Ana içeriğe atla

http://www.alltrans.com.tr/

2018 yeniliklerin sahaya indiği yıl olacak

19.01.2018 - 10:55

Sabancı Holding CEO’su Mehmet Göçmen, 2018 yılında 5 milyar TL’nin üzerinde yatırım yapacaklarını söyledi.

Türkiye’nin 2017’de ekonomik olarak olumlu bir yıl geçirdiğini ifade eden Mehmet Göçmen, “Üçüncü çeyrekte yüzde 11 büyüme, yıl sonu beklentisi olarak yüzde 7’lere yaklaşan bir büyüme Türkiye için çok olumlu. Ve biz de 2017’deki finansal performansımızdan çok memnunuz. 2018’de de Türkiye’nin yüksek büyümeye devam edeceği bir yıl olacak. Bakıldığı zaman 5 milyarı aşkın bir yatırım da 2018 programında var. Bunun önemli bir kısmı yine enerjide dağıtım alanına yapacağımız yatırımlar” dedi.

TEKNOLOJİSİNİ GELİŞTİREBİLENLER AYAKTA DURABİLECEKLER 
Sabancı Holding’in 2017 yılında yaptığı yatırımlara değinen Mehmet Göçmen, Brisa’nın ikinci fabrikasını Aksaray’da bitirdiğini, çimentoda da biten projelerin dışında yeni yatırım arayışlarının devam ettiğini, mevcut fabrikalardan birkaç tanesini alabileceklerini belirtti. Göçmen, Kordsa’nın geçtiğimiz haftalarda ABD’de imza attığı yatırımla ilgili olarak da şunları söyledi: “Uzay ve havacılık sektörlerine parça yapan bir fabrika olduğu için ABD’de iki fabrikası olan bir şirketi satın aldık. Onunla ilgili kapanış faaliyetleri devam ediyor. Her şey olumlu giderse ilk çeyreğin sonuna kadar fabrika tamamen bize geçmiş olacak.  ABD’de attığımız adım, teknoloji transferi açısından çok önemli. Yeni düzende araştırma ve geliştirmeye hakim olamayan firmalar çok fazla ayakta kalamayacak. Her şeyin 3-5 senede değiştiği bir ortama girdiğimiz için ancak teknolojisini geliştirebilenler ayakta durabilecekler. Sabancı Holding’in en büyük şansı bu.”

“KÜRESEL MARKA HALİNE GELMEK İSTİYORUZ”
2018 yılı yeni nesil işlerin hayata geçirilmesindeki yıl olacak diyen Göçmen şöyle devam etti: “2018 yeniliklerin sahaya indiği yıl olacak. Buradaki en önemli değer, bu hızlı değişen dünya koşullarında bizim yönetim anlayışımızdan insan kaynağına kadar her tarafa bakmamız gerekiyor. Çünkü çok çevik, çok esnek çok iş birliklerine açık, çabuk karar verebilen, kararından da dönebilen, risk alabilen yeni bir anlayışa işaret ediyor dünyadaki gelişmeler.  Biz de Sabancı Holding’i, alt yapısındaki ve kültürel dönüşümündeki yapacağımız yatırımlarla buna hazırlıyoruz. Kendimize uzun yıllardır Türkiye’nin Sabancı’sı dediğimiz için biz de bu ülke insanlarıyla bu ülkenin değerlerini yükseltmeyi, bir küresel marka haline gelmeyi ve bunu yaparken de yeni nesli tanımlamak istiyoruz. Çünkü Türkiye yeni nesil; dünya yeni nesil; teknolojiler yeni nesil; bilgi çağının ötesine geçildi. Böyle bir ortamda tüm tanımlarımızı yeni nesle göre yapıp 5 yıla kadar da yepyeni bir Sabancı’yı; bu yeni nesil etrafında nasıl tasarlayabiliriz ona bakıyoruz. 2018 de bu açıdan ilk yıl ve çok önemli.”

GALATA

Yukarı