Ana içeriğe atla

autorola

Ersa, Mobilya sektöründe bir ilke imza attı

13.02.2018 - 11:58

Ersa Mobilya Yönetim Kurulu Üyesi Ercan Ata, Sektörde global bir oyuncu haline gelmek için hız kesmeden çalıştıklarını ifade etti.  ata, “Yurt içi ve yurt dışındaki satış noktalarımızı artırmak ve küresel pazarda önemli bir oyuncu haline gelmek için, üretimden satış ve pazarlamaya, teknolojiden insan kaynağına, her alanda markamıza yatırım yapmayı sürdüreceğiz” diye konuştu.

Ersa’nın kuruluş öyküsünü anlatır mısınız?
Güvenilirliği ve kalitesiyle Türkiye’de mobilya üreticileri arasında önemli bir yere sahip olan Ersa, sektöre ilk adımını 1958 yılında, Sivas’taki metal atölyesiyle attı. Kurucumuz, geçtiğimiz yıl kaybettiğimiz rahmetli babam Metin Atabey Ata henüz 18 yaşındayken satışa çıkarılan bir karyola atölyesini alarak başlıyor işe. Bugün ailemizin 3. kuşak üyelerinin de yönetimde görev aldığı Ersa’nın ilk ‘ikonik’ çalışması, o yıllarda konforun simgesi haline gelen koltuk modeli, 1962 yılında babam tarafından su borularını bükmek suretiyle üretildi. Bu yıl yani şirketimizin 60. yılında, bu koltukların re-edition modellerini üretiyoruz.

Şirketin kaderini değiştiren gelişmeler neler oldu?
70’ler şirketimize büyümenin kapılarını araladı. Devlet Malzeme Ofisi’nden alınan siparişin neticesinde şirketin rotası Sivas’tan Ankara’ya yöneldi. 80’leri ise kurumsallaşan yapımız ve yenilenen makine parkımızla karşıladık. 1987’de ahşap mobilya üretimini devreye aldık. 1990’da Ankara’da yeni ve modern bir tesis inşa ettik. 21. yüzyılla birlikte Türkiye’den ve dünyadan tasarımcılarla çalışmaya başladık. Bugün faaliyette olan üretim merkezimizi, Ankara 1. Organize Sanayi Bölgesi’nde 2009’da kurduk. İstanbul’daki ilk mağazamızı ise 2011’de Fulya’da açtık. 
2011-13 yılları arasındaki başarılı performansımızla, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin Türkiye’nin en hızlı büyüyen şirketleri listesinde 44. sırada yer aldık. 2015 yılında mağazamızı Fulya’dan Altunizade’ye taşıdık ve aynı zamanda İstanbul yönetim ofisimiz haline getirdik. 2016’da yaklaşık 3 milyon TL’lik yatırımla ofis mobilyaları kategorisindeki ilk Ar-Ge merkezini Ankara’daki üretim tesisimizin bünyesinde faaliyete geçirdik. Geçtiğimiz yıl İstanbul’da oluşturduğumuz Tasarım Merkezi’ni ise Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na tescil ettirerek mobilya sektöründe bir ilke imza attık. 

İhracat, çalışan ve üretim hacmi rakamları nedir?
Yaklaşık 500 kişiden oluşan büyük bir aileyiz. Ankara’da toplam 60 bin metrekare alan üzerinde üretim faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Uluslararası standartların gerektirdiği ISO 9001:2008, ISO 14001, ISO 10002, OHSAS 18001 ve Q-Mark BS 476-22’nin yanı sıra, tüm TSE uygunluk belgelerine sahibiz. Güvenirliği ve kalitesinin yanı sıra benimsediğimiz çevreci üretim anlayışıyla sektörün öncüleri arasında yer alan şirketimiz, Ankara’da çevreye en iyi yatırım yapan 3 firmadan biri olarak derecelendirildi.      1. Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren 351 firma arasından “2017 Yılının En Çevreci Firması” seçildi. En yeni üretim teknolojileriyle donattığımız üretim tesislerimizde, bir vardiyada 4,5 milyon metrekare panel işleme, 500 bin metre tül laminant panel ve 530 bin parça mobilya üretim kapasitesine sahibiz.

