Ana içeriğe atla


BANNER

DÜNYA MARKASI OLACAĞIZ

17.11.2016 - 11:30

İnoksan AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Vehbi Varlık, dünya markası olma hedefine doğru emin adımlarla ilerlediklerini söyleyerek, “5 kıtada 80’den fazla ülkeye ürünlerimizi ihraç ederek, dünya arenasında yenilikçi ürünlerimizle fark yaratıyoruz” dedi.

İnoksan AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Vehbi Varlık, İnoksan’ın yatırım hedefleri ve başarı öyküsünü Hizmetix’e anlattı.

İnoksan’ın 2016 yılı performansını rakamsal verilerle özetleyebilir misiniz? Hangi yatırımlara imza attınız?
İnoksan her yıl rakamsal olarak büyüyen ve dünya markası olma hedefine doğru emin adımlarla ilerleyen bir şirket. Bursa’da küçük bir atölyede başlayan  hikayemiz, bugün 20 bin metrekare kapalı alana sahip son teknolojiyle donatılmış bir fabrikada devam ediyor. 5 kıtada 80’den fazla ülkeye ürünlerimizi ihraç ederek, dünya arenasında yenilikçi ürünlerimizle fark yaratıyoruz. 
40 yurtiçi bayisi, 80 yurtdışı satış noktası, ülke çapına yayılmış 102 yetkili servisi ve 6 büyük ildeki bölge müdürlükleriyle büyümesini sürdüren markamızın, 2016 yılı içerisinde yüzde 15’lik büyüme ve ülke genelindeki bayi sayısını da 50’ye çıkarma hedefine yaklaştığını ifade edebiliriz. Her yıl cirosunun yüzde 2’sini Ar-Ge bölümüne ayıran markamız, 2016 yılı içerisinde pek çok yeni ürün çalışmasına da imza attı, örneğin; sektörde ses getiren İnosmart dokunmatik ekranlı fırınların yanı sıra, yeni kuzine tasarımı (1-1,5 modül), Monoblok pişirici tasarımı, yeni pişirici serisi tasarımı (perfect seri) gibi yoğun proje tasarımlarımız da mevcut. Özellikle Ar-Ge’nin her zaman en fazla yatırım yaptığımız alanların başında geldiğini vurgulamak isterim. 
Ayrıca 2016 yılı kapsamında bizim için önemli olan bir gelişme de Turquality programına kabul edilmemiz oldu. Bu gelişme ile global hedeflerimize ulaşma yolunda da önemli bir mesafeyi daha katettik. 

2017 yılına yönelik büyüme ve yatırım hedeflerinizden bahseder misiniz? 
Dünyanın önde gelen ülkelerinde 45 bayiye sahip olan şirketimiz, etkin olabileceği pazarlara yöneliyor. Bu sene odaklandığımız hedef pazarlar arasında İran, Etiyopya, Azerbaycan, Suudi Arabistan ve Almanya gibi ülkeler vardı. Bu önemli pazarlarda ilk 3 firmadan biri olmak vizyonuyla, 2023’e kadar yüzde 100 büyüyerek, ciromuzun yüzde 50’sini ihracatla gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. Ayrıca Ar-Ge’ye önemli yatırımlar yapan bir marka olarak, 2017 yılında da yenilikçi ürünlerimiz ile adımızdan hem Türkiye’de hem de global arenada daha çok söz ettirmeyi amaçlıyoruz. Mevcut Ar-Ge ekibiyle Türkiye’nin ilk kombili fırını olan İnosmart’ı geliştiren markamız, 2023 yılına kadar yeni teknolojiler geliştirmek üzere yaklaşık 10 milyon liralık bir bütçeyi bu alana yatıracak. 

DOĞRU STRATEJİ VE YENİLİKÇİ AR-GE ÇALIŞMALARI
Başarınızın sırrını hangi faktörlere bağlıyorsunuz? Başarı öykünüzün temelinde hangi unsurlar yer alıyor?

İnoksan olarak, her zaman müşterilerimizin beklentilerini tümüyle ve zamanında karşılamayı hedefleyen bir marka olduk ve bu bakış açısı ile sektörde önemli başarılara imza attık. Endüstriyel mutfak sektöründe 36 yıldır ilkleri yaşatan ve yenilikçi vizyonu ile çalışmalarına hiç ara vermeyen markamız,  yılmadan, vazgeçmeden, hep daha iyiyi hedefleyerek çalışmalarına devam ediyor. Başarı öykümüzün en temel kahramanlarını doğru strateji, yenilikçi Ar-Ge bakışı, uygun pazarlama aktiviteleri ve teknoloji yatırımları olarak sıralamamız mümkün. 
Tüm bunlara ek olarak, başarılarımızın arkasında güçlü ve deneyimli bir ekibin emeği olduğunu da ayrıca vurgulamak gerekiyor.  

İnoksan Mutfak olarak sektörde fark yaratmayı başardığınızı görüyoruz. İnoksan Mutfak olarak sektörde uyguladığınız ve sizi bugünlere getiren stratejileri paylaşır mısınız?
Markamız bugün dünya liginde ülkemizi temsil ediyor ve global pazarda yaptığı işlerle adından sıkça söz ettiriyor. Ortaya koyduğumuz eşsiz projeler kadar, yenilikçi ürünlerimizin kalitesiyle dünya standartlarını zorluyoruz. 
İnoksan olarak, Ar-Ge çalışmalarımıza hiç ara vermeden, her zaman yeniliklere ağırlık vererek, sürekli iyileştirmeler yaparak, teknolojiler geliştirip, kusursuz performanslı ürünler tasarlıyoruz. Bu doğrultuda hareket ederek, gelişimimizi sürdürüp,  sektörde fark yaratarak, önemli başarılara imza atıyoruz. 
Kısaca ürünlerimiz ve projelerimiz, yansıttıkları kalite ve profesyonellikle başarımızın arkasındaki ana stratejimizi oluşturmaktadır diyebiliriz. 

“ENDÜSTRİYEL MUTFAK SEKTÖRÜ HIZLA BÜYÜYOR”
Endüstriyel mutfak sektörünü değerlendirdiğimizde karşımıza nasıl bir tablo çıkıyor? Sektörün büyüklüğü hakkında bilgi verir misiniz? İnoksan’ın sahip olduğu pazar payı nedir?

Endüstriyel mutfak sektöründe uzun mücadelelerle bugünlere geldik. Günümüzde endüstriyel mutfak sektörü, her gün hayatımıza giren yeni trendlerin ve sektörümüzde yaşanan rekabet ortamının da etkisiyle hızlı bir büyüme kaydediyor. Özellikle son senelerde ülkemiz endüstriyel mutfak sektöründe çok iyi bir noktaya geldi. Sektörümüzü dünya ile kıyasladığımızda ise kalite standartlarımızın oldukça tatmin edici  olduğunu  ve yenilikçi ürünlerimiz ile dünya standartlarını zorladığımızı söyleyebiliriz. Endüstriyel mutfakta ülkemizde sektörün en önde gelen isimlerinden  olan İnoksan, dünya pazarında da adından söz ettirmeye başladı. Bu da bize gurur veriyor. 

arf

Yukarı