Ana içeriğe atla

aaa

FORA, DÜNYANIN EN BÜYÜK ENTEGRE ZEYTİN İŞLEME TESİSİ

16.08.2018 - 10:13

BALIKESİR HAVRAN’DAKİ FABRİKALARININ DÜNYANIN EN BÜYÜK ENTEGRE ZEYTİN İŞLEME TESİSİ OLDUĞUNU BELİRTEN FORA ZEYTİN GENEL MÜDÜRÜ EFE YAZICI, “ELEKTRİK ENERJİMİZİN BÜYÜK KISMINI ÇATIYA KURDUĞUMUZ PANELLERLE GÜNEŞTEN SAĞLIYORUZ. GELECEK NESİLLERE SÜRDÜRÜLEBİLİR TARIM VE YAŞANABİLİR BİR DÜNYA BIRAKMAK EN BÜYÜK İDEALİMİZ.” DİYOR.

Balıkesir’in Havran ilçesinde bulunan Fora Zeytin, sektörün en önemli markalarından biri. Genel Müdür Efe Yazıcı’ya Fora Zeytin’in ürünlerini, kalite politikasını ve çalışmalarını sorduk.

Fora Zeytin hakkında bilgi verebilir misiniz öncelikle? Nerede kuruldu? Şu an sektördeki konumu ne? 
Fora Zeytin olarak yüksek kaliteli zeytin ve zeytinyağı ürünlerimizi, Balıkesir’in Havran ilçesinde bulunan son teknolojiyle donatılmış tesisimizde üretiyoruz. Dünyanın en büyük entegre zeytin işleme tesisi olan fabrikamız 1994’te kuruldu. Saklama ve paketleme kapasitesi toplam 80 bin ton olan fabrika, 70 bin metre kare kapalı olmak üzere toplam 120 bin metre kare alana sahip. Fora Zeytin, ihracat yapan ulusal bir marka. Türkiye’nin en iyi zeytin yetiştiren bölgelerinden aldığımız zeytinleri, tesisimizde işleyerek geniş dağıtım ağımız sayesinde Türkiye’nin her yerinde satışa sunuyoruz. Yüksek kapasitemiz ve modern imkânlarımızla kurulduğumuz günden beri ihracata önem veriyoruz. Tüm dünyada talep gören zeytin işleme teknikleri ve ileri standartlarla üretim yapıyoruz.

ENERJİMİZİN BÜYÜK KISMINI GÜNEŞTEN SAĞLIYORUZ 
Üretim politikanızdan bahsedebilir misiniz?

Doğadan aldığımız mucizevi ürün zeytini, doğaya saygı göstererek üretiyoruz. Fabrikanın çatısına kurulan güneş panelleri sayesinde ihtiyacımız olan elektrik enerjisinin büyük bir kısmını ise güneş enerjisinden sağlıyoruz. Gelecek nesillere sürdürülebilir tarım ve yaşanabilir bir dünya bırakmak en büyük idealimiz!

Başlıca ürünlerinizle ilgili bilgi alabilir miyiz?
Fora Zeytin olarak siyah zeytinden yeşil zeytine, dilimli ürünlerden ezmelere ve üstün kaliteli zeytinyağına kadar zeytinle ilgili çok geniş bir ürün yelpazemiz var. Türkiye’nin her yerinden gelen zeytin çeşitlerini, en uygun işleme teknikleriyle üreterek çok çeşitli paketlerde tüketicilerin beğenisine sunuyoruz. Farklı damak zevklerine, farklı sağlık hassasiyetlerine ve farklı kullanımlara yönelik çok sayıda ürünümüzle herkese hitap ediyoruz. Zeytin çok lezzetli olmasının yanı sıra sağlık açısından da çok yararlı bir besin. Akdeniz beslenmesinde önemli bir yeri olan zeytinin sadece kahvaltıda değil her sofrada yeri olduğunu düşünüyoruz.

ÜRÜNLERİMİZ HER AŞAMADA İZLENİYOR 
Kalite standartlarınızla ilgili bilgi alabilir miyiz?

Hammadde, ürün hazırlama, depolama ve satış basamaklarında firmamızın sahip olduğu (BRC gibi) Gıda Güvenliği standartlarına uygun olarak Fora Zeytin kalitesini standart hale getirmek için ideal parametreler belirlenmiştir. Ürünlerimiz hammaddenin toplanması, fabrikamıza gelmesi, fermantasyon, ambalajlama, depolama ve sevkiyat aşamalarından geçiyor. Tüm aşamalarında duyusal, fiziksel, kimyasal ve mikrobiyolojik analizler ve görsel kontroller yapılıyor. Müşterilerimize her zaman beklentilerini karşılayacak en üst kalite ve hijyen standartlarında ürün sunmayı hedefliyoruz. Ürünlerin  izlenebilirliği her aşamada sağlanıyor, ulusal ve uluslararası yasal yönetmeliklere uyuluyor. Kullanılan  ambalaj  ve yardımcı maddeler için de aynı özen gösterilerek kontrol ediliyor. Firmamız ISO 9001, ISO 22000, BRC AA+, Kosher, Helal, UZZK Kalite Uygunluk, ISO 14001 ve OHSAS 18001 belgelerine sahiptir. Gıda güvenliği, kalite yönetimi, çevre, iş sağlığı ve güvenliği konularında entegre yönetim sistemleri uyguluyoruz.

EDT FUARI, BİZLERİ MEVCUT VE POTANSİYEL MÜŞTERİLERLE BİR ARAYA GETİRİYOR 
Eylülde düzenlenecek olan Ev Dışı Tüketim Fuarı ile ilgili düşünceleriniz, hedefleriniz ve beklentileriniz neler?

Gıda sektörünü ve ev dışı tüketim sektörünü bir araya getiren fuar, çok sayıda ulusal ve uluslararası gıda toptancısı, market zinciri, kurumsal satın almacı, otel ve restoran işletmecileri tarafından yoğun ilgi görüyor. Üretici firma olarak, hem mevcut müşterilerimizle, hem de potansiyel müşterilerle bir araya gelme şansı yakalıyoruz. Fuara gelen ziyaretçilere tadım yaptırarak ve üretim bilgileri vererek, zeytini ve çeşitlerini daha yakından tanıtıyoruz, aynı zamanda sektörde tüketim bilinci yaratmaya çalışıyoruz. 

ZEYTİNCİLİKTE ÜLKE MARKAMIZ DAHA ÜST SIRALARA ULAŞMALI
Gıda ve tarım ürünlerinin ithalatı, son dönemlerde ülkemizde en çok tartışılan konulardan biri. Siz bu konuda ne düşünüyor ve neler öneriyorsunuz?

Türkiye, gıda ve tarım potansiyeli yüksek bir ülke. Zeytin ve zeytinyağı özelinde konuşmak gerekirse, ülkemiz bulunduğu coğrafi konum ve sahip olduğu Akdeniz iklimi özellikleriyle İtalya, İspanya, Yunanistan ve Tunus gibi diğer Akdeniz ülkeleriyle birlikte dünyanın önde gelen zeytin ve zeytinyağı üreticileri arasında yer alıyor. Zeytincilik sektörü Türkiye için çok önemli bir değer. Daha fazla önem verilmesi, korunması ve geliştirilmesi gerekiyor. Dünyadaki zeytin üreten ülkeler içindeki konumumuzun ve ülke markamızın, doğru adımlarla gelecekte daha üst sıralara ulaşması ise hayalimiz. Fora Zeytin olarak buna katkıda bulunmaktan onur duyarız.

arf

Yukarı