Ana içeriğe atla

aaa

DUVARA DAYANMA YIKILIR, ADAMA GÜVENME ÖLÜR

10.04.2019 - 11:57

Tam 15 yıl önce, 10 Nisan 2004’te aramızdan ayrılmıştı merhum işadamı Sakıp Sabancı. Renkliydi, sevecendi, güler yüzlüydü. Onu tanıyanların hafızasında hep o gülen yüzü var. Tecrübelerini aktarmayı sever, bol bol nasihat ederdi ayrıca. Başlığımız, o nasihatlerden biri.   

NECATİ KOLA

Sakıp Sabancı… Ülkemizin en unutulmaz işadamlarından biri. Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı’yken 10 Nisan 2004’te aramızdan ayrıldı. Arkasında kocaman bir holding bırakarak… Aradan yıllar geçmesine rağmen unutulmuyor. 10 Nisan, 15. ölüm yıldönümü. Nisanda hayata gözlerine yuman Sakıp Sabancı, yine nisanda dünyaya gözlerini açmıştı. 7 Nisan 1933’te… Yaşasaydı şu an 86 yaşında olacaktı.

 

Vefat ettiği 2004 yılında, Amerikan iş dergisi Forbes'in dünya milyarderler listesinde 147. sıradaydı. Renkli ve enerjik kişiliğiyle tanınan Sabancı, halka yakın tavırlarıyla ‘Sakıp Ağa’ olarak da anılıyordu.

 

Hayatı hep çalışmakla geçti. Türk sanayiinin gelişmesi için öncü yatırımlara imza attı. 1957’de 24 yaşındayken teyzesinin kızı Türkan Civelek ile evlendiğinde düğününü bile fabrikanın bahçesinde (Adana Bossa Fabrikası’nın bahçesinde) yaptı.

 

 

Sabancı Holding ve Sabancı Vakfı, her yıl 10 Nisan'da Sakıp Sabancı'yı anmak için programlar düzenliyor. 

Sabancı Holding ve Sabancı Vakfı, her yıl 10 Nisan'da Sakıp Sabancı'yı anmak için programlar düzenliyor. 

 

71 yaşında hayata gözlerini yuman Sakıp Sabancı, ömrü boyunca birçok başarıya imza attı. 1974’te Sabancı Holding’i, o dönemler Sabancı Holding Genel Koordinatörü olarak görev yapan eski Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın ısrarı üzerine İstanbul’a taşıdı. 1967’den ölümüne kadar Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanlığı yaptı. Bu dönemde Sabancı Topluluğu, çoğunlukla yüzde 50-50 ortaklık kurduğu, aralarında Bridgestone, DuPont, Toyota, Philip Morris, Kraft Foods International, Danone, IBM, Carrefour gibi dünya devlerinin bulunduğu şirketlerle ismini birleştirerek Sabancı logosunu dünyaya tanıttı.

 

‘DEVLET ÜSTÜN HİZMET MADALYASI’ VARDI

 

1986’da Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı üstlenen Sakıp Sabancı, 1987-1990 yılları arasında Yüksek İstişare Konseyi Başkanlığı’nı yaptı. Çeşitli üniversitelerden toplam 15 onursal doktora derecesi olan Sabancı, 1993 ve 2001’de Yılın İş Adamı unvanını aldı. Ayrıca Japon, Belçika ve Fransa hükümetlerinden bu ülkelerle Türkiye arasındaki dostlukları geliştirici çeşitli nişan ve taltifler almasının yanı sıra sosyal, kültür, sanat ve eğitim alanlarında yaptığı hizmetlerden dolayı ‘Devlet Üstün Hizmet Madalyası’ ile ‘Kültür ve Sanat Büyük Ödülü’ sahibi oldu.

