Ana içeriğe atla

arf

Dolar 3,75 seviyesinde

14.03.2017 - 11:27

Fed ve TCMB'nin faiz kararlarına odaklanan dolar/TL bu sabah 3,75 seviyesinden işlem görüyor.

Bu hafta önce ABD Merkez Bankası (Fed) ardından da TCMB'nin faiz kararlarına odaklanan piyasada ilk işlem günü temkinli geçti. Analistler, TL'nin dün benzer para birimlerinden negatif ayrıştığına değinirken 3,74 TL civarında seyrettiği görüldü. Açılışını 4 lira civarında yapan euro ise 3.99'un üzerinde dengelendi.

Dolar/TL bu sabah 10.12 itibarıyla 3.7526 seviyesinde işlem gördü. Euro/TL ise aynı saatte 3.9940 civarındaydı.

Küresel piyasalarda Fed belirleyici olacak

Küresel piyasalarda bu hafta yatırımcıların yakından izlediği başlıca gelişme yarın sona erecek olan Fed para politikası toplantısı olacak.

Fed'in bu hafta faizleri 25 baz puan artırmasına neredeyse kesin gözüyle bakılırken yatırımcılar açıklamalardan Fed'in yılın kalanında yapacağı faiz artışı sayısına ilişkin de ipucu arayacaklar.

ABD Hazine tahvil getirileri ve dolar, Fed'in faizleri artırabileceği ve önümüzdeki dönemde beklenenden daha agresif faiz artış hızı izleyebileceği beklentileriyle beraber dün yükseldi.

Fed kararının ardından ise gözler TCMB'de olacak. TCMB'nin uyguladığı likidite politikalarının sonucunu gösteren ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti bir haftadır devam eden ek sıkılaştırma adımlarının da etkisiyle 5 yılın yeni zirvesi olan yüzde 10.80 civarında seyrediyor.

İlave bir satış baskısı yaratıyor

Yaklaşan referandum öncesi Suriye'deki jeopolitik gelişmeler piyasalarda izlenmeye devam ederken bazı Avrupa ülkeleriyle ilişkilerin gerilmesi piyasalarda ilave bir satış baskısı yaratıyor.

Piyasalarda bugün Hazine'nin düzenleyeceği 20 Nisan 2022 itfalı değişken faizli tahvilin (FRN) yeniden ihracı da yabancı ilgisi kapsamında izlenecek.

Yurtiçinde açıklanacak önemli bir veri bulunmazken, yurtdışında fiyat endeksi verileri takip edilecek.

arf

Yukarı