Ana içeriğe atla

http://www.alltrans.com.tr/

Cemile-Resul Kalko Anadolu Lisesi'nin temeli Kars’ta atıldı

23.10.2017 - 11:36

Mektebim Kurucusu Ümit Kalko tarafından kurulan Ümit Kalko Vakfı, ilk yatırımını Kars’ta devlete bağışladığı okul projesi ile gerçekleştirecek. Ümit Kalko tarafından “vatanıma olan borcumu ödüyorum. Buna bağış demek yanlış olur” sözleriyle ile getirdiği ve temel atma töreni gerçekleştirilen Cemile-Resul Kalko Anadolu Lisesi 22 derslikten oluşacak. 

Kars folklor ekibi ve Karslı Kickboks sporcularının gösterisinin ardından başlayan programda konuşan Ümit Kalko, "Baba vatanımızda olmaktan çok büyük mutluluk ve gurur duyuyorum. Böyle hayırlara vesile olan bir yatırıma önayak olmaktan şahsım ve ailem adına yaşadığımız mutluluğu sizlerle paylaşmak istiyorum. Bu ülkeden ekmeğini kazanan, bu ülkenin topraklarıyla kaynaklarıyla bir yerlere gelmeye çalışan tüm hemşerilerimizin yaptığı gibi bizlerin de doğduğumuz yerlere, biz doğmasak bile atalarımızın doğduğu yerlere destek olmamız gerekiyor" diye konuştu. 

“VATANSEVER NESİLLER YETİŞTİRMEK İYİ BİR EĞİTİM VERMEKTEN DAHA ÖNCE GELİYOR”
Kalko, “Tabii ki devletimiz de bu konuda birçok yatırımı yapıyor, ama bizlerin de vatandaş olarak devletimizin işlerini kolaylaştırıcı faaliyetlerde bulunmamız gerekiyor. Eğitim kurumları bütün ülkelerde çok stratejik yerlerdir. Genelde eğitim kurumlarındaki müfredattan tutun da kaç yıllık olacağı, hangi yaştan başlayacağına varana kadar birçok süreç nasıl bir gelecek tasarladığımızla birebir ilintilidir. Ama ben özellikle sadece iyi bir eğitim vermenin tek başına yetmeyeceğini, aynı zamanda da vatansever nesil oluşturmanın iyi bir eğitim vermekten daha önce geldiği kanaatindeyim. Çünkü ne yazık ki yaklaşık 1 buçuk yıl kadar önce bir 15 Temmuz darbe kalkışmasına maruz kaldık. Söz konusu kalkışmayı yapanların kim olduğuna baktığımız zaman hepsi çok eğitimli insanlardı. Birçoğu orgeneraldi, komutandı, mühendisti. Birçok alanda eğitimli kişilerdi. Ama içlerinde ne yazık ki vatan sevgisi, millet sevgisi, bayrak sevgisi yoktu. Onun için kendi eğitim yatırımlarımda da velilerimiz; 'sizin okulunuz hangi alanıyla ön plana çıkıyor?' diye sorduğu zaman biz 'vatansever olmak güdüsüyle ön plana çıkıyor' diyoruz. Tabii ki iyi eğitim vererek de çağdaş muasır medeniyetlere ulaşmayı hedef edindiğimizi söylüyoruz” dedi.

“5 YIL İÇERİSİNDE KARS'TA DOKUNULMAMIŞ KÖY OKULU KALMAYACAK”
Kalko, Karslılara köy okullarıyla ilgili olarak da gerçekleşecek bir projenin müjdesini şöyle verdi: “Ailemizin kurduğu bu vakfın özellikle köy okullarına yönelik çalışmaları olacak. Köy okullarına özellikle önem veriyorum. Bugün burada bulunduğumuz yerdeki 24 derslikli Anadolu lisemizin temel atma törenini gerçekleştiriyoruz. Bir yandan da köyüm olan Kağızman Karabağ Köyü'nde anasınıfı, ilkokul ve öğretmenlere lojman yapacağız. Yakın bir zaman içerisinde ulusal basında duyuracağımız köy okullarımızın yeni bir konseptiyle bir bağış kampanyası başlatmayı planlıyorum. Buna gücüm yettiği kadar kendim de önayak olacağım ve 5 yıl içerisinde Kars'ımızın dokunulmamış köy okulunun kalmamasını temenni ediyorum. Ben de bu noktada elimden geleni şahsım ve ailem adına yapacağıma söz veriyorum.”

yurtiçi

Yukarı