11 Aralık 2023
Beşyol Mahallesi 1.İnönü Caddesi 18/8 Küçükçekmece İstanbul
Ekonomi Son Dakika

DÜNYADAKİ EN İYİ 100 LİMANDAN 4’Ü TÜRKİYE’DE

Türkiye’den Ambarlı, Kocaeli, Mersin ve Tekirdağ liman başkanlığı idari sınırları içindeki liman işletmeleri, konteyner elleçleme sayılarına göre yapılan 2022 yılı değerlendirmesinde Dünyanın En İyi 100 Limanı arasına girdi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, Lloyd’s List yayım organı tarafından Dünyanın En İyi 100 Limanı raporu hazırlandı. Türkiye’den Ambarlı, Kocaeli, Mersin ve Tekirdağ liman başkanlığı idari sınırları içindeki liman işletmeleri, konteyner elleçleme sayılarına göre yapılan 2022 yılı değerlendirmesinde listeye girdi.

Ambarlı Limanı 74, Kocaeli Limanı 89, Mersin Limanı 92, Tekirdağ Limanı ise 100. sırada yer aldı.

Rapor, denizcilik sektörü için bir referans niteliği taşırken, dünyanın en iyi limanlarını belirlemedeki objektif değerlendirmesiyle de tanınıyor. Türkiye’den 4 limanın listede yer alması, ülkede denizcilik ve lojistik alanında gerçekleştirilen önemli yatırımların ve sektörün gelişiminin bir göstergesi olarak dikkati çekiyor.

Ambarlı, Kocaeli, Mersin ve Tekirdağ limanlarının başarısı, ülkenin denizcilik alanındaki potansiyelinin artması adına önemli bir adım olarak kayıtlara geçti. Açıklamada görüşlerine yer verilen Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, “Bu başarı, Türkiye’nin deniz ticaretindeki gücünü ve limanlarının uluslararası alanda ne kadar rekabetçi olduğunu bir kez daha göstermiş oldu. Ambarlı, Kocaeli, Mersin ve Tekirdağ limanlarının listeye girişi, ülke ekonomisi ve lojistik sektörü için olumlu bir etki yaratacak ve Türkiye’nin küresel ticaretteki rolünü güçlendirecektir.” değerlendirmesinde bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir