Ana içeriğe atla

http://www.alltrans.com.tr/

İnci Holding yeni Ar-Ge merkeziyle daha yenilikçi ve hızlı

13.12.2017 - 13:59

Bildiğiniz üzere bu ayki sayımızda “En Güçlü İş Kadınları” başlığı adı altında Türkiye’nin önemli firmalarının yönetimindeki başarılı iş kadınlarından görüşler aldık. Konuklarımızdan biri de İnci Holding Yönetim Kurulu Başkanı Neşe Gök oldu. Gök, kadınların iş hayatındaki konumunu değerlendirirken, Türkiye ekonomisi ve 2018 yatırımları noktasında da bilgiler verdi.

Türkiye’de iş kadının çalışma hayatındaki yeri hakkında Gök şu yorumlamayı yaptı: “Türkiye İstatistik Kurumu verilerine baktığımızda Türkiye erkeklerde yüzde 65, kadınlarda ise yüzde 27,5 istihdam verisine sahip. Kadın istihdam oranı maalesef erkek oranının yarısından az. Avrupa Birliği’ne baktığımızda ise kadın istihdam oranının yüzde 60’ı geçtiğini görüyoruz. 
Kadınların sosyo-ekonomik konumlarının güçlendirilmesi, toplumsal yaşamda kadın erkek eşitliğinin sağlanması, sürdürülebilir ekonomik büyüme ve sosyal kalkınmanın sağlanabilmesi için kadınların istihdamının artırılması ve eşit işe eşit ücret imkanının yaratılması gerekiyor.
Öncelikle bir aile şirketi olan İnci Holding’deki anlayışımızın temeli; ailemizdeki kadın-erkek eşitliği kültürüdür. Elbette bu kültürle yetişen aile üyelerinin, yöneticilerin ve aile dışından yönetimde bulunan iş profesyonellerinin aynı dili konuşması önemli bir unsurdur. Bu konuda örnek teşkil ettiğimize inanıyoruz. 
Mart 2016’da İnci Holding olarak UN Women önderliğinde oluşturulan Kadının Güçlendirilmesi (WEPs) prensiplerini imzalayarak, bu konuda üzerimize düşen görevi yerine getirmeyi taahhüt ettik. Tüm dünyada imza atan 23 şirketten biri olduk.
Bize göre kadın olmak; ne ayrıcalık ne de ayrımcılık konusu olmalı. İnci Holding olarak kadının ekonomik hayatta güçlendirilmesi gerektiğine gönülden inanıyoruz.”

SAĞLANAN GÜÇLÜ BÜYÜME OLUMLU ANCAK YETERLİ DEĞİL
Türkiye’nin büyüme performansı hakkında da görüşlerini aldığımız Gök, “Sağlanan güçlü büyüme olumlu, özellikle üretime ve ihracata dayalı büyümüş olmak çok sevindirici. Ancak tek başına yeterli değil. Bir ülkenin sanayiyi geliştirerek ve ihraç ederek büyümesi, o ülkenin sağlıklı büyümesi demektir. Büyümede sürdürülebilirliği sağlamak bu süreçte çok önemli… Dolayısıyla Ar-Ge ve inovasyonu geliştirerek, kaynaklarımızı daha da nitelikli hale getirerek büyümeyi devam ettirmemiz gerekiyor. Türkiye ekonomisinin 2017 yılı büyümesinin yüzde 5’e yaklaşarak uzun dönemli ortalamasına yakın düzeyde gerçekleşeceğini tahmin ediyoruz” açıklamasını yaptı.  
Haziran 2017’de, yaklaşık 5 milyon TL’ye tamamlanan yeni Ar-Ge merkezlerinin açılışını gerçekleştirdiklerini belirten Gök, “Yeni Ar-Ge merkezi ile birlikte ürün gamımızı genişleterek, yenilikçi ve hızlı çözümler sunan ürünler geliştirmeyi hedefliyoruz. 120 milyon TL’lik yatırımla hayata geçecek olan yeni akü fabrikamızı da göz önünde bulundurursak, 2017 yılının bizim için verimli geçen bir yıl olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca 2017 yılı sonunda net satışlarımızı yüzde 26 artırmış olmayı hedefliyoruz.
Jant alanında da Endüstri 4.0 konusunda yatırım planlarımız mevcut, Bosch’tan bu alanda danışmanlık alıyoruz. 2020’de Maxion Türkiye Operasyonlarını yürüten jant fabrikalarımızı dijital fabrikalara dönüştürme konusunda hedefimiz var” dedi.

