye'nin üretimden gelen katma değerle büyüyüp hedeflerine ulaşacağını söyledi. Bunun için sanayicinin her anlamda yanında yer almaya, onları desteklemeye, önlerindeki engelleri kaldırmaya çalıştıklarını anlatan Varank, geride kalan 17 sene boyunca sanayiye her anlamda güç kattıklarını ifade etti. 

"REFORM NİTELİĞİNDE ADIMLAR ATTIK"
Varank, 2002 yılında 193 olan organize sanayi bölgesi sayısını 314'e, bu bölgelerde istihdam edilen çalışan sayısını da 415 binden 1,9 milyon kişiye çıkarmayı başardıklarına işaret ederek, şöyle devam etti:
"Sadece bu veriler bile, ülkemizin hızlı büyümesinin ve güçlü kalkınmasının önemli göstergeleridir. Türkiye'nin kalkınma hikayesinin başka bir göstergesi olan Küçük Sanayi Sitelerimiz de kabına sığmaz hale geldi. 2002'den günümüze 118 sanayi sitesini destekleyerek, 118 bin kişiye istihdam sağladık. Bu dönem, sanayimizi sadece nicelik olarak değil, nitelik olarak da geliştirdiğimiz bir dönem oldu. 2002 yılında sadece 2 olan teknopark sayımız, bugün 63'ü faal olmak üzere 84'e ulaştı. Buralarda çalışan Ar-Ge personeli 53 bini aştı. Ayrıca, Ar-ge'yi yaygınlaştırarak, sanayicilerimizin daha çok Ar-Ge yapmasını sağlamak için reform niteliğinde adımlar attık." 

arf

Yukarı