Ana içeriğe atla

arf

YÜZDE 90 YERLİLİKLE İDDİALI BİR ÜRETİCİYİZ

11.04.2018 - 16:51

Zaxe Genel Müdürü Koray Kurhan, Türkiye’de ticarileşmiş seri üretim yapan ilk 3 boyutlu yazıcı firmasıyız. Pazarda yüzde 90 gibi yüksek bir yerlilik oranıyla iddialı bir üretici durumundayız.” diyor.

Teknolojinin gelişmesiyle yeni yeni sektörler doğuyor. 3 boyutlu (3D) yazıcı sektörü de onlardan biri. Bu yeni sektörün öncü şirketlerinden biri ise Zaxe. Ticari olarak seri üretim yapan Zaxe Genel Müdürü Koray Kurhan, sorularımızı cevapladı.

Öncelikle şirketinizi tanıyabilir miyiz? İlk üç ayını geride bıraktığımız 2018 yılı şirketiniz için nasıl başladı?
Zaxe, Türkiye’nin ticarileşmiş seri üretim yapan ilk 3 boyutlu yazıcı firması. 3 boyutlu yazıcı pazarında yüzde 90 gibi yüksek bir yerlilik oranıyla iddialı bir üretici durumundayız. 3 boyutlu yazıcılar çok yeni bir teknoloji olmasından dolayı büyüme ivmesi hızlı olarak yukarı yönde ilerliyor. Teknoloji ürünlerinin satışını en çok etkileyen enstrümanlardan olan döviz kurlarındaki yukarı-aşağı hareketlilik  çok olmasına rağmen ilk çeyrek hedeflerimizi başarmış olacağız.

2017 yılının aynı dönemiyle karşılaştırdığınızda, ortaya nasıl bir tablo çıkıyor?
2018’de Türkiye 3 boyutlu yazıcı pazarının en az yüzde 70 büyüyeceğini düşünüp kendimiz için  ise bu hedefi yüzde 150 olarak belirlemiştik.  Hedef sektörlerimiz başta eğitim olmak üzere sanayi, mühendislik ve sağlık. 2018’in ilk 3 ayı itibarıyla büyük bir hızla hedeflerimizi gerçekleştirme yolunda ilerlediğimizi söyleyebilirim. 2018’in ilk 3 ayında, geçen yıla oranla yüzde 100 civarında bir büyümeyi yakalamış bulunuyoruz.

İlk üç aylık performansın ardından daha önce 2018 için belirlediğiniz hedeflerinizde ve yatırım planlarınızda artı ya da eksi yönde bir değişim söz konusu mu? 
Biz Türkiye pazarına güveniyoruz. Şu an için 2018 yılı için belirlediğimiz tüm yatırım planlarımızı değiştirmeden aynen uygulamaya devam ediyoruz.  

2018 yılı hedefleriniz ve yatırım planlarınız neler?
Şu anda pazarda X1 ve X1 Plus adını verdiğimiz iki 3 boyutlu yazıcı modelimiz var. Bu modellerimizle eğitim, Ar-Ge, sanayi, sağlık gibi konularda çözüm sunuyoruz. 2018 yılı için ana hedefimiz ise sanayi tarafında Ar-Ge faaliyetlerine katkı sağlayacak X3 ve X3 Plus adını verdiğimiz iki modeli geliştirmek. Şu an söz konusu modellerle ilgili çalışmalarımız sürüyor. 2018 yılının eylül ayında yeni modellerimizi Türk ve dünya kullanıcılarının beğenisine sunmayı hedefliyoruz.  Ayrıca nisan ayı içerisinde yurt dışına satış hedefimiz doğrultusunda Dubai’de bir satış ofisini hayata geçireceğiz.

İlk üç aydaki performansınıza bakarak 2018 yılının gerek şirketiniz gerekse sektör açısından nasıl geçmesini öngörüyorsunuz?
3 boyutlu yazıcı pazarı çok yeni bir pazar. Deyim yerindeyse daha emekleme seviyesinde. Fakat çok kısa bir zaman içerisinde katlamalı olarak atağa geçeceğine inanıyoruz. Hem şirketimiz hem de sektör için pazarın önümüzdeki 5 yılda ivmeli bir şekilde büyüyeceğine inanıyoruz. 

arf

Yukarı