Ana içeriğe atla

arf

2017 ÇOK DAHA PARLAK BİR YIL OLACAK

10.04.2017 - 16:03

BİLİM SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANI FARUK ÖZLÜ, EKONOMİK OLARAK GÜÇLÜ BİR TÜRKİYE İNŞA ETMENİN YOLUNUN ÖNCELİKLE SANAYİ ÜRETİMİNDEN GEÇTİĞİNİ İFADE EDEREK, “2017, TÜRKİYE EKONOMİSİ İÇİN ÇOK DAHA PARLAK BİR YIL OLACAK” DEDİ.

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, 2017 yılının Türkiye ekonomisi için çok daha parlak bir yıl olacağını belirterek, “Ertelediğiniz yatırım kararlarını hayata geçirmek için artık daha fazla beklemeyin. Ne kadar erken adım atarsanız o kadar kazançlı çıkarsınız. Çünkü Türkiye, yeni ve hızlı bir büyüme döneminin eşiğindedir. Aldığımız kısa dönemli tedbirlerin etkilerini zaten hissetmeye başladık. Orta ve uzun vadeli tedbirlerimiz de yavaş yavaş etkisini hissettirmeye başlayacak” dedi.
Türkiye’nin güçlü ve lider bir ülke olabilmek için her alanda yoğun bir mücadele verdiğini dile getiren Bakan Özlü, “Ekonomik olarak güçlü bir Türkiye inşa etmemizin yolu da öncelikle sanayi üretiminden geçiyor. Sanayi üretimini nicelik ve nitelik olarak ne kadar artırırsak ülkemizin ekonomik gücü o kadar artacaktır. Üretimde niceliği artırarak ilerlemeye devam edebiliriz. Ancak sıçramak ve seviye atlamak istiyorsak, üretimin niteliğini de artırmak durumundayız. Bu da Ar-Ge’yle olur, tasarımla ve markalaşma yoluyla katma değeri artırarak olur. Bu açıdan İzmir gibi şehirlerimize, İzmir’deki sanayicilerimize ayrı bir sorumluluk düştüğüne inanıyorum. İzmir’deki sanayicilerimiz de hem mevcut yatırımlarının niteliğini artırarak hem de yeni yatırımlar yaparak bu sürece katkı vermelidir. İzmir denince aklımıza teknoloji gelmelidir, teknoloji yoğun yatırımlar gelmelidir” diye konuştu.
Hükümet olarak, her türlü azami destek verdiklerini hatırlatan Bakan Faruk Özlü, hem Ar-Ge ve tasarım projeleri için hem de bunları yatırıma dönüştürme aşamasında çok önemli teşvik ve destekler sağladıklarına dikkat çekti.

ÜRETİM REFORM PAKETİ
Sanayicilerin her türlü imkandan yararlanmaları gerektiğini dile getiren Özlü, “Bilim ve teknoloji ekosistemini iyileştirmeye, sanayicimize ve akademisyenlerimize yönelik çalışmalarımızı daha da etkin hale getirmeye bundan sonra da devam edeceğiz. TÜBİTAK’ta ve Bakanlığımızda kapsamlı bir dönüşüm gerçekleştireceğiz. Yine üzerinde çalıştığımız Üretim Reform Paketi’yle sanayicilerimiz için daha fazla ve daha uygun şartlarda arsa üretmeye başlayacağız. Sizlerin paranızı arsaya değil Ar-Ge’ye ve üretime aktarmanızı sağlayacak modeller kurgulayacağız” ifadelerini kullandı.
Türkiye’de sadece 15 nitelikli personelle Ar-Ge merkezi, 10 kişiyle tasarım ofisi kurulduğunu belirten bakan Özlü, yüksek teknolojili veya orta-yüksek teknolojili bir sektörde yatırım yaptığınızda 4’üncü veya 5’inci bölge teşviklerinden yararlanılabildiğini işaret etti.

arf

Yukarı