Ana içeriğe atla

http://www.alltrans.com.tr/

Farklılık sürdürülebilirliği getiriyor

19.01.2018 - 10:16

Firma olarak profesyonel çalışmayı, işi doğru kişinin yapması fikrini ve belirli bir disiplinle çalışmayı çok önemsediklerini belirten Form Şirketler Grubu İCRA KURULU BAŞKANI Tunç Korun, “Teknik ve doğru çözüme çok önem veriyoruz, kaliteli ürünler ile çalışıyoruz. Müşterilerimizi tek defalık değil, uzun vadeli iş ortağımız olarak görüyoruz, bu da bize uzun ve verimli ilişkiler getiriyor” açıklamasında bulundu.

Şirketinizin kuruluş öyküsünü ve kurulduğu günden bu yana kaydettiği aşamaları kilometre taşlarıyla özetler misiniz?
Kurucumuz olan babam Bedi Korun, 1952 yılında Yıldız Makine bölümünden mezun olduktan sonra, Türkiye, Almanya ve Amerika deneyimlerini takiben, büyük ağabeyi Yaşar Korun ile birlikte 1965 yılında Form Kolektif Şirketi’ni Ankara’da kurdular. Firma klima sistemleri projelendirme firması olarak başladı.  
1960’larda Türkiye’nin henüz yeni tanışmakta olduğu ve genelde devlet binalarında ve fabrikalarda ihtiyaç duyulan klima sistemleri, şirketi kısa sürede projeden mekanik taahhüt firması haline getirdi. Taahhüt işlerinde yerli imalat klima cihazlarına duyulan ihtiyaç da imalatçılığı ve dolayısıyla ithalatçılığı beraberinde getirdi. Ankara’da 20 metrekarelik bir ofis ve İskitler’de 100 metrekare civarında bir atölye ile başlayan imalatlar, 1970’lerde bin 200 metrekarelik bir fabrikaya dönüştü. Türkiye’nin ilk nemlendirme cihazı ve soğutma gruplarını yapan firmalardan biri olarak sektörün en deneyimli firmalarından biri olduk.
1980’lerde devam eden imalat ve mekanik taahhüt yurt dışında da birçok iş yapmamızı sağladı.  1988’de Türkiye’de ilk yerli imalat polietilen izolasyon imalatına başladık ve daha sonra Hollandalılarla ortak imalata dönüştürdük. Ankara’da başladığımız bu imalatı Hendek’te kurduğumuz modern ve daha büyük bir fabrikaya taşıdık. 2000’lerde hisselerimizi satarak izolasyondan çıktık.
2000’li yıllarda ise faaliyetler daha çok merkezi klima cihazları satışı ağırlıklı olmaya başladı ve mekanik taahhüt bırakıldı.  Ağırlıklı olarak ısı pompaları, paket klimalar, soğutma grupları, soğutma kuleleri, klima santrali ve fancoil cihazlarının satışına döndük. 2012 yılında ayrı bir firma kurarak Mitsubishi Heavy firmasının VRF klima cihazlarının Türkiye satış yetkisini aldık. Bu kapsamda yaptığımız profesyonel çalışmalar neticesinde kısa sürede Türkiye’nin ikinci büyük VRF klima ürünleri satış firması haline geldik. Firmanın satış sonrası bakım hizmetlerini de Türkiye genelinde 100’den fazla servis ile sağlıyoruz. Ankara fabrikamızı 4 yıl önce İzmir Pancar Organize Bölgesi’nde yeni yaptığımız 10 bin metrekarelik fabrika binamıza taşıdık. Hala evaporatif soğutma cihazları, gün ışığı aydınlatma ürünleri ve duman tahliye kapaklarının imalatını gerçekleştirmekteyiz.
Bugün Form Şirketler Grubu, aile şirketi olmakla beraber tüm faaliyetlerini profesyonel kadrolar ile yürüten bir firma konumunda. 52 yıllık deneyimin getirdiği kuvvetli teknik altyapı ve satış sonrası verdiğimiz hizmet kalitemizle müşterilerimizin hep yanında olduk ve olmaya devam edeceğiz.

