Ana içeriğe atla

http://www.alltrans.com.tr/

DİJİTALLEŞME, ÖDEME SİSTEMLERİNİ DÖNÜŞTÜRÜYOR

17.11.2016 - 11:26

Protel Genel Müdürü Murat Sıcakkanlı, dijitalleşmenin en büyük etkisinin finansal dünyanın sanal hâle gelmesi olduğunu belirterek, “Dijitalleşmenin önemli bir etkisi olarak, bugün çeşitli siber ödeme seçeneklerinden mobil ödeme sistemlerine kadar geniş bir yelpazeye yayılan çözümlerden söz edebiliyoruz” diye konuştu.

Protel Genel Müdürü Murat Sıcakkanlı, dijitalleşmenin hayatımızın her alanında olduğu gibi, ödeme sistemlerinde de önemli bir dönüşümü beraberinde getirdiğini söyleyerek, “Dijitalleşmenin en büyük etkisi finansal dünyanın sanal hâle gelmesi diye düşünüyorum. Dijitalleşmenin önemli bir etkisi olarak, bugün çeşitli siber ödeme seçeneklerinden mobil ödeme sistemlerine kadar geniş bir yelpazeye yayılan çözümlerden söz edebiliyoruz” dedi.
Bundan en fazla 10 yıl öncesine kadar ödeme sistemi dendiğinde akla gelen belki de ilk şeyin fiziksel olarak kredi kartı olduğuna değinen Sıcakkanlı, “Oysa bugün kredi kartı sistemin bir parçası olmuş durumda. Fiziksel olarak karta ihtiyaç duymadan birçok ödeme işlemini gerçekleştirebiliyoruz. NFC’den Bitcoin’e kadar birçok farklı teknoloji de kullanımda. Bunların bir kısmının kullanımı belki henüz istenen seviyede değil, ancak dijital dönüşümün hızı ve kitleleri etki altına alma gücü düşünüldüğünde, ödeme sistemlerindeki yeni teknolojilerin de günlük hayatın içine gireceğini kestirmek güç değil” diye konuştu.

“GELECEK PLANLARI DİJİTALLEŞMEYE GÖRE YAPILMALI”
Dijital dönüşüme sağlıklı bir entegrasyonun ilk koşulunun konuyla ilgili bir ajanda oluşturmak olduğuna inandığını belirten Sıcakkanlı, “Kurumlar, dijital dönüşümün bir trend olmadığının, iş dünyasının geleceğini şekillendirecek bir kavram olduğunun farkına varmalı ve gelecek planlarını buna göre yapmalı. Konu ile ilgili yaklaşımı doğru belirleyerek, ihtiyaç duyulursa dijital dönüşüm yolunda kurumlara rehberlik yapan şirketlerden danışmanlık alarak ve kurum çalışanlarını da bu yaklaşımın bir parçası kılarak entegrasyonlarını gerçekleştirebilirler” şeklinde konuştu.

GALATA

Yukarı