Ana içeriğe atla

aaa

ÇOCUKLARIM BENİM İLHAM KAYNAĞIM

09.05.2018 - 15:22

Anne olmanın iş motivasyonunu her zaman olumlu yönde etkilediğini belirten Reis Gıda Yönetim Kurulu Üyesi Işılay Reis Yorgun, “Çocuklarım benim ilham kaynağım.” diyor. 

Ekonomi ve iş dünyasında kadın yöneticilerin sayısı giderek artıyor. Onlardan biri de Reis Gıda Yönetim Kurulu Üyesi Işılay Reis Yorgun. Işılay Hanım, 13 Mayıs’ta kutlayacağımız Anneler Günü ile ilgili sorularımıza cevap verdi.

Öncelikle, bir kadın ve anne olarak iş dünyasının içinde bulunmak, bir şirkette yönetici olmak nasıl bir duygu? 
Anne kelimesi birçoğumuzda olduğu gibi bende de çok büyük anlamlar taşıyor.  Bir anne nasıl evladını şefkatle kucaklıyorsa, iş hayatını da aynı bilinç ve özveriyle kucaklıyor. Anneler nasıl ki evladını büyütürken özen gösteriyorsa, şirketin büyümesinde de aynı özeni gösteriyorlar. Yönetici pozisyonunda olduğunuzda sorumluluklarınızın büyüklüğü nedeniyle annelik ve iş hayatını birlikte yönetmek zorundasınız. Örneğin; iki çocuğumu da dünyaya getirdiğimde  daha 45 günlükken benimle birlikte işe başladılar. En kutsal duygudur anne olmak. Hem yöneticilik hem de anne olma vasfını bir arada yürütmenin elbette zorlukları oluyor.  Ancak güçlü bir anne olmak iş hayatında da güçlü bir yönetici olmanızı sağlıyor. 

İş hayatınızda, anne olmanın zorluklarını yaşıyor musunuz?
Kariyer anlamında yaşanan zorlukların yanı sıra belki de anneleri en çok zorlayan meselelerden biri, iş ve ev hayatı arasında denge kurmaya çalışırken çocuklarına arzu ettiklerinden çok daha az vakit ayırabilmeleri. Çünkü biz çalışan anneler gün boyu evlatlarımıza özlem duyuyor, onlarla daha çok vakit geçirmenin yollarını arıyoruz. Bu psikolojik bir suçluluktur ama tüm araştırmalar gösteriyor ki tüm çalışan anneler bu suçluluk psikolojisiyle aslında çocuklarıyla daha kaliteli zaman geçirmekte. Çünkü iş hayatında olan anne, süreç yönetimini çok daha iyi bilir.

ANNELER YAŞAM MİMARIDIR
Anne olmak, iş motivasyonunuzu nasıl etkiliyor?

Her zaman olumlu yönde etkiliyor. Çünkü çocuklarım benim ilham kaynağım oluyor. Bununla ilgili birkaç örnek vermek isterim. 2009’da ‘Geleneksel Lezzetler Sağlıklı Nesiller’ sloganıyla başlattığımız “Obezite Önlenebilir” kampanyasında ‘Abur Cubur Olacağı Budur’ ve ‘Abur Cubura Karnımız Tok’ diyerek farkındalık yarattık. 2015’te ise ‘Ev Yemeği Sofrada, Hesap Ortada’ kampanyasıyla ev yemeğinin önemini vurguladık. 2016’daki proje ise ‘Evde Yemek Var’ idi. 2018’de de sağlıklı bir toplum için bu projemize devam ediyoruz. Projemizin sloganı “Abur Cubur Yemeyelim, Sağlıklı Beslenelim, Anne Yemekleri Yiyip Çok Hızlı Büyüyelim.” Bu projede tamamen çocuklarımdan ilham alarak bu dizeleri oluşturdum. Onların “Anne yemeği yiyip büyüyorum” demesi bana hem mutluluk hem ilham verdi.

Anneler Günü ile ilgili mesajlarınız neler? 
Anneler yaşam mimarıdır. Sevgi, saygı ve şefkat kaynağıdır. Duygu dünyamızın en değerli varlığıdır. Hz. Muhammed’in (s.a.v.) “Cennet, annelerin ayaklarının altındadır.” hadisi, onlara göstermemiz gereken hürmeti anlatmaktadır. Annelerimize sadece bir pazar gününü değil, yılın her gününü ‘Anneler Günü’ gibi yaşatmak bizlerin elinde. Şehit annelerimiz başta olmak üzere tüm cennet kokan annelerimizin Anneler Günü kutlu olsun. 

arf

Yukarı