Ev mobilyası için ne kadarlık bir yatırım yapmayı öngörüyorsunuz?
Ersa bu yıl 60 yaşında. 60. yılımızda ofis dışına çıkarak, uzmanlığımızı ev mobilyasına da taşıyoruz. Artık yalnız çalışma mekanları değil, yaşam alanları için de tasarımlar geliştiriyoruz. Bunun için ilk etapta 5 Milyon TL’lik bir yatırım planı hazırladık. Değerli tasarımcılarla iş birliği yaparak, ev mobilyaları geliştirdik. 

2018 hedefleriniz neler?
2018 yılı içerisinde 6 farklı coğrafi bölgede bayilikler vererek, ürün ve hizmetlerimizi Türkiye çapında yaygınlaştırmayı hedefliyoruz. Biri İstanbul ve 2’si Ankara’da olmak üzere 3 mağazamız ve İzmit’te bir bayimiz bulunuyor. Mobilya sektörünü bilen ya da mimarlarla çalışma deneyimi bulunan bayi adaylarıyla, uzun soluklu bir iş birliği başlatmak istiyoruz. Mimari projelendirmeden konsept mağaza uygulamalarına, kurumsal pazarlamadan satış ve sistem eğitimine, kurulumdan teşhire birçok alanda bayilerimizin yanında olacağız. 

Turquality destek programına kabul edildiniz. Yurt dışındaki büyüme stratejiniz nedir? 
Haziran 2017’de Ekonomi Bakanlığı tarafından Turquality Destek Programı’na dahil edildik. Ülkemizin mobilya konusundaki uzmanlığını yurt dışında yaygınlaştırmak ve 60 yıllık şirketimizi sektöründe global bir oyuncu haline getirmek için çalışıyoruz. Gelecek 5 yıllık planlamalarımız kapsamında, şirketimiz hız kesmeden büyümeye devam edecek. Yurt içi ve yurt dışındaki satış noktalarımızı artırmak ve küresel pazarda önemli bir oyuncu haline gelmek için, üretimden satış ve pazarlamaya, teknolojiden insan kaynağına, her alanda markamıza yatırım yapmayı sürdüreceğiz.

Sektör hakkında bilgi verir misiniz? 
Mobilya, çoğunluğu KOBİ’lerden oluşan, 36 bin tesiste dünya standartlarında üretim yapan, yaklaşık 165 bin kişiye doğrudan istihdam sağlayan, ülkemizin en eski ve en gelişen sektörlerinden biri. Türkiye’deki mobilya sektörü dünyada da önemli bir yere sahip olmaya başladı. Bugün sektörümüz, ürettiğinin yüzde 34’ünü ihraç ediyor ki bu rakam 2000’lerin başında yüzde 13’lerdeydi. Mobilya ihracatı yapan ülkeler arasında 12. sıradayız. Hedefimiz 2023 yılında 10 milyar dolar ihracat hacmini yakalayarak dünya mobilya ihracatından  yüzde 2,5 pay almak ve 5. sıraya yerleşmek…

KDV indirimi sonucunda mobilya sektöründe bir hareketlilik yaşandı. Bunun sektöre ve Ersa’ya etkileri nasıl oldu?
Geçtiğimiz yıl KDV’nin yüzde 18’den yüzde 8’e indirilmesinin sonucunda, 8 aylık süreçte tüm ürün gruplarında marka bazlı adetsel oranda yüzde 20 ile 60 oranında artış yaşandı. Bu destek sektöre her yönden iyi geldi. 30 bin civarı ek istihdam yaratıldı, yüzde 72’lerde olan kapasite kullanım oranı, yüzde 76,8’lere ulaştı. Bu gelişmelerden elbette Ersa olarak bizler de olumlu yönde etkilendik. 2017’de yurt içindeki satışlarımız, bir önceki yıla oranla yüzde 30 artarken, yurt dışı gelirlerimiz de yüzde 35 yükseldi.

autorola

Yukarı