Ana içeriğe atla

FFF

TESTER YOU İLE YAZILIMDA ZAMAN VE MALİYET TASARRUFU

13.11.2018 - 16:38

DÜNYADA HER YIL YÜZDE 10’A YAKIN BÜYÜYEN YAZILIM SEKTÖRÜ, TÜRKİYE’DE DE GELİŞMEYE DEVAM EDİYOR. TAMAMEN YERLİ SERMAYELİ TESTERYOU, YAZILIM PROJELERİNDE ZAMAN VE MALİYET TASARRUFU ODAKLI HİZMET VERMEYE BAŞLADI.

Dünya genelinde ortalama 800 milyar dolarlık finansal hacme sahip olan ve her yıl yüzde 10’a yakın büyüyen yazılım sektörü, Türkiye’de de gelişmeye devam ediyor. Sektörün deneyimli isimlerinden Barış Sarıalioğlu ve Tolga Mırmırık ortaklığında tamamen yerli sermayeyle kurulan TesterYou, yazılım projelerinde zaman ve maliyet tasarrufu sağlamaya odaklı test süreçleri, iyileştirmeleri ve eğitimleri için hizmet vermeye başladı. 

ULUSLARARASI ARENADA TÜRK MARKASI

Yeni girişimleriyle ilgili heyecanlı olduklarını belirten TesterYou Kurucu Ortağı Barış Sarıalioğlu, “Uluslararası arenada ülkemizi temsil edecek bir markayla yazılım testi alanına farklı bir bakış açısı getirmek ana hedefimiz. Çalışmalarımıza yazılım testi konusunda uzun ve kısa süreli danışmanlık, kurumlara personel desteği ve dış kaynak hizmeti, özel eğitim/etkinlik hizmetleri alanlarında hızlıca başladık.” dedi. 

IT SEKTÖRÜNÜN GSMH’DAKİ PAYI YÜZDE 4

Sarıalioğlu, sektörün gelişimini de değerlendirdi: “Dünya genelinde yazılım sektörünün finansal hacmi 800 milyar dolar civarında. Pek çok sektörün küçülmesi için bile yazılım sektörünün kullanılması gerekli olduğundan, finansal krizlerden de daha az etkilenen bir alan. Türkiye’deki bilişim teknolojileri sektörünün büyüklüğü ise 30 milyar dolar seviyelerinde. Yani yaklaşık 750 milyar dolarlık gayri safi milli hasılanın yüzde 4’ü. Yine yaklaşık 150 milyar dolarlık ihracatımızın yaklaşık 750 milyon doları bilişim teknolojileri sektöründen. Türkiye’de yazılım sektörü son 15 yıldır, iki haneli rakamlarla büyümekte. Bu büyümenin devam etmesini bekliyoruz. Yazılım testi ve kalite konusu ise genel bilişim teknolojileri ya da yazılım sektörüne bakıldığında daha niş bir alan. Günümüzde kaliteli olmayan ya da kullanıcısının ihtiyacını etkin bir biçimde karşılamayan herhangi bir yazılımın rağbet görmesi mümkün değil. Bu nedenle yazılım testi ve kalite alanında çok büyük gelişmeler söz konusu. Biz de Türkiye’de bu alanın uzmanları olarak global sınırları zorlayacak olan yeni yapılanmamız TesterYou’yu hayata geçirdik.”

YAZILIM GELİŞTİRME EFORUNUN YARISINI TESTE AYIRIN

TesterYou Kurucu Ortağı Tolga Mırmırık ise elde edilebilecek zaman, bütçe ve işgücü tasarrufu için yazılım üreten bir şirketin yazılım geliştirme yaşam döngüsü boyunca harcayacağı toplam eforun dörtte biri ile yarısı arasındaki bir bölümünü test aktivitelerine mutlak ayırması gerektiğinin altını çizdi: “Kurumun ürettiği yazılım ürününün dinamikleri, kullanım alanı, hata toleransı ve taşıdığı riskler bu testlerin miktarını artıracak ya da azaltacak temel unsurlar. Testler, yazılım şirketlerinin ürün geliştirme süreçlerinin ayrılmaz bir parçası. Yazılım testleri, nihai ürünün kullanıcılara daha hatasız ulaşmasını ve olası hataların henüz meydana gelmeden düzeltilmesini sağlıyor. Bu süreç, üretici firmanın kaynaklarını daha verimli kullanmasını mümkün kılarken projelerinin planlanan bütçe ve zaman içinde bitirilmesine yardımcı oluyor. Bu da üretici firma için zaman ve bütçe tasarrufu sağlıyor.”

arf

Yukarı