Ana içeriğe atla

arf

TEKNOSA YATIRIMI İKİYE KATLAYACAK

09.03.2018 - 14:30

Sabancı Holding’in teknoloji sektöründeki lider markası Teknosa, 2017 finansal sonuçlarını ve 2018 hedeflerini açıkladı. Teknosa Yönetim Kurulu Başkanı Ata Köseoğlu, bu yıl yatırımlarını ikiye katlayacaklarını söyledi.

Türkiye teknoloji perakendeciliğinin lideri Teknosa, 2018’de, bir önceki yıla göre iki kat fazla yatırım yapacak. 2017’de 3,4 milyar TL ciro elde eden Teknosa, mağazalarda yüzde 17, teknosa.com’da ise yüzde 30 büyümeyle 20 milyon TL net kâra ulaştı. Sabancı Holding Perakende Grup Başkanı ve Teknosa Yönetim Kurulu Başkanı Ata Köseoğlu, bu yıl yatırımlarını ikiye katlayacaklarını söyledi. Teknosa Genel Müdürü Bülent Gürcan da “Kârlılık ve büyümemizi 2018’de de sürdüreceğiz.” açıklamasında bulundu.

‘TÜKETİCİYİ EN İYİ BİZ ANLAYACAĞIZ’
Sabancı Holding’in teknoloji perakende sektöründeki lider markası Teknosa, 2017 finansal sonuçlarını ve 2018 hedeflerini açıkladı. Teknosa Yönetim Kurulu Başkanı Ata Köseoğlu, “Teknolojiyi herkes için, her yerde ve her an erişilebilir kılma hedefiyle 2018’e iddialı bir giriş yapıyoruz. Yatırımımızı bu yıl ikiye katlayıp 60 milyon TL’ye çıkarıyoruz. Önümüzdeki yıllarda da sektörde öncü, oyun kurucu konumumuzu sürdürmeye kararlıyız.” dedi. 
Sabancı Topluluğu olarak enerji, finans, gıda ve teknoloji gibi pek çok farklı sektörde milyonlarca tüketiciye dokunduklarını belirten Köseoğlu, hedeflerinden birinin de ‘mükemmel müşteri deneyimi’ olduğunu ifade etti:  “Çok büyük bir perakende tüketici verisine sahibiz. Yüz yüze temas ve teknolojinin yarattığı her kanaldan müşterimizi anlamaya çalışıyoruz. Bu kadar geniş bir perakende yelpazesine sahipken, tüketicinin nabzını bizden daha iyi kim tutabilir? 2018’de tüketiciyi en iyi biz anlayacağız. Önceliğimiz ‘mükemmel müşteri deneyimi’ olacak.” 

‘ONLINE SATIŞTA YÜZDE 30 BÜYÜDÜK’
2017’de Teknosa olarak hedeflerini aştıklarını belirten Teknosa Genel Müdürü Bülent Gürcan da müşterilerin beklentileri doğrultusunda kendilerini sürekli yenilediklerini söyledi: “Toplam 110 bin metrekare net satış alanına sahip 204 mağazamızla Türkiye’nin açık ara en yaygın teknoloji perakende şirketiyiz. 2 bin 570 kişilik ekiple, yıl boyunca 200 milyona yakın ziyaretçimizi yenilikçi ürün ve hizmetlerle buluşturduk. Mağazalarda yüzde 17 büyüdük. 2017 toplam ciromuz 3,4 milyar TL olarak gerçekleşti. Kârlılığımız ise 20 milyon TL’ye ulaştı. Online satış kanalımız teknosa.com, geçen yıla göre satışlarını yüzde 30 artırdı. İnternetten sipariş edip mağazadan teslim alan müşteri oranı yüzde 30’a ulaştı. Mobil aplikasyonumuzdan gerçekleşen satışlarda yüzde 128’lik artış sağladık. Mobil platformdaki ziyaretçi sayımız da 6 kat arttı.”

HARCAMALARIN YÜZDE 10’U TEKNOLOJİYE GİDİYOR
Teknosa ve DORinsigt işbirliği ile hazırlanan ‘Teknolojik Ürün Kullanma Eğilimi Raporu’na göre, 2017’de Türkiye’deki tüketicilerin toplam harcamalarının yüzde 10’u teknolojiye gitti. Konut, gıda ve ulaşım giderlerinin ardından 4. sırada yer alan teknoloji harcamalarında en çok tercih edilen ürün, yüzde 41 ile cep telefonları olurken, bunu sırasıyla TV, beyaz eşya, bilgisayar, küçük ev aletleri ve oyun harcamaları takip etti. 

arf

Yukarı