Ana içeriğe atla

autorola

50 milyon dolarlık yatırım geliyor

19.01.2018 - 10:51

2017’yi denizlerimizdeki ticaret hacminin büyüdüğü bir yıl olarak nitelendiren Kumport CEO’su Özgür Soy, 2017 yılının kendileri için oldukça iyi geçtiğini söyleyerek, “Özellikle TEU bazında ilk 11 ayda geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 56 büyüme gerçekleştirdik ve 3. çeyrekte Marmara’da en fazla lokal yük elleçleyen liman olduk” dedi.

2017 yılını gerek firmanızın gerekse ülkemizin büyüme potansiyeline bağlı olarak değerlendirir misiniz?
2016 yılı ülkemiz ve Türk iş dünyası için çok zor bir yıldı, fakat 2017 yılı itibariyle denizlerimizde ticaret hacmi büyüdü. Kumport Limanı olarak 2017’nin oldukça iyi geçtiğini söyleyebiliriz. Özellikle TEU bazında ilk 11 ayda geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 56 büyüme gerçekleştirdik ve 3. çeyrekte Marmara’da en fazla lokal yük elleçleyen liman olduk.
Ülkemizin de büyüme potansiyelini göz önüne aldığımızda ileriye yönelik daha pozitif bir beklenti içinde olduğumuzu söyleyebiliriz.

Peki, 2018’in nasıl bir yıl olacağını düşünüyorsunuz?  Sizce bu yıl da ülke olarak aynı büyüme oranını yakalayabilecek miyiz ya da yakalamak adına neler yapılabilir?
Türkiye’de limancılık sektörü özelleştirmenin de etkisiyle son 10 yıldır ciddi bir büyüme gösteriyor. Türkiye’de 2017’de 9.6 milyon TEU konteyner elleçlendi. Sektör son yıllarda yeni yatırımlarla oldukça hızlı büyüdü.
Genel çerçeveye bakacak olursak, Türk limancılık sektörü yapılan yatırımlarla dünya standartlarını yakalamaya başladı. Bu standartla hizmet veren bizim gibi pek çok işletme var. Bu, sektörün gelişimi ve geldiği nokta olarak oldukça umut verici… 2018 yılının da bu vadede iyi geçeceğini öngörüyoruz. 

2018 yılına yönelik bütçe ve yatırım planlarınız neler?
Kumport’un en önemli değerlerinden birisi izinleri tamamlanmış genişleme imkanları olmasıdır. 3M TEU kapasiteye ulaşmayı sağlayacak 2 fazdan oluşan yatırımların ilk fazı bu yıl tamamlandı. Kumport’a yolu düşen herkesin iyi bir intibaya sahip olması ilkesi dahilinde yenilenen müşteri hizmetleri binası, ofisler ve sosyal alanlar  gibi yatırımlarımız oldu. 2017’de yaklaşık 150 kişilik ek istihdam yaratıldı.
Kumport’un başarılı iş hacmi artışına paralel, 2. faz yatırımlar da 2018’den başlayarak hayata geçirilecek. İlk aşamada 2018’de 50 milyon dolar yatırım planlanmıştır. İkinci fazdaki kapasite artışını destekleyecek şekilde ekipman parkının güçlendirilmesi de planlanmış olup, bu kapsamda da adımlar atılacak.

autorola

Yukarı