14 Haziran 2024
Beşyol Mahallesi 1.İnönü Caddesi 18/8 Küçükçekmece İstanbul
Filo

Damper ve Damper gövdeleri için HARDOX® 500 TUF

Eşsiz sertlik ve tokluk birleşimiyle Hardox® 500 Tuf her türlü kamyon ve treyler gövdesi tasarımının optimize edilmesine olanak tanır. Hardox® 500 Tuf’tan yapılan hafif ve güçlü bir gövdeyle daha fazla yük taşıyın ve daha fazla tasarruf edin.

Hardox® 500 Tuf, ağırlık optimizasyonlu damper gövdelerinin az sayıda destek kirişiyle tasarlanması için mükemmel bir seçenek. İster yüklü ister yüksüz olsun, yolda asgari yakıt tüketen, yüksek yük kapasiteli ve düşük sürüklenme kapasiteli, ince ve modern bir damper gövdesi sunuyor. Hardox® 500 Tuf, en zorlu aşındırıcı uygulamalarda yüksek aşınma direnci için 475-505 HBW garantili sertlik aralığına sahip. Tokluk, Hardox® 500 Tuf’un yapısal aşınma çeliği olarak performans göstermesini, büyük ve ağır cisimlerin plakaya çarpmasına karşı ayakta durarak damper gövdesinin iyi durumda kalmasını sağlıyor.

-20°C’de 27 J garantili darbe enerjisi ve -40°C’de 45 J tipik değer sunan yüksek tokluğuyla her türlü iklimde mükemmel performans sağlayan Hardox® 500 Tuf, donma koşullarında çalışan ekipmanlar için daha da iyi sonuçlar ortaya çıkarıyor. Ağır ekipmanlarınız için Hardox ® aşınma çeliğini seçtiğinizde, çeliğin ve ekipmanın çevresel etkisini azaltmaya yardımcı oluyorsunuz. Bunun nedeni, yüksek dayanım, sertlik ve tokluk kombinasyonu sayesinde daha az çelik kullanarak, daha uzun süre dayanan, daha güçlü, daha hafif ve kaynak açısından daha verimli ekipmanlar üretmenize olanak sağlaması.

Daha hafif ekipmanlarla yakıt tasarrufu

Madencilik, taşımacılık ve inşaat araçlarındaki damper ve treyler gövdeleri daha ince çelik plakadan yapılabilir ve geleneksel AR çelikten yapılanlara göre daha dayanıklı olabilir. Daha ince bir çelik kullanarak, daha fazla yük taşıyabilen daha hafif bir kamyon elde edebilirsiniz. Bu, yüklü ton başına yakıt tasarrufu sağlar ve kamyonun kullanım ömrü boyunca her sürüşte CO2 emisyonunu azaltır. Dünya genelinde, lokal stoklar ve hızlı tedarik zinciri sayesinde Hardox® aşınma plakasına ihtiyaç duyduğunuz anda ve yerde ulaşabilirsiniz. Hardox® aşınma çeliği ürün gamındaki çeşitli çelik kalitelerine doğrudan SSAB Türkiye satış ekibi le iletişime geçerek stoklardan tedarik edebilirsiniz.

Sürdürülebilir ve çevreye duyarlı üretim

Yüksek aşınma direnci sayesinde Hardox® aşınma plakası, ekipmanın daha uzun süre dayanmasına yardımcı olur. Aşınmayla mücadele etmesi gereken ekipmanlarda Hardox® aşınma çeliği geleneksel çeliğe kıyasla iki kat veya daha fazla uzun kullanım ömrü sağlar. Uzun kullanım ömrü sayesinde hem daha az çelik üretimine hem de daha az onarım veya bakım için kaynak ayrılması mümkün olmaktadır. Bu süreç aynı zamanda daha az sayıda yeni parça teslimatı da sağlar. Bu sayede sürdürülebilir ve çevreye duyarlı bir üretim süreci oluşur. Hardox® olağanüstü düzeyde tokluğa sahiptir. Bu nedenle kaynak yapmak yerine daha büyük yapılar oluşturmak için bükülebilir. Bu da üretim sırasında kaynaklardan tasarruf sağlar ve size daha uzun ömürlü ve zaman içinde kullanılan çelik miktarını en aza indiren daha güçlü bir ürün sunar. Dar toleransları ve tutarlı garantili özellikleri sayesinde, Hardox® üretimi daha güvenilir kılar ve üretimde malzeme israfını en aza indirir.

Hardox® 500 Tuf ile müşterilerimize daha çok kazanç sağladık

Türkiye treyler ve damper sektöründe hızla yükselen bir değer haline gelen Fesan Makina, uzun süredir SSAB ürünlerinden Hardox® aşınma plakası ve Strenx® performans çeliği kullanıyor. Fesan Makina Üretim Müdür ve Ortağı Selim Selvi, “Hardox® 500 Tuf’a geçiş yapmak için önce Hardox® 500 Tuf’ı bilmek gerekiyor. Biz, Hardox® 500 Tuf’ın kalitesini ve işlevini İsveç gezimizde görmüştük.” diyor.

