Ana içeriğe atla

http://www.alltrans.com.tr/

En önemli sorumluluk istihdam…

12.10.2017 - 11:19

Türkiye’de aşçılık eğitiminin yaygınlaştırılmasına ve eğitim kalitesinin artırılmasına destek olduklarını ifade eden Sodexo Entegre Hizmet Yönetimi CEO’su Ahmet Zeytinoğlu, öğrencilere staj olanağı sunmalarının yanında, başarılı öğrencilerin yüzde 20’sini Sodexo Entegre bünyesine katarak istihdam ettikleri hakkında bilgi verdi.

Üretim tesisleri ve istihdam edilen personel sayısı, bunların yanı sıra ciro, üretim hacmi gibi veriler de göz önüne alındığında firmanızın günümüzdeki yapısı nedir? 
Türkiye’de hizmet sektörünün global oyuncusu olarak her yıl istikrarlı bir şekilde büyüyor, üretim hacmimizi, ciromuzu ve personel sayımızı artırıyoruz. Yatırım ve büyüme noktasında 2014 yılında hayata geçirdiğimiz ve son iki yıldır da büyük bir kararlılıkla yönettiğimiz “3 yılda 3 kat büyüme” hedefimize ulaştık. Bu doğrultuda, 2015’te yüzde 30, 2016’da yüzde 45 büyüme kaydettik ve 700 yeni istihdam sağladık.  2017’de de bir önceki yıla göre yüzde 25,4 büyüme kaydettik. Bu sene revize ettiğimiz 5 yıllık planımız kapsamında minimum yıllık yüzde 20-25 bandında büyümeye devam edeceğimizi öngörüyoruz. Bu da Türkiye’deki potansiyele inancımızı gösteriyor. 

2017 yılının ilk yarıyılı sizler için nasıl geçti? Gerek yurt içi gerekse yurt dışı faaliyetleri noktasında neler yapıldı, hangi hedeflere ulaşıldı?  2017 yılını nasıl kapatmak istiyor, ne gibi yatırımlara imza atmak istiyorsunuz? 
Sektörümüz açısından 2017 yılı, ekonomik dalgalanmaların, hammadde fiyatlarının etkilendiği bir yıl oldu. Sodexo Entegre olarak, hedeflerimiz doğrultusunda hareket edip çözümler geliştirerek, bu süreçten zarar görmeden çıkmayı başardık. Eğitim ve istihdama yatırım yapıyoruz. Türkiye’de aşçılık eğitiminin yaygınlaştırılmasına ve eğitim kalitesinin artırılmasına destek oluyoruz. Geçtiğimiz yıl Sancaktepe Fehmi Yılmaz Kız Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde açtığımız yemek atölyesinin ardından bu yıl da Kağıthane Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde aşçılık atölyesini geçtiğimiz günlerde faaliyete geçirdik. Öğrencilerimize atölyede kullanacakları tüm hammaddelerin tedariğini de sağlıyoruz. Ayrıca, öğrencilerimizi Sodexo Entegre şefleriyle de bir araya getirip tecrübelerinden yararlanarak kendilerini geliştirme fırsatı yaratıyoruz. Staj olanağı sunmamızın yanında, başarılı öğrencilerimizin yüzde 20’sini Sodexo Entegre bünyesine katarak istihdam ediyoruz. 
3 bin 800 kişinin çalıştığı Sodexo Entegre bu yıl bin kişiye yakın yeni istihdam sağlayacak. 10 yıl sonra 40 bin kişiyi aşan bir istihdam hedefimiz var. En önemli sorumluluklarımızdan birisi de istihdam. 

2018 yılı için neler düşünüyorsunuz? Bu yıl için halihazırda planlarınız var mı?
Öncelikle organik büyüme hedefimizi gerçekleştirmeye odaklandık. Önümüzdeki yıl da en az yüzde 25’lik bir büyüme bekliyoruz. Bu büyüme gerçekleşirken şirket olarak yeni satın almalara da hazırız. Türkiye’de şirket alımı konusunda ciddi pazar araştırmaları yapıyoruz. Yatırım kararımızın ardında, daha da güçlenme arayışı var. Eksik olduğumuz alanlarda “know how”ından faydalanacağımız, bizi yeni bölgelere taşıyacak iş birliklerine odaklanıyoruz. Spesifik, teknik firmalar da ilgi alanımız içinde. Örneğin, enerji tasarrufu üzerine uzmanlaşan firmaların ileride daha da önem kazanacağı aşikar ve biz de bu alanlardaki varlığımızı artırmaya odaklandık. 

yurtiçi

Yukarı