Ana içeriğe atla

aaa

“YERLİ TEKNOLOJİ ALTYAPILARI MİLLİ GÜCÜMÜZÜN ANAHTARI OLACAK”

14.09.2018 - 16:21

SON GÜNLERDE YAŞANAN EKONOMİK GELİŞMELERİN YERLİ VE MİLLİ YAZILIMIN ÖNEMİNİ BİR KEZ DAHA ORTAYA KOYMASININ ARDINDAN, DIGITAL PLANET KURUCUSU ADNAN VURAL ÖNEMLİ AÇIKLAMALARDA BULUNDU. 

Ülkenin yerli ve milli yazılımlarının geliştirilmesine yönelik politikalarını, kendi öz kaynaklarıyla dünya çapında teknolojiler ve kurumsal yazılımlar üreten ödüllü bir ARGE şirketi olarak güçlü bir şekilde desteklediklerini söyleyen Vural, “Yerli teknoloji altyapılarımızın geliştirilmesinin milli gücümüzün anahtarı olacağına inanıyoruz. Bu konuda, stratejik ülke ve şirketlerle teknoloji transferi üretim bölgeleri oluşturulması, ulusal siber güvenlik uygulama ve ekipmanlarının üretilmesi, yerli veri tabanı kurulması, kritik kurumlarda yerli işletim sistemi kullanma zorunluluğunun getirilmesi, tüm ülkede hatta bölgedeki müttefik ülkelerle birlikte geliştirilecek ortak bir iletişim protokolü üzerinden haberleşmenin sağlanması gibi adımlar atılarak milli teknolojilere ağırlık verilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Sonuç olarak teknolojiyi takip etmek yetmez, teknoloji üreterek takip edilen pozisyonda da olmalıyız.” dedi.
Türkiye’nin yerli ve milli teknoloji anlayışının güçlendirilmesi için veri saklama, şifreleme, algoritma ve platformlardan bağımsız özel sunucu tasarımları gibi kritik konuların öne çıkması gerektiğini dile getiren Adnan Vural, ödeme altyapılarının tamamen yerli ve aracısız olması, yurt içi harcamaların global kartlarla ilişkilendirilmemesi ve 5G altyapısına uygun devlet destekli içselleştirilmiş donanım ve teknoloji üretimi gerçekleştirilmesi gerektiğinin altını çizdi. 

MİLLİ TEKNOLOJİLER ÜRETMEK ZARURİ BİR İHTİYAÇ
Vural, hizmet sundukları e-Dönüşüm uygulamalarının zorunluluk haline gelmesiyle oluşacak büyük veri üzerinden yapay zekâ destekli analitik sayesinde; uzak denetim, şeffaf kurumsal yapılar oluşmasının yanı sıra devlet politikalarının ve sosyoekonomik gelişmelerin mikro-makro devlet hedeflerine etkisini anlık gözlemleme imkânı sağlayacağını ifade etti. Vural, ayrıca yerli ve milli olarak geliştirilen teknolojik altyapıların dijital dönüşümde bağımsızlığı da getireceğini söyleyerek, ‘’Teknolojiyle çevrildiğimiz bu yeni dünya düzeninde tam bağımsızlık için milli teknolojiler üretmek zaruri bir ihtiyaçtır.’’ dedi. 
Vural sözlerine şu şekilde devam etti: “Digital Planet olarak hiçbir harici blok teknoloji kullanılmadan geliştirdiğimiz teknolojiler ve büyük ölçekli yazılımlar sayesinde büyük verinin güvenli bir şekilde saklanmasını, sıkıştırılmasını ve ulaştırılmasını başarıyla sağlıyoruz. Bu ve benzeri yerli teknolojiler ön yargısız tüm testlerden geçerek, yurtdışı örnekleriyle de kıyaslanarak devlet destekli kullanılmalı. Bu noktada devlet kurumlarının bu çözümleri sunan şirketlerimize güvenlik araştırmaları neticesinde şans vermesi gerektiğini düşünüyorum. Ancak bu şekilde ülkemizin yerli ve milli teknolojilerini pazarda rekabet edilebilir bir konuma taşıyabiliriz.”
Yabancı firmaların Türkiye’ye bilişim yatırımı yapmaları için daha fazla bilinçlendirilmesi gerektiğinin altını çizen Vural sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Türkiye’de genç, enerjik, eğitimli ve her geçen gün artan bilişim kadroları ve girişimci kitlelerin sayısının oldukça yüksek olduğunu yabancı yatırımcıya anlatmamız gerekiyor. Ayrıca Türkiye’de yapılacak Ar-Ge merkezi yatırımları ile vergi muafiyeti ve teşviklerden yararlanılarak çok daha uygun maliyetli üretim yapabilmenin mümkün olduğunu göstermeliyiz.’’

arf

Yukarı