Ana içeriğe atla

http://www.alltrans.com.tr/

SON 10 YIL SEKTÖRE FİYAT VE REKABETİ GETİRDİ

12.06.2017 - 14:05

Parıltım Yemek Yönetim Kurulu Başkanı Necat Aydın, “Son 10 yıl sektöre sadece fiyat ile rekabeti getirdi. Ürün kalitesi geriledi ve müşteriler fiyat odaklı olmaya başladı. Bu durum gelişmenin önünde en büyük engel olarak duruyor” diye konuştu.

Parıltım Yemek Yönetim Kurulu Başkanı Necat Aydın, toplu yemek üretiminin insanların toplu yaşamaya başlaması kadar eskilere dayandığını ifade ederek, “Düğün, nişan, iftar ve bayram yemekleri gibi sosyal ve inanç etkinleri kapsamında olduğu kadar imece usulü yapılan işlerde de yemek verilir, eski deyimiyle yemek çıkarılırdı. Sanayi, hizmet ve ticaretin gelişmesi ile bu işi işverenler üstlenmeye başladı ve 1980’lere kadar da böyle devam etti. İş dünyasının asıl işine odaklanma ihtiyacını hissetmesiyle, yemek, temizlik, taşıma vb. gibi yan işlerin endüstriyelleşmesinin yolunu açmakla kalmamış, aynı zamanda verimlilik sağlamıştır. Halkımızın bir deyişi vardır. ‘Varsan bir tutam aşın, git ehline pişir’ derler. Aydın ailesi, o günlerden bu yana 35 yıldır yemek sektöründe iş yapmakla beraber Parıltım Yemek şirketini 2009 yılında kurmuş ve bu 8 yıl içinde olağanüstü bir hızla büyütmüş, bugün 150 bin öğün yemek üretir hale getirmiştir” dedi.

“SEKTÖRDE ÜRÜN KALİTESİ GERİLEDİ”
Son 10 yılın sektöre sadece fiyat ile rekabeti getirdiğine dikkat çeken Aydın, “Ürün kalitesi geriledi ve müşteriler fiyat odaklı olmaya başladı. Bu durum gelişmenin önünde en büyük engel olarak duruyor. Halbuki müşterilerimizin beklentisi daha çok yatırım, daha iyi kalite ve daha iyi hizmet olmalıydı. Parıltım olarak bu rekabetin dışında kalmaya çalışıyoruz ve kazancımızı yatırıma dönüştürüyoruz. Tabi ki ticarette kazanmak önemli ama her şey değil. Müşterilerimize verimlilik sağlarken çalışanlarımızın eğitimine, gelişmeleri için sosyal ve kültürel çalışmalar da yapıyoruz” diye konuştu. 

“KENDİ BÜNYEMİZDE ELEMAN YETİŞTİRİYORUZ”
“Yoğun işgücü ile çalışan bir sektörüz, bu nedenle yetişmiş eleman açığı var” diyen Aydın, şöyle devam etti: “Parıltım olarak işbaşı eğitimlerine önem veriyoruz ve kendi bünyemizde eleman yetiştirmeye çalışıyoruz. Eleman yetiştirmek kadar iş güvencesi verebilmek de önemli. Çalışanın iş garantisi sözleşme süresiyle orantılı. Ancak sürekli büyürseniz çalışanınızı tutabilirsiniz. Bu büyümenin ülke bazında olması yeterli değil, lokal olarak da büyümek lazım, çünkü çalışan haklı olarak düzenini bozup başka yerlere gitmek istemiyor. Bunu istemesi için daha iyi şartlar sunulması lazım, buda mümkün olamıyor. Özetle; sektöre işgücü yetiştirilmesi, bunun için devletin meslek okullarına ağırlık vermesi, okullarında sektörle işbirliği içinde işi öğretebilen eğitim kurumları haline gelmesi lazım. Yoksa sektör kendi eğitim kurumlarını oluşturabilecek finansal yapıdan ve bütünlükten uzak” şeklinde konuştu.

yurtiçi

Yukarı