Ana içeriğe atla

http://www.alltrans.com.tr/

İŞ DÜNYASINDA TOPUK SESLERİ

13.06.2017 - 12:08

Kadın yöneticilerin egemenliğinin giderek arttığı iş dünyasında ‘topuk sesleri’ daha fazla duyulmaya başlandı. Şirketlerde kadın yöneticilerin varlığının daha da artmasıyla artık ‘Kadın Liderliği’ kavramını daha fazla tartışır hale geldi iş dünyası. İş dünyasında kadın olmanın avantaj ve dezavantajlarını sorduğumuz kadın yöneticilerin bir kısmı bulundukları sektörlerde kadın olmanın dezavantajlarını yaşamadıkları görüşünü savunuyor. Kadın yöneticilerin bir kısmı da kadınların iş dünyasında daha zor yükseldiklerini ifade ediyor. 

NEŞE GÖK: AİLEMİZDE CİNSİYET EŞİTLİĞİ BİR KÜLTÜR
İnci Holding, 65 yıl önce temelleri rahmetli Cevdet İnci tarafından atılan, 2004’ten bu yana kızlarının, 2016’dan itibaren de torunlarının yönettiği bir aile şirketi. Üçüncü kuşak temsilcisi olarak kadın ağırlıklı yönetim yapısı devam ediyor. Toplumsal cinsiyet eşitliğinin bir kültür olduğu İnci ailesi, bu konuya son derece duyarlı. 
İnci Holding Yönetim Kurulu Başkanı Neşe Gök, kadın olmanın, iş hayatında bulunmanın gereği ve hayatın olağan akışı olduğu görüşünde. Kadın olmanın ayrıcalık ve ayrımcılıkla karşılanmadığı bir bölgede, eşitlik ve adalet temelleri üzerinde kurulu bir ailede doğan Neşe Gök, “Dedemin küçücük bir ticarethaneden 2 bin 500 kişinin çalıştığı holdinge yürüdüğü yolculuğunda yanında hep kadınlar vardı. Teyzelerimin her birinin İnci Holding’in harcına karışmış alın teri hikayelerini dinleyerek, onların yorulmak bilmeden çalışmalarını izleyerek büyüdüm ben. Zaman içinde elini tutarak yol aldıkları dedeme omuz verdiklerine, onun yükünü sırtladıklarına tanıklık ettim. Onlar zaferde de yenilgide de şirkette hep dedemin yanında, hep en öndeydi” diyor. 

“HER KİLOMETREMİZDE KADINLARIN ADI BULUNUYOR”
Gök, şöyle devam ediyor: “Bugün otomotiv tedarik sektörünün önde gelen üreticilerinden  olan İnci Holding’in 65 yılda kat ettiği yolun her bir kilometresinde kadınların adı bulunuyor. İnci Ailesi’nde kadın olmanın özel bir anlamı yok. Herkesle eşit seviyede, herkese eşit mesafedeyiz. Bu öğrenilir bir şey değil bizim için çünkü yaşadığımız iklimde kız çocuklarımız da erkek çocuklarımız da bu bakış açısıyla büyüyor.” 
Türkiye İstatistik Kurumu verilerine baktığımızda Türkiye, erkeklerde yüzde 65, kadınlarda ise yüzde 27,5 istihdam yüzdesine sahip. Kadın istihdam oranının erkek oranının yarısından az olduğunu belirten Neşe Gök, “Avrupa Birliği’ne baktığımızda ise kadın istihdam oranının yüzde 60’ı geçtiğini görüyoruz. Bu açıdan bakarsak Türkiye’nin bu oranlara yaklaşabilmesi için çok daha fazla çaba göstermesi ve bu konudaki farkındalığın artırılması için çalışmak gerektiğini düşünüyorum. Bulunduğumuz sektör üzerinden bir değerlendirme yapmam gerekirse, kadın yöneticilerin sayısının artmasının bana gurur verdiğini belirtmek isterim. Bunun yanında, kadınların zaman geçtikçe otomotiv dünyasına meraklı olması, bu dünyayı tanıması ve hatta araç alırken, değiştirirken karar verici olması da beni hem mutlu ediyor hem de otomotiv dünyasında kadın yöneticilerin çoğalmasına yönelik ümit vaat ediyor. Her sektörde olduğu gibi farklılıkların dengesi bizim sektörümüz için de oldukça önemli. Her zaman cinsiyet, tecrübe, yaş kombinasyonlarında dengeli bir dağılımı yakalamaya çalışmamız gerekiyor” diye konuşuyor.

