Ana içeriğe atla

http://www.alltrans.com.tr/

HACCP ile standart ve sağlıklı üretim...

15.12.2016 - 15:06

Keyveni Catering Genel Müdürü Sadık Çelik, “Standart ve sağlıklı üretim tüm aşamaların prosedürler ile belirlenmesiyle sağlanabiliyor. Kim, nerede, ne zaman, nasıl, niçin soruları sorularak tam olarak cevaplanıp, tüm tehlikeler saptanıp ona göre süreçler yönetildiğinde hata otomatik olarak minimize oluyor. HACCP, bu minimizasyonu gıda sektöründe yapmamızı sağlayan sistem” dedi.

Toplu yemek üretiminde sağlıklı şartların oluşturulması ve hijyen sağlanması noktasında hangi prosedürleri uyguluyorsunuz?
Keyveni’de mal kabulden sevkiyata kadar tüm aşamalarda gıda mühendislerimiz kontrol ve gözetim çalışmalarında bulunuyor. Her kattan sorumlu gıda mühendisi arkadaşlarımız üretim öncesi, üretim ve sonrasında gerekli fiziksel ve duyusal kontrolleri yaparak süreçleri yönetiyor. Belirli periyotlarla dış laboratuvar analizleri ile ürünlerimiz mikrobiyolojik olarak kontrol ediliyor. Tüm süreçlerimiz temizlik, pişirme, sevkiyat, depolama prosedürleri tanımlanmış durumda ve prosedürlere uygun olarak süreçler yönetiliyor.
Tüm üretim personelimiz Halk Eğitim Merkezleri’nden onaylı ‘hijyen sertifikası’na sahip ve 6 ayda bir portör taramaları ile kontrolleri yapılıyor. Şirket doktorumuz tarafından sürekli ortam ve çalışanlar denetleniyor.
Şirketimiz, TSE tarafından verilmiş ISO 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi, ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi, ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi, OHSAS 18001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetimi ve ISO 10002 Müşteri Memnuniyeti Yönetim Sistemi belgelerine sahip.

HACCP prosedürlerinin sektöre olan kazanımlarından bahseder misiniz?
Standart ve sağlıklı üretim tüm aşamaların prosedürler ile belirlenmesiyle sağlanabiliyor. Kim, nerede, ne zaman, nasıl, niçin soruları sorularak tam olarak cevaplanıp, tüm tehlikeler saptanıp ona göre süreçler yönetildiğinde hata otomatik olarak minimize oluyor. HACCP, bu minimizasyonu gıda sektöründe yapmamızı sağlayan sistem.

Catering sektöründe hangi sorunlar ön plana çıkıyor? Firmanızın uyguladığı stratejiler nelerdir?
Ülkemizdeki gıda işletmelerinin en temel sorunları; yerleşim planlarının gıdaya uygun olmaması, yetersiz alet-ekipman ve kalifiye olmayan personel. Ülkemizde işletmelerin büyük çoğunluğunu oluşturan küçük ölçekli işletmeler planlanmadan kurulup birkaç yıl sonra tesisleşme aşamasına geçildiği için kontaminasyon ve tehlike noktaları ile dolu oluyor. Küçük işletmeler maddi imkansızlıklardan dolayı ekipman ve personele de yatırım yapamıyor.
Düzenli ve sürekli eğitimler vererek kendi kalifiye elemanlarımızı yaratıp, onlarla uzun yıllar çalışmaya çalışıyoruz. Şirketimizde kurulduğumuz günden beri bizimle çalışan, 20-30 yıl bizimle birlikte yürüyen arkadaşlarımız var. Planlı büyüme kapsamında sürekli teknolojiyi ve yenilikleri yakalamak için ekipman ve teknoloji altyapısı oluşturmaya çalışıyoruz. 

GALATA

Yukarı