“BELİRLİ BİR DİSİPLİNLE ÇALIŞMAYI ÇOK ÖNEMSİYORUZ”
İş hayatınızda firma olarak yakaladığınız başarıyı neye borçlusunuz, başarınızın sırrını açıklar mısınız?

Firma olarak profesyonel çalışmayı, işi doğru kişinin yapması fikrini ve belirli bir disiplinle çalışmayı çok önemsiyoruz. Bu bize hem yabancı firmalar ile olan yoğun çalışmamızdan hem de Bedi Bey’in sahip olduğu düzen ve disiplin kültüründen geliyor. Teknik ve doğru çözüme çok önem veriyoruz, kaliteli ürünler ile çalışıyoruz. Müşterilerimizi tek defalık değil, uzun vadeli iş ortağımız olarak görüyoruz, bu da bize uzun ve verimli ilişkiler getiriyor. 

Kısaca kendinizi tanıtır mısınız? Nasıl bir eğitim gördünüz, iş hayatına ne zaman başladınız?
1965 yılında Ankara’da doğdum. İstanbul Nişantaşı İngiliz Lisesi’nin ardından Amerika’da Makine Mühendisliği’ni bitirdim. Bunu takiben 1990 yılında İstanbul Üniversitesi İngilizce İşletme Fakültesi bölümünden lisansüstü eğitimimi tamamlayıp diplomamı aldım. 
1989 yılından bu yana Form Şirketler Grubu firmalarında en alt konumdan en üst konuma kadar birçok farklı pozisyonda görev aldım. Çalışma sürecim boyunca yurt içinde ve yurt dışında birçok teknik eğitime katıldım ve kendimde birçok eğitim verdim. Hala Form Şirketler Grubu İcra Kurulu Başkanlığı görevini yürütüyorum. 
İSKİD Klima İmalatçılar derneğinin asil üyesiyim ve bugüne kadar bu dernekte Sayman ve Başkan Yardımcılığı görevlerinin ardından 2003-2004 yıllarında Başkanlık yaptım. Hala derneğin üyesi olduğu Eurovent Avrupa Klima İmalatçıları Derneğinde İSKİD’i temsilen “Türkiye Temsilcisi” olarak görev alıyorum. 

Şirket olarak 2017’yi nasıl geçirdiniz, faaliyet gösterdiğiniz sektörlerde büyüme oranınızı paylaşır mısınız? 
2017 yılında yatırımlar önceki yıllara göre daha sınırlıydı. Özellikle ticari bina yapan inşaat firmaları ve turizm gibi Türkiye’deki lokomotif sektörler için kolay bir yıl olmadı.  Bu durumun kuşkusuz faaliyet gösterdiğimiz ticari klima sektörüne de etkileri oldu. Ancak genel olarak 2017’yi beklediğimiz performanstan daha iyi geçirdik diyebilirim. Grup olarak,  2016 yılına göre biraz daha düşük bir hedef ile yola çıkmıştık. Bu kapsamda hedeflerimize uygun ilerledik. Sadece Türkiye’de değil, tüm dünyadaki değişimler 2017’yi çok zor bir yıl kıldı.

HEM ÇEVRE HEM DE YATIRIMCI DOSTU ÜRÜNLER
Form Şirketler Grubu’nun sürdürülebilirliğe olan yaklaşımı hakkında bilgi verir misiniz?

