Ana içeriğe atla

FFF

FRANCHISE SİSTEMİ BÜYÜME EĞİLİMİNİ SÜRDÜRÜYOR

26.06.2018 - 10:40

UFRAD Franchising Derneği Başkanı Dr. Mustafa Aydın: “Franchising, dünyada ve Türkiye’de büyüme eğilimini sürdürüyor. Ulaştığımız rakamlar, franchising sisteminin daha da yaygınlaşacağını gösteriyor.”

Franchising sistemi, ülkemizde hızla gelişiyor. Birçok marka, franchise vererek büyüyor, gelişiyor. Sektörün gelişmesinde, 1991’den beri hizmet veren UFRAD Franchising Derneği’nin büyük rolü bulunuyor. Ülkemizdeki yatırımcıların markalaşmaya yönlendirilmesine, yerli markaların teşvik edilerek uluslararası pazarlarda yer edinmesine ve rekabet şansı yakalamalarına katkı sağlayan UFRAD Franchising Derneği Başkanı Dr. Mustafa Aydın, sorularımızı cevapladı. 

Franchising, yatırımcı için neden önemli?
Franchising sistemi, yatırımcıya, marka sahibinin bilgi birikimini kullanarak fırsat eşitliği sağlıyor. Günümüzde müşteriler, zamanı etkin kullanmak istiyorlar. Dolayısıyla en kısa zamanda kaliteli mal ve hizmet satın almayı arzu ediyorlar. Bu da kalitesini ve markasını kabul ettirmiş ürünlerin satıldığı mağazalardan alışverişle mümkün. Bu aşamada franchisingin önemi bir kez daha ortaya çıkıyor.

Franchise almanın avantajları neler?
Franchising; markalı, itibarlı bir iş sahibi olmanın yoludur. İşinde bağımsız olmak demektir. Yatırımının hızlı geri dönmesidir. Yaşamak için tatmin edici gelir sağlar. Denenmiş, kendini kanıtlamış, az riskli bir iş kurulur. Düşük maliyetle yüksek gelir sağlanır. Rahat satılacak tanınmış marka alınır. Kolay bulunan, beklentileri sınırlı, kolay mutlu edilen, hazır müşteri gelir. Geniş bir korumalı bölge verilir. İşletme sorunları yaşadığında arkasında danışabileceği bir kurum olur. Bilmediğini öğrenir, gerektiğinde danışabileceği bir kadro olur. Yatırımda ve tedarikte sorun yaşamaz. Pazarlamada ana firma ne yapacağını bilir, yardımcı olur. Anlaşma katı olsa bile uygulama yumuşak olur, sıcak ilişkiler kurulur.

Franchise pazarına girmek isteyenler hangi kriterlere dikkat etmeli?  
Franchise zincirlerin gelişmesindeki en önemli etken, yönetimdir. Vasat yönetilen bir zincir büyüyemez, markalaşamaz. Hatta rakipleri büyüdükçe o küçülür. İyi yönetilen bir zincir sıfırdan yola çıksa bile marka olur. Alışveriş merkezlerinin markalara yer vermesi de franchise zincirlerin gelişmesindeki en önemli etkenlerden biri. Müstakil perakendecilerin sürekli yaptıkları hatalar ve ihmaller, franchise zincirlerin tüketiciler tarafından tercih edilmesinde ve gelişmesindeki diğer bir önemli etken.

Türkiye’de franchise konusunda nasıl bir gelişme görülüyor? 
Güçlü ekonomisiyle yükselen bir değer olmaya devam eden Türkiye’de franchise sistemi tüm dünyada olduğu gibi büyüme eğilimini sürdürüyor. Bugün ulaştığımız rakamlar, franchising sisteminin gelecekte daha da yaygınlaşacak bir iş modeli olacağını gözler önüne seriyor. Sistemin hem markaların büyümesine hem de yatırım yapılan ülke ekonomilerine önemli bir katkı sunduğu aşikar.

2018 yılı girişimcilik açısından sizce nasıl geçiyor? 
2017, yerli markalarımız için daha verimli geçti. Yurt dışı markaların gelişinde görülen azalma, yerli markalarımıza daha fazla gelişme ve büyüme fırsatları yarattı. 2018’de yabancı markaların ilgisinin arttığını görüyoruz. Aynı zamanda Türk markalarına yurt dışı yatırımcıların ilgisi de artıyor. Bu memnuniyet verici. Zira dış pazarlara markalarımızın açılımını çok önemsiyoruz. Franchising, global marka haline gelmek, farklı ülkelerde büyümek için en başarılı iş modeli.

arf

Yukarı