Ana içeriğe atla

http://www.alltrans.com.tr/

Yeni dönemin sanayi sektörü…

20.07.2017 - 14:18

“Yeni dönemin sanayi sektörünün, yazılım sektörü olduğunu artık anlamamız gerekiyor” açıklamasında bulunan IdeaSoft Yönetim Kurulu Başkanı Seyhun Özkara, “Artık sadece doğru beyinlere ve doğru projelere ihtiyaç var. Ülkemizin global projelerinin ardında da çoğunlukla yazılım ekipleri yer alıyor” dedi.

Dijitalleşmenin giderek önem kazandığı bir ortamda yazılımın da sahip olduğu önemli rol her gün artıyor. Peki, yazılım firmaları neden bu kadar önem arz ediyor? 
Dijitalleşmeyi sağlayacak ve süreçleri optimize edecek olan firmalar, yazılım firmalarıdır. Küçük veya büyük şirketler fark etmeksizin kalifiye mühendislerin yetiştirilmesi ve sayılarının artması, çok önemli bir değer ortaya koyuyor. Yeni dönemin sanayi sektörünün, yazılım sektörü olduğunu artık anlamamız gerekiyor. Sanayi için artık hektarlarca alanlara fabrikalar kurup bacaların tütmesine ihtiyaç yok. Artık sadece doğru beyinlere ve doğru projelere ihtiyaç var. Ülkemizin global projelerinin ardında da çoğunlukla yazılım ekipleri yer alıyor. 

Hedef büyütme noktasında sağlamış olduğunuz avantajlar ve sunmuş olduğunuz çözümler hakkında bizlere bilgi verir misiniz? Kullanıcılarına nasıl bir değer katıyorsunuz?
IdeaSoft, bir e-ticaret yazılımdan çok daha fazlasını müşterilerine sunuyor. Diğer işletmelerde olduğu gibi yalnızca yazılım paketini sunmakla kalmıyoruz bir e-ticaret ekosistemi sunuyoruz. İşletmelerin dijitalleşme süreçlerinde faydalandıkları bir e-ticaret ekosistemimiz var ve bu sayede diğer işletmelerde olduğu gibi müşteri yalnızca yazılım ile baş başa kalmıyor, sonuç hüsran olmuyor.  IdeaSoft ile çalışmaya başlayan bir müşteri panel kullanım eğitimleri alıyor ve bu eğitimlere istediği sayıda katılım sağlayabiliyor. Ayrıca devamında; internet reklamcılığını öğreniyor, anlaşmalı kargo firmalarımızdan uygun fiyatlı kargo gönderimi sağlayabiliyor, ödeme çözümleri tarafında daha düşük komisyonlarla çalışıp rekabet gücünü artırabiliyor. IdeaSoft, satış sonrası verdiği hizmetlerle, iş geliştirme sürecinde de müşterisinin yanında oluyor.

Sistem alt yapı güvenliğinizden bahseder misiniz? Örneğin verilerin güvenliğini korumak için nasıl bir model kullanıyorsunuz?
Türkiye’deki altyapı sağlayıcısı firmaların, devlet tarafından belirlenmiş olan birtakım yükümlülükleri var. Ancak bizler, tüm bunlara ek olarak iyi bir datacenter ile çalışıyoruz. Kendi güvenlik mekanizmalarımız ve güvenlik duvarlarımızın dışında ön tarafta bir katman daha barındırarak uyguladığımız farklı modellerimiz var. Dağınık bir yapıda, kendi bulut mimarimiz içinde hizmet sağlayarak, düzgün ve kesintisiz bir hizmet sunuyoruz. 

Yazılım geliştirirken tercih ettiğiniz bir metodoloji var mı? 
Agile (Çevik) Yazılım Geliştirme Yöntemi’ni tercih ediyoruz. Bu yöntem bize projeleri parçalar halinde geliştirebilmeyi, projenin kalitesini iyileştirmeyi, çok fonksiyonlu takımlar oluşturabilmeyi ve düzgün bir analiz süreci elde etmemizi sağlıyor. En önemlisi de bu çalışma yöntemi, ekibin motivasyonunu da çok olumlu yönde etkiledi.

Bundan 10 yıl önce yazılım sektörü nasıldı, şimdi nasıl bir değişim söz konusu?
Bu süreçte yazılım sektöründe çok şey değişti. Eski çalışanlar profesyonelleşti ve yeni mühendisler yetişti. Geçmişte doğru ve verimli olduğu düşünülen metotlar, zamanla yerlerini daha farklı geliştirme süreçlerine bıraktı. 10-15 yıl önce Türkiye’de bir test ekibi olan ve tam anlamıyla olması gerektiği gibi analiz süreci olan bir firma olduğunu söyleyemem. Ancak günümüzde taşlar yerlerine oturdu ve geliştirme süreçleri çok daha verimli hale geldi. 

GALATA

Yukarı