Ana içeriğe atla

aaa

BARUTHANE PİLAVCISI’NDA “BUGÜN NE YİYECEĞİZ?”

10.04.2019 - 14:08

“İŞİME SEVGİMİ, HAYATIMI VE SAYGIMI KOYUYORUM.” İFADELERİNDE BULUNAN BARUTHANE PİLAVCISI FİRMA SAHİBİ NEDİM ŞAHİN, “İNSANLARIN SEVGİSİYLE BÜYÜYORUZ. BÜYÜMEYİ HEDEFLEYEN, İLERİYİ GÖREN BİR İŞLETMECİ OLARAK BEŞİKTAŞ ŞUBEMİZİ DE AÇIYORUZ. 5 MAYIS DÜNYA PİLAV GÜNÜ’NDE AÇILIŞIMIZI YAPARAK BUGÜNÜ KUTLAYACAĞIZ.” DEDİ.

Kutsal Bıyık olarak da tanınan Baruthane Pilavcısı Firma Sahibi Nedim Şahin ile markanın doğuşundan büyümesine kadar tüm detayları konuştuk. 

HER ŞEY KÜÇÜK BİR DÜKKANLA BAŞLADI
Baruthane Pilavcısı’nın doğuşu nasıl oldu?  

Marka 2010 yılında doğdu. Baruthane’de küçük bir dükkanımız vardı. Bu dükkanın mutfağı yoktu. Annemin evde yaptığı nohutlu ve tavuklu pilavı bu dükkanda satıyordum. Ustam annemdir. Pilav yapmayı annemden öğrendim. Dükkan açarken arkadaşımdan borç para aldım. Kira, depozito derken elimde az miktarda bir para kaldı. Bu parayla dolap mı alalım, tezgah mı yaptıralım, kazan mı alalım, pirinç mi alalım? Gidip Eminönü’nden kazan ve kepçe alınca para bitti. Pirinç alacak param kalmadı. Bir şekilde markete gidip 5 kilo pirinç aldım. Pilavımızı yapıp satmaya başladım. Zaman içerisinde pilav miktarımız arttı. Abimin İzmir’den getirdiği bisikletle paket servis yapmaya da başladım. Yemeği kendim yapıyordum, bulaşıkları kendim yıkıyordum, paket servise kendim çıkıyordum. Her şeyi tek başıma yaptığım bir işletmeydi. İş gitgide hızlanmaya başladı. Artık motorla paket servis yapıyorduk. Daha sonra yandaki büyük dükkana geçtim. Burası mutfağı olan bir dükkandı bu yüzden pilavı evde yapmayı bırakıp dükkanda yapmaya başladık. Sonra çorba, fasulye, nohut, kavurma yapmaya başladım derken çeşidi çoğalttım. Çeşit çoğalınca işler biraz daha iyi oldu. Birkaç personel aldım. Dükkanı dekorasyon anlamında düzelttik. Her şeyi kazandıkça aşama aşama yaptım. Aradan 5-6 sene geçince yan tarafımızdaki dükkanı alarak mevcut dükkanı büyüttüm. Baruthane il sınırlarını genişlettik. Aynı zamanda sosyal medya kullanmaya başladım. Oradan yaptığım yemeklerimi sunum yaparak insanlara ulaştırdım. İnsanlarda beni bu halimle sevdiler. Buraya geldikleri zaman da güzel bir hizmet olduğunu gördüler. Onlar da paylaştıkça iş çoğaldı. Ocak ayında yandaki diğer dükkanı da alarak 3 dükkanı burada birleştirdik. Şu an 40 kişi çalıştırıyorum. Her zaman bir şube açma hayalim vardı. Büyümeyi hedefleyen, ileriyi gören bir işletmeci olarak Beşiktaş şubemizi de açıyoruz. 5 Mayıs Dünya Pilav Günü’nde açılışımızı yaparak bugünü kutlayacağız. Daha sonra Kadıköy’de şube açmayı planlıyorum. Yurt dışında da markamızı büyütmeyi hedefliyorum. 

