Ana içeriğe atla

arf

EĞİTİM SİSTEMİMİZ YENİLİKÇİ VE YARATICI BAKIŞ AÇISI KAZANDIRIYOR

13.02.2018 - 11:29

İstanbul Kültür Eğitim Kurumları Okullar Koordinatörü Biriz Kutoğlu, her öğrencinin güçlü yönlerini ortaya çıkardıklarını ifade etti. Kutoğlu, öğrencilere bireysel ilgi göstererek mutlu ve özgüvenli çocuklar yetiştirdiklerini ve bununda kurumlarının tercih edilme nedenleri arasında yer aldığını belirtti.

Kurumunuz bünyesinde bugün kaç kampüs, okul var? Kaç öğrenci ve öğretmen bulunuyor?
Kültür Koleji Ataköy kampüsü, Kültür2000 Koleji Alkent kampüsü ve Kültür2000 Koleji Bahçeşehir Anaokulu ile birlikte toplam 11 okulumuz bulunmaktadır. Toplam öğrenci sayımız 3 bine yakın. Tüm okullarımızın toplam çalışan sayısı da 300’ün üzerindedir.

Son yıllarda okulunuzda teknoloji ve eğitim modellerinde ne tür değişiklikler söz konusu? Teknoloji anlamında nasıl yenilikler getirdiniz ve getirmeyi planlıyorsunuz?
Kültür Koleji ve Kültür2000 Koleji’nde öğrenci, öğretmen ve velilerimiz için uzman kadromuz tarafından, hızla gelişen teknolojiler doğrultusunda yapılan yatırımlar ile eğitim teknolojilerindeki yenilikler takip edilerek uygulanmaktadır.  Teknolojiyi yakından takip ederek eğitime destek veren sistemler konusunda kurumumuz 1960’tan beri önderlik etmektedir. Öğrenci eğitimleri yanında öğretmen eğitimleri ile de derslerde eğitim teknolojilerinin bir araç olarak kullanılmasını sağlamaktadır. Kurumumuzdaki sınıflar akıllı tahta ile multimedya ortamına dönüştürülmüştür.  Bu teknoloji ortamı, öğrencilerin hem motivasyonunu artırmakta hem de birden fazla zeka türüne hitap ederek öğrenmeleri en üst düzeyde kalıcı kılmaktadır. Çoklu zekaya hitap ediyor olması, hiçbir öğrencinin derste konu dışı bırakılmaması, her öğrencinin güçlü yönlerini ortaya çıkarmasında yardımcı araçlarımızdan biridir.

Eğitim-öğretim anlayışında Kültür Koleji’ni ve Kültür2000 Koleji’ni farklı kılan unsurlar nelerdir?
Kültür Koleji ve Kültür2000 Kolejinin öncelikli seçim nedeni İngilizce eğitimidir. Bununla beraber mutlu ve özgüvenli çocuklar yetiştirmesi, öğrenciye bireysel ilgisi göstermesidir. Eğitim sistemi, takipçiliği, güvenilir ve köklü bir kurum olması da artılarıdır. Üstün uluslararası standartlarda eğitim, güçlü akademik kadro, çok yönlü yetişen bireyler, 21. yy.’ın gerektirdiği donanımla yetişme (Yaratıcı, takım çalışması, teknolojik donanım), üstün akademik başarı, hedeflenen üst kuruma yerleştirmede başarı, eğitime gönül vermiş bilinçli aile yönetimi Kültür Koleji’nin tercih edilme nedenleridir. Yabancı dilde eğitim veren ve hazırlık sınıfı bulunan Anadolu liseleri hazırlık sınıfında 24 saat İngilizce dersi ile birlikte hazırlık, 9 ve 10. sınıflarda fizik, kimya, biyoloji ve matematik dersleri İngilizce yapılır. Lise eğitiminin ilk yıllarından itibaren fizik, kimya, biyoloji ve matematik dersleri, eğitim dili İngilizce olan üniversitelerden mezun öğretmen kadrosu ile İngilizce olarak aktif bir biçimde işlenir.

Eğitimde bilim ve inovasyon ivmesini nasıl değerlendiriyorsunuz?
İçinde bulunduğumuz çağ, bilim ve teknoloji ile şekillendi. Bu durum öğrencilere analitik düşünme, sorgulama, tasarlama, üretme ve girişimcilik becerilerini geliştirme imkanı sunuyor. Yeni ve çağdaş teknolojileri eğitim öğretimde kullanmaya ve kullandırmaya önem veren ve bunları etkin bir öğrenme aracı olarak gören okullarımız, bu süreçte öğrencilerine yaratıcı ve yenilikçi bir bakış açısı kazandırmayı amaçlıyor. Bu amaç doğrultusunda, eğitim programı ve öğrenme ortamlarını güncelleyerek matematik, bilim, teknoloji ve mühendisliği küçük yaşlardan başlayarak birbirine entegre bir şekilde öğrenebilecekleri İnovasyon ve Bilim Merkezlerini kurdu. Amerika’da birçok eğitim kurumu tarafından uygulanıp eğitim sisteminin bir parçası haline getirilen STEM (Bilim, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik) ve ‘Kendin Yap’ hareketinin teknolojik versiyonu olan ‘MAKER’ uygulamalarının yer aldığı merkezler ile çocuk ve gençlerin yaratıcılığını daha da ileriye taşıyor.  STEM Uygulamaları; girişimcilik, projeler, yaratıcılık atölyeleri, teknoloji ve tasarım için gerekli olanakları, zengin bir yelpaze ve içerikle anaokulu, ilkokul, ortaokul, lise ve fen lisesi öğrencilerine sunuluyor. Düşündüklerini hayata geçirme fırsatına sahip olabilecekleri bu merkezde; öğrencilerin algoritmik düşünceleri gelişiyor. Kod yazıp, kendi web sitelerini tasarlayabiliyor ve çok sevdikleri oyunları kendileri yapıp oynayabiliyorlar. Teknolojinin etkileyici dünyasında gezinmek için, robotik setler, özel materyaller içeren bir öğrenme ortamı, ayrıcalıklı bir imkan sunan merkez, teknolojinin takipçisi olmakla kalmayıp bu alanda yaratıcı olmak isteyen öğrencilere de yeni ufuklar açıyor.

arf

Yukarı