Ana içeriğe atla

http://www.alltrans.com.tr/

‘Dijital Ödeme’ dönemi

17.11.2016 - 10:53

Türk Telekom Dijital Ödeme Hizmetleri Direktörü Zeynep Bosna, “Teknolojinin gelişmesi ve özellikle akıllı telefon penetrasyonunun artmasıyla nakit ödemelerin yerini dijital ödeme yöntemleri almaya başladı” dedi.

Türk Telekom Dijital Ödeme Hizmetleri Direktörü Zeynep Bosna, teknolojinin gelişmesi ve özellikle akıllı telefon penetrasyonunun artmasıyla nakit ödemelerin yerini dijital ödeme yöntemlerinin almaya başladığını belirterek, Sadece yurtiçi değil, global örnekleri de incelediğimizde mobil cihazlar üzerinden yapılan ödemelerin payının hızla arttığını gözlemliyoruz” dedi.  
Mobil cihazlardan yapılan işlemlerin zaman ve maliyet açısından olumlu etkisini gören birçok finans ve ödeme kuruluşunun hizmetlerine bu doğrultuda yön vermeye başladığını söyleyen Bosna, “Böylelikle bankalar ve operatörlerin yanı sıra mobil ödeme aracı şirketleri, ödeme servis sağlayıcılar, uluslararası para transferi şirketleri ve fatura ödeme şirketleri gibi oyunculardan oluşan büyük bir dijital ekosistem oluştu. Bu ekosistemin önümüzdeki dönemde mobil teknolojilerdeki yeniliklerle birlikte kurumsal ve bireysel müşterilere sunabileceği yeni servis ve hizmetlerle gündeme geleceğini, bunun da yeni gelir alanları oluşturmasını öngörüyoruz” diye konuştu.

“MÜŞTERİLERİN GÜNLÜK HAYATINDA GİDEREK ÖNEM KAZANIYOR”
Mobil başta olmak üzere, akıllı cihazlar üzerinden birçok ödeme ve finansal işlemin gerçekleştirilebilmesinin, sağladığı erişim kolaylığı nedeniyle müşterilerin günlük hayatında giderek önem kazandığına değinen Bosna, “Ülkemizde de sektörün ve iş modellerinin daha da belirginleşmesiyle ödeme hizmetlerine yönelik yasal düzenlemelerin devam edeceğini düşünüyor, ödeme hizmeti ve elektronik para firmalarının dernekleşme süreci ve çalışma gruplarının sektörün şekillenmesinde önemli rol oynayacağına inanıyoruz. Özel sektör ile birlikte devletin de bu süreçte ödeme altyapı ve teknolojisinin gelişmesine verdiği önemle sektördeki dijital dönüşümü destekleyeceğini öngörüyoruz” şeklinde konuştu.
Bosna, sözlerine şöyle devam etti: “Dijitalleşen dünyada kurumların da süreçlerini akıllı hale getirmeleri, bulut, mobil, sosyal iş ağı ve büyük veri teknolojilerini değerlendirmeleri ve iş modellerini de bu yönde modernleştirmeleri gerekiyor. Tüketicilerin her geçen gün daha hızlısına ulaşmaya dair ihtiyaç ve talepleri, kurumları kendilerini bu yönde geliştirmeye yöneltiyor. 

HEDEF; DAHA GENİŞ ÜRÜN PORTFÖYÜ VE YENİ PROJELER
Türk Telekom olarak sektördeki gelişmeler ve müşterilerin beklentileri doğrultusunda kısa vadede önceliğimiz müşterilerimize tüm etkileşim noktalarımızda sunduğumuz deneyimi geliştirerek tekil ve olgun bir müşteri yaşam döngüsü oluşturmak. Takip eden dönemde farklı sektör ve kanallarda daha geniş bir ürün portföyü ve yeni projeler ile müşterilerimize çözümler sunacağımız ve bu çözümleri çeşitli sadakat programları ile destekleyeceğimiz bir pozisyonda olmayı amaçlıyoruz. Uzun vadede ise mobil finansal servis teknolojilerini Türk Telekom yetkinlikleri ile birleştirerek müşterilerimiz için holistik bir ödeme platformu sunan bir ödeme servis sağlayıcısı olmayı hedefliyoruz.”

GALATA

Yukarı