 

1981’de ilk kez ve 1989’da ikinci kez Houston’da (Amerika) kalp kapakçığı ameliyatı olan Sabancı, 10 Nisan 2004’te sabah saat 05.55 civarında tedavi gördüğü Amerikan Hastanesi’nde şiddetli akciğer iltihabından vefat etti. 12 Nisan 2004’te Sabancı Holding’de düzenlenen devlet töreninin ardından yaklaşık 100 bin kişinin katıldığı cenaze töreniyle Zincirlikuyu Mezarlığı’nda toprağa verildi. Arkasında birçok eser ve nasihat bırakarak…

 

Sakıp Sabancı, Vehbi Koç, Uğur Dündar

Sakıp Sabancı, yıllar önce Vehbi Koç ile birlikte TRT'de Uğur Dündar'ın programında. 

 

SAKIP SABANCI’NIN EN BÜYÜK PİŞMANLIĞI

Financial Times, 1980’lerin sonunda, dönemin başarılı tekstilcisi Murat Vargı’nın röportajına yer vermişti. İsveçli bir GSM girişimcisi, kısa süre sonra Vargı’ya mektup yazarak GSM işinden bahsetti. Vargı, fikri beğenmişti. Hemen İsveç’e gidip görüşmeler yaptı. Para haricinde her şey tamam gibi görünüyordu.

 

Vargı, GSM işinin büyüyeceğini öngörmüştü. Ama bunun için bir yatırımcı bulması gerekiyordu. İş hayatına 1970’lerin başında Koç Holding’de ihracat temsilcisi olarak başlayan Vargı, önceliği Koç’a verdi. Koç’tan olumsuz yanıt alınca rotayı Sabancı Grubu’na çevirdi. Ama yine sonuç alamadı. Sonunda projeyi olumlu değerlendiren Çukurova Grubu oldu. Merhum iş adamı Sakıp Sabancı, Turkcell projesine hayır demenin verdiği pişmanlığı kendine has üslubuyla şöyle dile getirmişti: “İçimiz yanıyor ağam, içimiz!”

 

 

Sakıp Sabancı

 

SAKIP SABANCI’NIN TAVSİYELERİ

- Sağlıklı olun. Ancak vücut ve ruh sağlığı tam olan insan hayat yarışına girebilir.

 

- Manevi güce inanın. İnsanın hayattan zevk alabilmesi, dünya nimetlerini anlayabilmesi ve çalışma azmine sahip olarak başarıya ulaşabilmesi için bir şeye inanması şarttır.

 

- Birlik konusuna önem verin. Bir elin nesi var, iki elin sesi var.

 

-Bilgili olun, lisan öğrenin. İyi bir eğitim görün. Eğitiminizi tamamladıktan sonra bütün hayat boyunca konunuzdaki gelişmeleri izleyin.

 

- Bir konuda her şeyi bilin, her konuda bir şeyler bilin.

 

- Hedefinizi belirleyin. Sabah evden çıktığınızda nereye gideceğinizi bilmiyorsanız, akşama kadar dolaşıp eve dönersiniz. Ama bir yere gitmeye kararlıysanız, adresi sora sora hedefe varırsınız.

 

- Hangi işi yapıyorsanız, o işin en iyisi olmaya çalışın. İşin büyüğü küçüğü yoktur. İşin en iyisi ve diğerleri vardır. Yaptığınız işi kıyısından, köşesinden tutmayın.

 

- Hangi işi yapacaksanız, o işi en iyi bilenlerle işbirliği yapın. Ya en iyi ustanın yanında çırak olun, ya en iyi ustayı istihdam edin ya da o işi en iyi bilenlerle ortak olun.

 

- İnsanlardan yararlandıktan sonra onlara sırt çevirmeyin. Çevirirseniz, beraber çalıştıklarınızın size güveni kalmaz.

 

- Size nasıl davranılmasını istiyorsanız, başkalarına da öyle davranın.

 

- Güç karşısında haysiyetinizi koruyun. Güçsüzleri himaye edin.

 

- Sizin için çalışanları memnun edin. Hizmetin kadrini bilin. Hatayı cezalandırırken, başarıyı mükâfatlandırmayı ihmal etmeyin.

- Kurumlaşın. Duvara dayanma yıkılır, adama güvenme ölür. Hiçbir iş, bir insana bağlı kalmamalıdır. Başarıların devamı için kurumlaşma şarttır.

 

- Tasarruf edin. Tasarruf, yatırım demektir. Yatırım demek, üretim ve istihdam demektir.

arf

Yukarı