Bu konuya enerji verimli ürünler ve sistemler olarak baktığımızda her ürünün bir yaşam eğrisi olduğunu ve gelişmeyen, değişmeyen ürünlerin yaşam eğrisinin hızla negatife doğru hareket ettiğini düşünüyoruz. Sürdürülebilirliği, ürünlerimizde sürekli farklılık yaratarak sağlıyor, farklılığı da kısa süreler içinde tekrarlayarak canlı tutmaya çalışıyoruz. Teknolojiyi takip etmek ve yenilikçi olmak, sektör ihtiyaçlarını hissedip analiz ederek, doğru ürünlere yatırım yapmanız gerekiyor. Satışını yaptığımız ticari klima cihazları binalarda enerji harcaması anlamında çok önem taşıyan ürünler. Bu ürünlerin yenilikçi ve yüksek verimli cihazlar olması, binalara enerji verimliliği ve çevreci sertifikalar konusunda çok büyük faydalar sağlıyor. Türkiye’de yapılan en büyük toprak kaynaklı ısı pompası, deniz kaynaklı ısı geri kazanım klima sistemleri ve benzeri birçok yüksek verimli uygulama firmamıza ait. Form Şirketler Grubu olarak, ürün gamımız içerisinde enerjiyi minimum tüketen, sertifikalı ve dünyada kendini ispat etmiş uzun ömürlü sistemler ile çalışıyoruz. Bu bakımdan ürünlerimizin çevre dostu olmakla birlikte yatırımcı dostu olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

2018 DAHA İYİ BİR YIL OLACAK
Türkiye ekonomisini değerlendirdiğimizde nasıl bir tabloyla karşılaşıyoruz? İş dünyası olarak 2018 yılına yönelik öngörüleriniz nelerdir?

2018 yılında daha iyi bir yıl geçireceğimizi düşünüyoruz. Türkiye ve çevresindeki olayların bir nebze daha sakinleşeceği ve yatırım ortamının daha da iyileşeceği beklentisindeyiz. Yine dünya ekonomisinin de 2018 içerisinde bir önceki yıla göre büyüme trendin de olacağı beklentisinin olumlu etkileri olacağını düşünüyoruz. Özellikle 2017’de sayıları çok azalan büyük boyutlu ticari bina yatırımlarının 2018’de daha fazla olacağı izlenimindeyiz.

Özellikle genç girişimcilere tavsiye ve önerileriniz neler olacak? Gençler nasıl hareket ederlerse başarıya ulaşabilir?
Yaptığınız her işi, ne kadar basit olursa olsun ciddiye almak ve hakkını vererek yapmak, aynı zamanda bunu yaparken de yaptığınız işten keyif almak lazım. Günümüzde dijitalleşme, hızlı değişimi de beraberinde getiriyor. Her gün yeni kavramlar, yeni sistemler ortaya çıkıyor. Bu hıza yetişmek için dünyayı iyi takip etmek lazım. Bunun içinde sürekli öğrenmeye devam etmek gerekli. Türkiye ile sınırlı kalmayarak yurt dışı ile yakın ilişkiler kurmak gerekli, bunun için de yabancı dilinizi geliştirmelisiniz. Kişisel gelişiminize önem vermeli ve sürekli yeni şeyler öğrenmek için istek duymalısınız. 

53 KIZ ÖĞRENCİYE EĞİTİM BURSU
Biraz da sosyal sorumluluk projelerinizden bahseder misiniz?

Form Şirketler Grubu olarak topluma ve çevreye duyarlılığının bir ifadesi olarak ürettiğimiz değerleri, toplum yararına da kullanmayı ilke olarak benimsediğimizi söyleyebilirim. Sürdürülebilirlik ilkesi çerçevesinde doğal kaynakların doğru kullanılması, çevrenin korunması ve toplumsal gelişmenin sağlanması konularına önem veriyoruz. Grup olarak, ÇYDD’li (Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği) aracılığı ile 53 kız öğrencimize eğitim bursu sağlıyoruz. Çeşitli üniversitelerin makine bölümünden 15 öğrenciye burs temin ediyoruz. Yine ülkemizin geleceğine katkıda bulunmak amacıyla Orman Genel Müdürlüğü ile Şile Sahilköy’de 2 bin ağaçlık bir Hatıra Ormanı’nın tohumlarını 2 yıl önce attık. Merkez ofisimizde ise küresel iklim değişikliği ile mücadele kapsamında, çalışma ortamında tasarruf mekanizması oluşturduk. Bu uygulamalar ile Form Maslak Merkez Ofisimiz WWF-Türkiye’nin  “Green Office (Yeşil Ofis)” diplomasını almaya hak kazandı. 

GALATA

Yukarı