Fesan’ın en büyük odak noktası müşteri memnuniyeti. Firma bunu sağlamak için müşterinin neye ihtiyacı olduğunu çok iyi analiz ediyor. “Müşterilerimiz çok çeşitli yükler taşıyor. Bu nedenle hacimli, hafif ve sağlam damper üretmemiz gerekiyor. Bunu yaparken de ne kadar hafif üretim yapabilirsek, müşterimiz de o oranda daha fazla yük taşıyabilecek” diyen Selvi, “Bizim önceliğimiz, müşterimizin kazancını artırmak.” dedi.

Hardox® 500 Tuf kullanılarak tasarlanan yeni damperde değişen tek şey ağırlığı olmadı. Damperin formu, köşeli tasarımdan daha oval bir görünüm kazandı. “Bu oval formu, İsveç’e yaptığımız gezi sırasında görmüş, kendi ürünlerimizi uygulayabilir miyiz düşünmüştük.” diyen Selvi, oval formun aracın üzerine gelen ağırlığın dağılmasını sağladığını, dayanıklılığı da artırdığını söylüyor.

Hardox® ile yeni pazarlara daha kolay girdik

Treyler imalatına başladıkları yıllarda, standart çeliklerle yapmış oldukları üretimlerde olumsuz deneyimler yaşayan Özgül Treyler, bu deneyimlerden yola çıkarak daha kaliteli çelik kullanımı için yeni arayışlara yöneldi ve bu arayışı SSAB ile tanışmasıyla sonlandı. Uzun yıllara dayanan SSAB iş birliği ve Hardox® çeliklerinin kullanımı, firmanın bu alanda önemli bir deneyim kazanmasını sağladı. Bu deneyimin ürettikleri her ürüne kazandırdıklarının altını çizen Mehmet Özgül, “Hardox®’u Türkiye’de kullanan ilk firmalardan biriyiz. Tanıştığımız günden bu yana da damper gövdelerimizde Hardox® ürünleri kullanmaya ve kendimizi geliştirmeye devam ediyoruz.” dedi. Yaklaşık 15 yıl önce SSAB ürünlerini kullanmaya başladıklarını söyleyen Özgül, Hardox®’un yeni pazarlara daha kolay girmelerini sağladığını ve bu pozitif etkiyi özellikle uluslararası fuarlarda gözlemlediklerini vurguluyor.

Başta İngiltere olmak üzere çeşitli Avrupa ülkelerinden “daha hafif damper” talepleriyle karşılaştıklarını anlatan Özgül, “Ağırlığımızı düşürüp dayanıklılığımızı da artırmayı Hardox® 500 Tuf ile sağlayabileceğimizi fark ettik. Üretimimize Hardox® 500 Tuf’ı entegre ettiğimizde, çok başarılı sonuçlar elde etmeye başladık.” ifadelerini kullandı.

Özmen Damper, pazar payını Hardox® 500 Tuf ile büyütüyor

Konya’da faaliyet gösteren Özmen Damper, geri dönüşüm sektöründeki avantajlı ürünleri ile dikkat çekiyor. Özmen Damper’in günümüzde en çok talep gören ürünü ise; havuz tipi dorse. Müteahhitlerin yanı sıra geri dönüşüm sektöründe bu tarz dorselerin sıklıkla tercih ettiğini vurgulayan Musa Belgemen; “Türkiye geri dönüşüm dorse pazarının neredeyse yüzde 70’ine hakimiz. Avrupa’da özellikle Fransa, İngiltere, Norveç, Finlandiya, Belçika, Sırbistan, Ukrayna gibi ülkelere ihracat yapıyoruz. Tüm ürünlerde ihracat payımız ise yüzde 85.”

Özmen Damper üretimlerinin neredeyse tamamında Hardox® ve Strenx® çeliklerini kullanıyor. SSAB ile yaklaşık 20 yıldır çalıştıklarını dile getiren Belgemen, “Bugüne kadar birçok SSAB ürününü kullandık ve kalitesini defalarca test ettik. Bu nedenle güvenimiz tam.” diyor. Belgemen, “Daha öncesinde 4 mm kalınlığında Hardox® 450 kullandığımız yan duvarlarda, ön ve arka kapaklarda 3 mm kalınlığında Hardox® 500 Tuf kullandık. Bu sayede hem 1.000 kg daha hafif bir ürün üretmeyi başardık, hem de ürünün kullanım ömrünü ve dayanıklılığını da artırdık. 70 m³ olan dorse, Hardox® 500 Tuf kullanılmadan önce 10.500 kg gelirken, şu anda ağırlığı 9.500 kg’a kadar düşüyor. Bu da son kullanıcı için daha fazla yük taşıma imkanı, daha az yakıt tüketimi, daha uzun servis ömrü gibi işini daha kârlı hale getirecek sonuçları beraberinde getiriyor. Ayrıca bu dorselerde, saca düşen dikey kuvvetlerden dolayı bükülme ve çatlamaların önüne geçebilmek için şase kısmında 4 mm kalınlığında Strenx® 700 MC kullanıyoruz.” ifadelerini kullanıyor.