Ana içeriğe atla

aaa

KEYVENİ DENİNCE AKLA KALİTE HİJYEN VE LEZZET GELİYOR

26.06.2018 - 10:27

Devletin sektöre müdahale etmesi gerektiğini belirten Keyveni Kurumsal Hazır Yemek  Yönetim Kurulu Başkanı Sadık Çelik, şirket olarak tüm yasal şartlara tam olarak uyduklarını söylüyor.

Catering sektöründe kalite konusunda en iddialı şirketlerden biri Keyveni. Yönetim Kurulu Başkanı Sadık Çelik ile Keyveni Kurumsal Hazır Yemek’i ve sektörü konuştuk. 

30 yıldan fazladır sektörün içindesiniz. Öncelikle, kalite ve hijyenle ilgili kriterlerinizden bahseder misiniz?
Keyveni’de entegre yönetim sistemleri bulunmaktadır. TSE tarafından ISO 22000, ISO 9001, ISO 14001 ve ISO 18001 standartları için her yıl ayrı ayrı denetime tabi tutulur. Tüm personelin bone, kolluk, galoş ve iş kıyafeti olmadan üretim alanına girmesi yasaktır. Sebzelerin dezenfeksiyonu için 3 aşamalı yıkama sistemi bulunur. Yemeklerde katkı maddesi kullanılmaz. Depolarda FIFO, yani ilk giren ilk çıkar prensibi uygulanır. Bünyesinde et işleme ünitesi ve kasapları bulunur. Bu sayede yüzde 100 yerli dana karkas tedarik edilir ve yemeğin türüne göre hiçbir tağşişe fırsat vermeden kıyma ya da kuşbaşı olarak işlenir. Glikoz, mısır şurubu ya da yapay tatlandırıcılar kullanılmaz. HYB belgelerine sahip ilaçlama firmasından sürekli haşere ve böcek hizmeti alınır. Her üretimde alınan numuneler analiz için akredite laboratuvarlara gönderilir. Gıda kodeksi, gıda mevzuatı ve diğer yasal şartlara tam olarak uyulur. Tüm personelin portör taramaları 6 ayda bir yaptırılır ve tüm personelin MEB onaylı hijyen sertifikaları mevcuttur.

Çok sık eleştirdiğiniz sektörün durumunu nasıl görüyorsunuz?
Biz 37 yıldır merdiven altı diye tabir edilen ve halkın sağlığıyla oynayan firmalarla mücadele ediyoruz. Bu firmalar, Kamu İhale Kurumu’ndan ihale alan firmalardır. Beslenmeleri hormonlu uluslararası firmalardır. Bu sektör, uluslararası fonlar tarafından yönetilemeyecek kadar mühim ve insan hayatını ilgilendiren kamusal bir alandır. Devlet ulusal politikalarıyla yemek sektörünü yönlendirmeli ve yönetmelidir. Ülkemizi yöneten yöneticilere çağrıda bulunuyorum; bu alanı ulusal tekellerin ve fonların esaretine, yönetimine bırakmayın. Lütfen müdahale edin. Sektörümüz ne yazık ki bitti. Ben bu çığlığı dün de haykırdım, bugün de haykırıyorum. Ama değişen hiçbir şey yok.

Sektörle ilgili eleştirilerden sakınmıyorsunuz. Size ne tür tepkiler geliyor? 
Birisi “Bindiği dalı kesebilecek kadar deli bir adamdır” diye yazı yazmış. Ben bununla gurur duyuyorum. Eğer benim şirketimin menfaatleri benim ülkemin aleyhine ise ben o dalı keserim. 

Hizmet alan firmalar kalite ve hijyene ne kadar dikkat ediyorlar? 
Öncelik tabii ki maliyet. Kalite ve hijyenin belirli bir maliyeti var. Merdiven altı pek çok firma ucuz fakat sağlıksız hizmetler sunuyor. Maalesef denetleme mekanizmaları çok efektif kullanılamadığı için eşit koşullarda rekabet yapılamıyor.

Catering sektöründe Keyveni denince müşterilerinizin aklına ilk ne geliyor?
Kalite, hijyen, lezzet, demokrasi, adalet, hukuk, saygı, çalışanların hakkı ve hukuku geliyor. 

2023’te hayata geçirmeyi planladığınız örnek bir tesis hayaliniz var. Bilgi verebilir misiniz?
Ümraniye Şerifali’de Türkiye’de örnek teşkil edecek bir tesis oluşturuyoruz. Tesis, gelişen teknoloji ve dijitalleşmeyi bünyesinde tam anlamıyla bulunduracak. Endüstri 4.0’ın yemek sektöründe uygulamaya dökülmüş hali olacak.

arf

Yukarı