Ana içeriğe atla

http://www.alltrans.com.tr/

Burada alışveriş geleneği kuşaktan kuşağa aktarılıyor

18.01.2018 - 17:56

Türkiye’de cari açık vermeyen yegane sektörlerden olan mobilya sektörüne dair öngörülerini bizlerle paylaşan Modoko Yönetim Kurulu Başkanı İ. Etem Özçelik,  aynı zamanda yönetiminde yer aldığı Modoko ve faaliyetleri hakkında da bilgiler verdi.

Öncelikle Modoko’nun mobilya sektöründeki faaliyetlerinden bahseder misiniz? Modoko’nun kuruluş amacı neydi, bu amaç için neler yapılıyor?
Modoko’nun tohumları 60’lı yıllarda mobilyanın duayen isimleri tarafından Kadıköy’de mobilyacılar pasajı olarak bilinen küçük bir alanda atıldı. 1969 yılında idealist zanaatkarlar, Dudullu’da Modoko’nun şimdiki alanının temellerini attılar. O dönemde imalathane olarak kullanılan Modoko şimdiki halini aldı ve 400’e yakın mağaza ile mobilyanın podyumu haline geldi…

Bir söyleşinizde Modoko’yu AVM’ye dönüştürmek istediğinizden bahsetmişsiniz. Peki, bununla ilgili çalışmalar var mı, varsa ne durumda?
Modoko şu anki hali ile bir açıkhava AVM’si olarak uzun yıllardır değerini korumakta. İstanbul’da açık bir alanda alışveriş yapabileceğiniz bu kalitede bir yer bulmak artık çok güç. AVM fikri her zaman proje halinde olan ancak şimdiki halinin değerini de bildiğimiz için ön fizibiliteye ihtiyaç duyan bir konu. Biz de fizibilitemizi tamamlamak üzereyiz ve sosyal binamızın hayata geçmesi sonrası Modoko’nun AVM olarak ziyaretçilere açılmasını gündeme taşımayı planlıyoruz. İstanbul’da 365 gün açık olan bir açık hava fuar alanını terk etmek o kadar kolay bir fikir değil.

Bu yıl gerçekleşen mobilya sektöründeki KDV indirimi sektörü nasıl etkiledi? KDV indiriminin yansımalarından kısaca bahseder misiniz?
Mobilya sektörü Türkiye’de cari açık vermeyen tek sektördür. Özellikle kaynağın yüzde 100 yerli olması bu hususta büyük önem taşımaktadır. KDV indirimi de elbette hem sektörü dolayısıyla Modoko’yu olumlu yönde etkilemiştir. Banka ve kredi kartlarıyla yapılan mobilya harcamaları, 2017 Şubat ayının ilk haftasında başlayan KDV indiriminin etkisiyle ilk yarıda rekor kırdı. 2016’yı 2,5 milyar dolarlık ihracatla kapatan mobilya sektörünün, KDV indirimiyle birlikte iç pazarda hedef büyüttüğünü söylemek mümkün. KDV indirimi sektörümüz için çok büyük bir nefes oldu. Düğünler ve ev taşınmalarının mart ayında başlamasıyla bahar aylarından itibaren satışlarımızda bir artış söz konusu oldu. Eylül sonuna kadar uzatılan KDV indirimi, firmaların özel kampanyalarıyla birleşince satışlarımıza olumlu yansıdı. KDV indirimi mobilya harcamalarında zirve yaptırdı. 

Son yıllarda e-ticarette ürün satışları artmaya başladı. Peki, Modoko’nun e-ticarete yönelik geliştirme projeleri var mı, varsa kısaca bahseder misiniz?
Modoko, alışveriş geleneğinin kuşaktan kuşağa aktarımlarıyla hala geleneksel olarak devam ettiği yegane yerlerden biridir. Özel web sitemizde markalar hakkında detaylı bilgi ve görseller layıkıyla konumlanmıştır. Ayrıca markalarımızın kendi web sitelerinden de mobilya seçmek, fikir almak hatta bazı markalar özelinde internetten sipariş vermek de mümkün. Ancak Modoko özel bir çatıdır. Modoko’da zaten gezip görür, dokunur, hisseder, belki çayınızı kahvenizi içer ya da kişiye özel tasarım ve mimarlık hizmetinin tüm imkanlarından yararlanırsınız. Bu yüzden Modoko’daki sistemin, sektördeki “çabuk al ve tüket, sonra da sepete at” mantığındaki bazı marka ve pazarlama biçimleri ile karıştırılmaması gerektiğinin özellikle altını çizmeliyiz. 

Son olarak 2018’e yönelik öngörülerinizi almak istesek, neler söylersiniz?
2016 ve 2017 ülkemiz ve sektörümüz için kimi zaman inişli kimi zaman çıkışlı olmuştur. 
Türkiye özel bir bölgedir. Her daim hareketlidir ve olacaktır da. Bu oldukça normaldir. Modoko da Türkiye’nin güncel devinimlerine alışkın, sektörü iyi tanıyan iletmeci ve üyelerin ellerinde emin bir konumdadır. Bu marka hiç kolay kurulmadı dolayısıyla varlığı da kolaylıkla yok olamaz. Bu nedenle geleneksel mobilyacılığın ilk adımı ve mobilya sektörünün podyumu sayılan Modoko bünyesine katacağı yeni marka ve üreticilere kapılarını 2018 yılında da açacak ve her daim büyümesinde hız kesmeyecektir.

GALATA

Yukarı