Ana içeriğe atla

autorola

Dijitalleşmede başarı; hız, çeviklik ve düşük maliyet ile ölçülüyor

09.11.2017 - 11:16

Dijital dönüşüm ile birlikte başlayan işletmeler arası rekabetin, müşterilere ulaştırılan hizmet kalitesini artırdığını söyleyen NetApp Türkiye Genel Müdürü Behçet Yumrukçallı, rekabete ve dijital dönüşüme ayak uyduramayan şirketlerin ömrünün kısa olduğunu ifade etti.

Dijital dönüşüm şu an hangi aşamada nasıl değerlendiriyorsunuz?
Türkiye ve dünyadaki dijital dönüşüm trendlerine baktığımızda günlük hayattan çeşitli endüstrilere, eğitimden devlet kurumlarına birçok yapının geleneksel yöntemleri geride bırakıp en güncel ve en etkin çözümleri takip ettiğini görüyoruz. NetApp’in müşterilerine çözümler sunduğu BT altyapısı ve depolama seçenekleri şu anda dijital dönüşümün kalbinde bulunuyor. Kurumlar verilerini daha iyi şekilde depolamayı ve en verimli şekilde kullanmayı istiyorlar, bunu yaparken de kurumsal yapılanmalarını dijitalleşme etrafında şekillendiriyorlar. 
Dijitalleşmeyle birlikte boyut değiştiren iş modelleri doğal olarak rekabetin de doğasını değiştirdi. Peki dijital dönüşümün iş dünyasına olumlu ve olumsuz etkileri neler oldu?
Bir günün bir sonraki günden tamamen farklı olabileceği bir dünyada yaşıyoruz, rekabet de iş dünyası için değişime yön veren temel güç. İşletmeler müşterilerinin ve sektörün ihtiyaçlarını hemen tespit edip inovatif çözümler bulabilmek için hem kendileriyle hem de rakipleriyle yarış içindeler. Dijitalleşme ile birlikte hız, çeviklik ve maliyet en iyi çözümü ararken dikkat edilen değişkenler haline geldi. Rekabetin en olumlu etkisi belki de bu arayışın doğal sonucu olarak müşterilere ulaştırılan hizmetin kalitesinin hızlı bir şekilde artması oldu. Olumsuz etkisi ise rekabete ve dijital dönüşüme ayak uyduramayan şirketlerin kısa süreli ömürlere sahip olması.

Türkiye’de en fazla dijitalleşmeye yönelen sektörler hangileri?
Türkiye’de dünyada genelinde karşılaşılan örneklere çok benzer bir şekilde bankacılık ve bilişim sektörü dijitalleşmenin başını çekiyorlar. Onları devlet kurumları ve sağlık sektörü takip ederken tüm bu sektörlerin ortak noktası kullanıcı/müşteriye en doğru ve kaliteli hizmeti doğru zamanda, gecikmesiz olarak ulaştırmak. Verinin güç anlamına geldiği günümüzde kurumlar hem kullanıcılarına en iyi hizmeti ulaştırıyor hem de sektördeki yerlerini sağlamlaştırıyorlar.

Dijitalleşmeye yönelik yatırımlar nelerdir? 
Dijitalleşmenin ve dönüşümün her sektör için farklı bir damarı var, her sektör kendilerinin ve müşterilerinin ihtiyaçları doğrultusunda evriliyor. Ancak altyapı, veri merkezleri ve depolama sistemleri konularının hemen hepsi için ortak nokta olduğunu söylemek mümkün. Bir kurumun iskeleti sayılabilecek bu üçlü ihtiyaçların en doğru şekilde belirlenmesi ile çözümlerin bunlara göre belirlenmesi ile dijital dönüşümün hızlandırıcısı oluyorlar. Kurumların dijitalleşirken yaptıkları yatırımların çoğu veri merkezleri, depolama sistemleri, bulut ve altyapı çalışmalarına odaklanıyor. Bunlara ek olarak son kullanıcıya dokunan uygulamalar ekseninde mobil uygulamalar ile dijitalleşen sektörlerin gücünü görüyoruz. Finansal hizmetlerden, sağlık, eğitim uygulamalarına birçok hizmetin dijitalleşmeye yönelmesi bu alanlarda da en yeni teknolojilere yatırımların yapılmasını sağlıyor. Bizim de NetApp Elio ve Active IQ ile kullanıcılara ulaştırdığımız yapay zeka teknolojileri son zamanlarda yatırımların yapıldığı, hem son kullanıcıyı hem de kurumları baştan aşağı etkilemesi beklenen bir teknoloji. 

autorola

Yukarı