Ana içeriğe atla

http://www.alltrans.com.tr/

Aquatherm borular fuar için gün sayıyor

17.01.2017 - 10:34

Gelişim Teknik AŞ, aquatherm ısıtma/soğutma (Fan Coil), kalorifer ve jeotermal hatlara özel boru sistemleri ile Jeotermal Fuarı için gün sayıyor.

Gelişim Teknik AŞ, 12-14 Ocak 2017 tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi’nde gerçekleştirilecek olan 4. Jeotermal Enerji Teknolojileri ve Ekipmanları Fuarı’ndaki yerini aquatherm boru sistemleriyle almaya hazırlanıyor.
Aquatherm, ısıtma/soğutma (fan coil), kalorifer ve jeotermal hatlara özel boru sistemleriyle büyük çaplı birçok jeotermal projede kullanılan marka oldu ve olmaya devam ediyor. Gelişim Teknik Şirketi aracılığıyla Türkiye’ye getirilen aquatherm borular, doğadostu jeotermal hat döşemelerinde de tercih ediliyor.
Çevreye duyarlılık konusunda kazanılan bilinç, enerji kaynakları tercihlerini de etkilemeye başladı. Şimdilerde; meydana gelişlerinden dolayı yenilenmeleri çok uzun zaman alan karbon bazlı petrol, kömür, doğalgaz gibi klasik enerji kaynakları yerine, doğada sürekli var olan faktörlere dayanan, yenilenebilir ve doğaya zarar vermeyen kaynaklar olan güneş, hidroelektrik ve jeotermal kaynaklar tercih ediliyor.
Jeotermal kaynaklar; yerkabuğunun çeşitli derinliklerinde birikmiş ısının oluşturduğu, kimyasallar içeren sıcak su, buhar ve gazlardır. Jeotermal kaynaklardan ve bunların oluşturduğu enerjiden, doğrudan veya dolaylı yollardan faydalanarak jeotermal enerji elde ediliyor. Jeotermal enerji; yeni, yenilenebilir, sürdürülebilir, tükenmez, ucuz, güvenilir, çevre dostu, yerli ve yeşil bir enerji türü.

DOĞA DOSTU JEOTERMAL ENERJİ İLE AQUATHERM BORULARI İŞBİRLİĞİ
Bu doğa dostu enerji bakımından zengin olan ülkemizde, kaplıca ve şehir ısıtma sistemlerinde aquatherm’in jeotermal hatlar için özel olarak geliştirdiği borular, jeotermal enerjiden en verimli biçimde faydanılmasını sağlıyor. Almanya merkezli aquatherm GmbH firmasının 40 yıllık tecrübesi sonucunda geliştirdiği patentli hammaddesi fusiolen’den üretilen bu özel boruların sürtünme kayıpları çok düşük. Korozyona kesinlikle uğramayan bu borular; metal deaktivatörlüdür ve uzama katsayıları 0,035 mm/mK’dir.

AQUATHERM BORULAR BİRÇOK PROJEDE KULLANILDI
Gelişim Teknik Şirketi aracılığıyla Türkiye’de dağıtımı yapılan aquatherm borular birçok jeotermal hat projesinde ve yine jeotermal kaynakların kullanıldığı termal tesislerde kullanıldı. Bu örneklerin arasında; Oruçoğlu Termal Tesisleri-Afyon, Afjet-Afyon jeotermal su ile şehir ısıtma projesi, İzmir Dikili ve Yozgat-Sorgun jeotermal su ile şehir ısıtma projesi, Barbaros Yapı Kooperatifi-Afyon, Umut Termal Otel-Denizli, Korel Thermal Otel-Afyon vb termal tesisler bulunuyor.

ALİ BIDI JEOTERMAL ENERJİNİN GELECEĞİNDEN UMUTLU
Türkiye’nin sahip olduğu bu zenginlikten ne kadar faydalandığını sorduğumuzda, aquatherm boruların Türkiye distribütörü Gelişim Teknik Şirketi Kurucusu Ali Bıdı, durumun çok daha iyi olabileceğini belirtiyor. Bıdı, “Bazı illerimiz jeotermal kaynak açısından zengin olsalar da hala daha pahalı ve yenilenemeyen bir enerji türü olan doğalgaz kullanıyor” diyor.  Ancak Ali Bıdı,  yine de gelecekten umutlu. Başarılı jeotermal projelerin de katkılarıyla Türkiye’nin geleceğinin jeotermal enerji devri olacağına inandığını vurguluyor. 

yurtiçi

Yukarı