Ana içeriğe atla

GALATA TAŞIMACILIK

PANDEMİ TABLDOTTAKİ ÖNCELİKLERİ DE DEĞİŞTİRDİ

16.07.2020 - 18:03

Koronavirüs salgınının getirdiği normalleşme süreci ile birlikte açılan fabrikalara, evlere taşınan ofislere dönüşler başladı. Bu kapsamında gözler işyeri yemekhanelerine çevrildi. Catering hizmetlerinde yaşanan değişimi BCC Catering Genel Müdürü Vedat Uluğ ile konuştuk.

Pandemi sebebiyle müşterilerinizin taleplerinde ne tür değişimler oldu?

Türkiye genelindeki 24 ilde bulunan 127 şirkete 2 bin 281 çalışanımız ile birlikte yemek hizmeti veriyoruz. Pandemi öncesinde de müşterilerimizden yemeklerin hijyenik koşullarda üretilmesi ve ISO 22000 gıda güvenliği belgesi konularında bilgi edinme istekleri geliyordu. Bu tür talepleri olan müşteriler için üretim alanlarının birebir gösterimi ve yerinde bilgi aktarımları yapıyorduk. Normalleşme sürecinde en çok yöneltilen sorular ise personel sağlığı, personele ait sağlık raporları, hizmet verilen alandaki personelin kişisel koruyucuları doğru kullanıp kullanmadığı ve alınan eğitimlere yönelik oldu. Gönderilen yemeklerin virüs bulaşmayacak şekilde üretilip paketlenmesi konularında da bilgi talepleri geldi. Tamamen paketli şekilde yemek alımı istenmeye başladı. Isıl işlem görmeyecek, tüketime hazır ürünlere olan talep ise düştü.

 

Sevkiyat koşullarında da değişim yaşandı mı?

Bu dönemde sevkiyat koşulları da eskisinden daha fazla önem taşımaya başladı. Yemekler üretildikten hemen sonra paslanmaz çelik küvetlere veya gıda ile temasında sakınca olmayan kaplara porsiyonlanıyor. Paslanmaz çelik küvetler de streç filmle kaplanırken, ardından da kaplar makine ile ambalajlanıyor. Yemekler de ‘termobox’ denilen ısının 4 saat muhafaza edildiği kilitlenebilir kapaklı ekipmanlara konuluyor. Termobox’lar da içi paslanmaz çelik malzeme ile kaplı ve dezenfekte edilmiş yüzeyli araçlara yüklenerek ilgili müşterilere ulaştırılıyor.

 

Hammadde alımında nelere dikkat edilmeli?

Koronavirüs ile bağlantılı olarak düşünüldüğünde hammadde alımında tedarikçilerin kontrolü, denetimi, hammadde alımındaki hijyen kontrolleri de önem kazanıyor. Öte yandan son dönemde depolama aşamasında dezenfeksiyon sıklığı artırılırken ürünlerin depo alanında hijyenik şekilde bekletilmesi için ortam havalandırmasında filtre bakımları daha sık konuşulan konular oldu. Aynı şekilde üretim aşamasında da personelin kişisel koruyucu donanımlarını düzgün şekilde kullanması, mutfak ortamındaki havanın hijyeni, ekipmanların kolay temizlenir olması, yemeklerin kapalı sistemde pişirilmesi ve paketlenmesi ile transferi önem kazanırken personelin eğitimi öne çıktı.

 

Bu süreçte yemekler nasıl saklanmalı?

Yemeği saklarken yemeğin dış ortamdaki bulaşmalardan korunuyor olmasına; sıcak yemeklerin 63 derece ve üstü, soğuk yiyeceklerin 10 derece ve altında taşınmasına dikkat edilmeli. Yemeklerin bu koşullarda saklanması bakterilerin yemeğin üzerindeki mikrobiyel bozulmaları önlemesi için son derece önemli. Bununla birlikte yapılan araştırmalar, koronavirüsün yüksek ısılara dayanamadığını ve 70 derece sıcaklıkta 5 dakika içinde etkisini yitirdiğini ortaya çıkardı. Sıcak yemekler pişirildiğinde 85 derece üstü iç sıcaklığa ulaşması nedeniyle virüs açısından sıkıntı yok. Ancak taşınması sırasında sıcaklığı korumak için termobox kullanılmalı. Ayrıca koronavirüsün gıdalardaki durumu henüz belli değil. Mikroorganizmaların en çok üredikleri sıcaklık aralığı 10 ve 63 derece aralığıdır, bu husustan dolayı üretimi yapılan sıcak ürünlerin 63 derece üstünde, salata-soğuk ürünlerin 10 derece altında muhafaza edilmesi gereklidir. Bu sıcaklık değerleri korunmazsa ürünlerde bozulma, tüketen kişilerde gıda zehirlenmeleri gerçekleşebilir. Bu husustan dolayı tüm ürünler termobox ile sevk edilmeli, sıcak tutucu dolaplarda, benmari ve salata barlarda muhafaza edilerek ürünlerin sıcak-soğuk zinciri korunmalıdır.

GALATA TAŞIMACILIK

Yukarı