“YILDA ORTALAMA YÜZDE 15 BÜYÜME SAĞLIYORUZ”
İnci Holding’in ağırlık noktasının otomotiv yan sanayi olduğunu kaydeden Gök, “Bugün itibariyle, akü ve jant grubumuz faaliyetlerimizin ve ciromuzun yüzde 90’ını oluşturuyor. Son 10 yıla baktığımızda bu iki alanda da çok güçlü yabancı ortaklıklarımız mevcut. Akü tarafında Japon devi GS Yuasa ile jant tarafında da dünyanın en büyük üreticisi Brezilyalı Maxion ile ortağız. Faaliyet gösterdiğimiz başka bir alan olan lojistikte ise, Japon Yusen Lojistik ile ortak olduk. Bu ortaklıklar bize, hem yurtiçinde hem de yurtdışında güç katıyor. İnci Holding’in başarılı ortaklıkları ile son 10 yıllık dönemde, yılda ortalama yüzde 13 büyüme sağladığını söyleyebiliriz” açıklamasını yapıyor.

FİLİZ DOĞAN: KADIN OLMANIN DEZAVANTAJINI YAŞAMADIM
Oracle Türkiye Genel Müdürü ve Başkan Yardımcısı Filiz Doğan, 25 yılı aşkın iş hayatında kadın olmanın getirdiği herhangi bir engel veya dezavantaj ile karşılaşmadığını söylüyor. Çalışma hayatında önceliğin, rolün gerekliliklerine dikkat ederek uygun kişiyi konumlandırmak olduğunu düşündüğünü söyleyen Filiz Doğan, iş hayatında başarı için, sürekli olarak kişinin kendisini geliştirmeye önem vermesi, hızlı adaptasyon yetilerini geliştirmesi ve değişime açık olmasının önemli olduğu görüşünde.
BT sektörüne bakıldığında, özellikle Türkiye’de kadın yönetici ve çalışan sayısının bölgedeki ülkelere kıyasla oldukça yüksek olduğunun görüldüğüne değinen Doğan, “Türkiye’de, 300’den fazla çalışanımızın yüzde 37’si kadın. Yönetim kadrosunda bu oran yüzde 48. Gerek yönetim kadrolarında gerekse bölgesel rollerde birçok bayan arkadaşımız var” bilgilerini veriyor. 

“MÜŞTERİLERİMİZ ADINA REKABET AVANTAJI YARATIYORUZ”
Kesintisiz inovasyon, ihtiyaca göre özelleştirilebilir sistemler, düşük sahip olma maliyeti ve yüksek seviyeli verimlilik sağlama anlayışıyla hareket eden Oracle’ın, sunduğu yenilikçi teknoloji ve bulut çözümleriyle müşterileri adına rekabet avantajı yarattığını ifade eden Doğan, “Yazılım ve donanıma ait tüm Ar-Ge’nin aynı çatı altında bir araya gelmesi ile ‘chip’ teknolojisinden, sunucu, depolama sistemleri, işletim sistemi, veritabanı, orta katman ve son olarak uygulamaya kadar her biri alanında lider, ama aynı zamanda birlikte çalışabilen en yaratıcı ve gelişmiş entegre sistemlerin geliştirilebiliyor olması öne çıkan noktalar” şeklinde konuşuyor.

“HEDEFİMİZ; BİLİŞİM SEKTÖRÜNDE ÖNCÜ BİR TÜRKİYE YARATMAK”
Doğan, Oracle’ın hedefleri hakkında da şöyle konuşuyor: “Kurumsal yazılım, donanım ve bulut alanında öncü olan Oracle stratejileri doğrultusunda benim ve ekibimin hedefi, iş ortaklarımızla beraber bilişim sektöründe öncü bir Türkiye yaratmak. Bu bağlamda da Türk BT’si açısından çok önemli bir projeye imza atarak, 2017 yılı içerisinde Türkiye’de ‘Oracle Veri Merkezi’ ile Türk şirketlerinin bulut kullanımında öncü olmalarına destek olacak yatırımı gerçekleştirdik.”

yurtiçi

Yukarı