GÜCÜNÜ ÜRETİMDEN ALIYOR, ÜRETEREK KAZANIYOR VE KAZANDIRIYOR
Ülke ekonomisine olan katkılarını her daim geliştirme hedefi doğrultusunda çalıştıklarını söyleyen Gök, “Biz gücümüzü üretimden alıyoruz, üreterek kazanıyoruz, kazandırıyoruz” dedi ve sözlerine şöyle devam etti:
“İnci Holding olarak iş geliştirme    faaliyetlerine büyük önem veriyoruz. Güçlü bir finansal yapımız var, otomotiv yan sanayi alanında oldukça tecrübeliyiz ve her seviyede yetişmiş insan kaynaklarına sahibiz. Kaynaklarımızı ve tecrübemizi etkin bir şekilde kullanarak sürdürülebilir karlılığı sağlamak amacıyla gerek mevcut işlerimizi büyüterek gerekse önceden tespit ettiğimiz stratejik öncelikli yeni iş alanlarına yatırımlar yaparak ilerliyoruz. 
Dünyada dinamikler değiştikçe önceliklerimiz de buna ayak uyduruyor. Otomotiv sektörü de bu değişimlere hemen cevap veriyor ve rekabetin ivmesi hız kesmeden devam ediyor. Hem sektörümüzde hem iş dünyasındaki teknolojik gelişmeleri yakından takip ederek işletmelerimizde yeni uygulamalara geçiyoruz. Sektörün gerektirdiği gibi hem üretimde hem de yeni ürün geliştirmede “enerji ve çevre odaklı” teknoloji trendlerine uygun yol almayı tercih ediyoruz.
Bir dünya şirketi olma yönündeki stratejimiz doğrultusunda, yurt dışında büyüme kabiliyeti olan sektörlerde yatırım yapmak önceliklerimiz arasında yer alıyor. 
En önemlisi de holding olarak kendi alanlarında öncü firmalarla ortaklık yaparak uluslararası pazarlardaki gücümüzü artırıyor ve sürdürülebilir büyüme sağlıyoruz. 
İnci Holding’in ağırlık noktası, otomotiv yan sanayisidir. Bugün itibariyle, akü ve jant grubumuz faaliyetlerimizin ve ciromuzun yüzde 90’ını oluşturuyor. Bu iki alanda da çok güçlü yabancı ortaklıklarımız mevcut. Akü tarafında Japon devi GS Yuasa ile jant tarafında da dünyanın en büyük üreticisi Brezilyalı Maxion ile ortağız. Bu ortaklıklar bize, hem yurt içinde hem de yurt dışında güç katıyor.”

5 YILLIK PLANDA 400 MİLYON TL’DEN FAZLA YATIRIM SÖZ KONUSU
“İnci GS Yuasa şirketimizde bu sene temelini attığımız yeni akü fabrikamızı 2018’de tamamlamayı ve faaliyete geçirmeyi planlıyoruz. Bu sayede yıllık 5 milyon adet olan akü üretim kapasitemizi 7 milyon seviyesine çıkartmış olacağız ve ek yüzde 25’lik istihdam sağlayacağız” diyen Gök, “2023 stratejimiz doğrultusunda, sürdürülebilir ve karlı büyüme planlarımız için uluslararası yatırımlar düşünüyoruz. Tüm ortaklarımızla büyüme ve yatırım planları yapıyoruz. 5 yıllık planımızda 400 milyon TL’den fazla bir yatırım planından söz edebiliriz. Sürdürülebilir büyümenin devamlılığı ve verimlilik odaklı çalışmalarımız üzerine yoğunlaşacağız. Küresel iş birliği fırsatlarını yakından takip etmeyi sürdüreceğiz” diyerek sözlerine son verdi. 

GALATA

Yukarı