İNSANLARIN SEVGİSİYLE BÜYÜYORUZ
Bir pilav restoranı olarak bu şekilde ünlenmenizi neye borçlusunuz? Nasıl bu şekilde ilgiyle karşılanıp beğenildiniz? 

İşime sevgimi, hayatımı ve saygımı koyuyorum. İşime olan samimiyetimi gösteriyorum. İnsanlar da bunu görüyor. İşe nasıl titiz davrandığımı, ne kadar çok emek verip uğraştığımı biliyorlar. İnsanlar bir şey yiyecekse, o işe emek veren yerden, o işe kafasını yoran, o işe gönlünü adamış kişilerden yemek isterler. Biz de işimize hayatımızı, gönlümüzü adadık. İnsanların sevgisiyle büyüyoruz. Onlar bizi ilerletiyorlar. Gücümüzü buraya gelen kişilerden alıyoruz. 

Baruthane Pilavcısı’nı büyütmek adına franchise vermeyi düşünüyor musunuz?  
Franchise vermeyi şu an düşünmüyorum. Bütün şubeleri kendim açacağım. Çünkü hayat bir yerden sonra bitecek, ben bu dünyadan gideceğim. Bu marka kalıcı olsun. En azından benim yaşadığım süre içerisinde markaya zeval gelmeyecektir. Ben yaşadığım sürece marka yaşayacak. Bunun da sözünü veriyorum. Çünkü ben bu markaya hayatımı koydum.  

BB
“BIYIK BİZİM SİMGEMİZ”
Restoranda çalışan tüm personelleriniz bıyıklı. Bıyık konseptinizden bahseder misiniz? 

Bıyık bizim simgemiz. Ben de ve diğer çalışanlarımda da bıyık var. Bizim büyük dedemiz bıyıklıydı. Yani bu bizim ailemizden gelen bir şey. Markanın yüzü ben olduğum için bunu markama da dahil etmek istedim.  Gelen müşterilerimize de bıyık takarak fotoğraflar çekiyoruz. Bu konsept dünyada ilktir. Bıyık takma olayını ilk ben çıkardım. Tabii ki benzerleri ve taklitleri çıkacaktır ama kimse benim verdiğim heyecanı ve tutkuyu veremez.  

PİLAV GÜNÜ’NDE ÜCRETSİZ PİLAV DAĞITIMI…
Geçen sene Pilav Günü’nü ilan ettiniz. Böyle bir fikir nasıl oluştu? 

Biliyorsunuz özel günler çoğaldı. Her şeyin bir günü var. Biz de işletmemiz büyüyünce ve pilav gününü de halihazırda kimse ilan etmediği için Baruthane Pilavcısı olarak geçen sene 13 Mayıs’ı Pilav Günü olarak ilan ettik. Dünya Pilav Günü’nü tescilledik ve her sene kutlayacağız. Bu sene Ramazan’dan dolayı 1 hafta önce kutlayacağız. Gün boyunca ücretsiz pilav dağıtımı yapacağız. 

“KAZANDIĞIMIZI PAYLAŞIYORUZ”
Öğrencilere ve özel günlere yönelik yönelik kampanyalarınız ve etkinlikleriniz oluyor mu? 

İstanbul’daki bütün üniversitelere devamlı ücretsiz sponsor oluyoruz ve pilav gönderiyoruz. Her zaman öğrenci kardeşlerimizin yanındayız. Karne günü yine ücretsiz pilav dağıtıyoruz. Kadınlar Günü, Anneler Günü, Babalar Günü gibi bütün özel günlerde 
Baruthane Pilavcısı olarak ücretsiz pilav dağıtımımız oluyor. Biz kazandığımızı paylaşıyoruz. Markamız bu sayede büyüyor. 

arf

Yukarı