Ana içeriğe atla


BANNER

TÜRKİYE ÇEKİRDEK KAHVE TÜKETİMİNDE DÜNYAYI YAKALAMAK ÜZERE

16.08.2018 - 10:10

Gloria Jean’s Coffees Kurumsal İletişim Direktörü Tuğba Dinçerler, “Diyarbakır’da ve Erzurum’da iyi cirolara ulaşıyorsak buradan bazı mesajlar almalıyız.” diyor.

Gloria Jean’s Coffees Kurumsal İletişim Direktörü Tuğba Dinçerler, ünlü kahve zinciriyle ilgili sorularımızı cevapladı.

Gloria Jean’s Coffees’in şu an ülkemizde geldiği nokta hakkında bilgi verebilir misiniz?
1999’da Türkiye’ye giren ilk gurme kahve markası olan Gloria Jean’s Coffees ile Grup DNC olarak bizim faaliyetimiz 2012’de Türkiye isim hakkını satın alarak başladı. Geride bıraktığımız 6 yılda 23 il ve 65 lokasyonda 750 çalışan sayısına ulaştık.  Avustralyalı kahve zincirini sıfır mağazayla aldık ve konsepti yeni baştan yarattık. 

Şubelerinizin ne kadarı franchise? 
Şubelerimizin yüzde 60 kadarı franchise. Bizim franchise sistemimiz için en değerli şey, franchise adayımızın işini ciddiye alan biri olması ve karşılıklı güven ilişkisi kurabilmek. 50 bin dolar franchise bedelimiz var. Bunun yanı sıra şube yatırımı noktasında metrekare birim fiyatımız 2 bin dolar civarında.

Rekabetin üst düzey olduğu bir sektörde Gloria Jean’s Coffees’i farklı kılan özellikler neler?
Biz Gloria Jean’s Coffees olarak dünyanın en iyi kahvesine sahip olduğumuzu iddia ediyoruz. Hizmette, lokasyonda hata olabilir ya da personelimiz anlık hata yapabilir. Ama şu bir gerçek ki biz dünyanın en kaliteli kahve çekirdeklerini müşterilerimize sunuyoruz. Dünyada birçok kahve çeşidi var. Gloria Jean’s Coffees’in küreseldeki stratejisi, dünyanın en iyi bölgelerinden en iyi hasadı misafirlerine sunmak. Biz kalitemize ve hizmetimize sonsuz güveniyoruz. İşte bu yüzden de ‘gurme’ kahveci olarak anılıyoruz.

Müşteri kitleniz hakkında bilgi verebilir misiniz?
2012’de markayla anlaşmaya vardığımızda müşteri kitlemiz hakkında yaptığımız araştırma sonucu Gloria Jean’s Coffees’in diğer kahve zincirlerine oranla daha yüksek olduğunu gördük. Bu durum başlangıçta dezavantaj olarak görüldü. Çünkü genç bir nüfusa sahibiz. Bunu avantaja çevirebilmek adına konseptimizde birtakım değişiklikler yaptık ve üniversitelerin olduğu şehirlerde ve lokasyonlarda bulunmaya özen gösterdik. İlk adım olarak masaya servis şeklinde işleyen sistemimizi self servise dönüştürdük. Bu adım müşteri kitlemizi gençleştirme konusunda oldukça etki yarattı.  

Gloria Jean’s başta olmak üzere kahve zincirlerinin Türk insanının içecek alışkanlığını değiştirdiğini düşünüyor musunuz? Kahve sektörünün geleceğini nasıl görüyorsunuz? 
ABD’de kişi başına düşen kahve miktarı yılda 7 kilo. İskandinavya’da bu oran 5,5 kiloya kadar çıkıyor. Türkiye’de ise 1 kilo. Bunun da yüzde 65’ini Türk kahvesi oluşturuyor. Biz bu oranı artırmak istiyoruz. Yeni nesil daha çok çekirdek kahveyi seviyor. Bizim yaptığımız araştırmalara göre Türkiye 5 yıl sonra çekirdek kahve tüketiminde dünyayla aynı standartlara gelecek. Bugün Diyarbakır’da ve Erzurum’da iyi cirolara ulaşıyorsak buradan bazı mesajlar almalıyız. Çekirdek kahve sadece ekonomik refahın yüksek olduğu yerlerde değil, tüm Türkiye’de seviliyor.

arf

Yukarı