Ana içeriğe atla

aaa

KADIN CEO’LARIN YATIRIM HEDEFLERİ

10.05.2017 - 17:44

İş dünyasında ‘topuk sesleri’ giderek yükseliyor. Kadın sayısının giderek arttığı iş dünyasında kadın yönetici sayısının da hızla arttığını görüyoruz. Türkiye’de kadın yönetici sayısı hızla artıyor ancak Türkiye’de kadın yönetici sayısı gelişmiş ülkelerle kıyaslandığında daha az seyrediyor. İyi insan ilişkileri, kuvvetli iletişim, ekip çalışmasına yatkınlık, empati ve problem çözme yeteneği gibi konularda erkeklere nazaran daha avantajlı görünen kadınlar, özellikle yaratıcılıkta erkekleri geride bırakabiliyor. ‘Kadın CEO’larla Sohbetler’ dosya konumuzda kadın CEO’ların iş hayatında yaşadıkları zorluklara ve 2017 yılında gerçekleştirmeyi planladıkları yatırım hedeflerine yer verdik.

ÇALIŞANLARIMIZIN YÜZDE 40’I KADIN
Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, Türkiye’de kadının iş gücüne katılımının yüzde 33 seviyesinde olduğunu söyleyerek, “Türkiye ortalamalarının üzerinde kadın çalışan oranına sahibiz. Çalışanlarımızın yüzde 40’ı kadın. 2016 yılında Sabancı topluluğunda terfi eden çalışanlarımızın yüzde 52’si kadın oldu. Ama bunu yeterli görmüyoruz, daha iyisini istiyoruz. Ayrıca cinsiyet eşitliği konusunda tüm topluluğumuzu aynı bilgi ve bilinç düzeyine getirmek için çalışıyoruz. Geride bıraktığımız yıl 10 bini aşkın çalışanımıza toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda online eğitim verdik” dedi.
Sabancı, şöyle devam etti: “İş dünyası değişiyor. Küreselleşme, teknolojik ve dijital dönüşüm, dördüncü sanayi devrimi hepimizin konuştuğu kavramlar. Ama kadının değişen dünyada kendine yer bulması, sosyal haklara erişmesinden yönetim kadrosuna gelmesine, cinsiyete duyarlı bütçelemeden teknolojiye erişimine, çok çeşitli değişkenlere dayandırıyor. Elbette aşılacak engeller, kırılacak çok cam tavanlar var. Biliyorsunuz engellere cam tavan deniyor. Türkiye’de kadının iş gücüne katılımı halen yüzde 33 seviyesinde. Kamusal alanda, siyasette, eğitimde halen gidilmesi gereken çok yol var. Bunların hiçbiri yeterli değil. Biz hepimiz daha iyisini hak ediyoruz. Daha hızlı koşmamız, kapıları daha çok zorlamamız, daha çok çalışmamız gerekiyor” diye konuştu.

ORACLE TÜRKİYE’DE CİNSİYET DAĞILIMI DENGELİ
Oracle Türkiye Genel Müdürü ve Başkan Yardımcısı Filiz Doğan, “Çalışanlarımızı işe alırken önceliğimiz işin gerekliliklerine uygunluğu. Önceliğin, rolün gerekliliklerine dikkat ederek uygun kişiyi konumlandırmak olduğunu düşünüyorum. Kişinin değişime hızlı adaptasyon becerisi ve teknoloji dünyasının dinamik yapısına uyumlu olması seçimlerde öne çıkmalı. BT sektörüne baktığımızda, özellikle Türkiye’de kadın yöneticilerimizin oranı diğer ülkelerle kıyaslandığında öne çıkıyor. Oracle Türkiye’de cinsiyet dağılımı yıllardır eşit derecede dengeli bir şekilde devam ediyor. Gerek yönetim kadrolarında gerekse bölgesel rollerde birçok bayan arkadaşımız görev yapıyor. Yönettiğim ekiplerde erkek/kadın, yaş farkı gözetmiyorum. Eğitim birçok sorunun çözümü; eğitim alanında yapılan inovasyonlar ve eğitim eşitliği ile bu sorunların aşılacağına güveniyorum” diyor.

KADIN YÖNETİCİLERLE İLERLEMEKTEN GURUR DUYUYORUZ
Uzertaş Genel Müdürü Lalehan Erem Tokcan, 2016’nın özellikle perakende pazarına hizmet veren, mal satan firmalar için zor bir yıl olduğunu söyleyerek, “Rekabetin yoğun olduğu bir yılı geride bıraktık, sermayemizin gücüyle ayakta kalabilmeyi dahi başarı olarak kabul ediyoruz. 2017 yılı beklentimiz ise perakende pazarın yanı sıra, 2016 da temellerini attığımız büyük projelere verilen tekliflerin hayata geçeceği, görece kârlı bir yıl olarak başladı ve devamını umut ediyoruz” dedi. 
Uzertaş olarak stratejilerinin, rakiplerin kontrolü, kaliteden taviz vermeden müşteri odaklı bir büyüme ve aile olarak gördükleri bayi sayısının artmasına yönelik olduğuna değinen Tokcan, “Donanımlı, özgüveni ve öngörüsü olan tüm iş insanlarının, kadın olsun, erkek olsun zorlukları fırsata çevirebileceğine inanıyorum. Uzertaş, 55 yıllık mazisinde bugüne dek kadın yöneticilerle ilerlemekten her zaman gurur duymuştur” değerlendirmesini yaptı. 

KADINLAR ERKEKLERE GÖRE DAHA TİTİZ ÇALIŞIYOR
Gönye Proje Tasarım’dan Mimar Yelin Evcen ve İç Mimar Gönül Ardal, 2016’nın siyasal gelişmelere rağmen firmaları için iyi geçen bir yıl olduğunu belirterek, “2016’da hali hazırda çözüm ortağı olduğumuz firmaların dışında, 5 yeni firmayla proje anlaşması yaptık. Bu yıl hedefimiz daha fazla proje yapmak yerine; nitelikli, tasarıma önem ve değer veren, doğru planlama ve iş süreçleriyle yürüyen projeleri seçerek bu kaliteli işlerde yer alabilmek. Stratejilerimize yön veren temel faktör vizyonumuz. İyi tasarlanmış mekanlarla iç mimaride fark yaratmak ve öncülük etmeyi hedefliyoruz. Sektördeki yenilikleri ve trendleri takip ederek sürekli geliştirdiğimiz tasarım anlayışımızla, üstlendiğimiz projelere değer kazandıran bir şirketiz” diyor.
Evcen ve Ardal, iş dünyasında kadın faktörü üzerine de şu değerlendirmeyi yapıyor: “Kadınların çoğu kez, birçok erkeğe oranla daha programlı, daha titiz, planlı bir çalışma düzeni olduğunu düşünüyoruz. Belki bu, kadının sadece iş hayatında değil sosyal toplumdaki tüm rollerini önemseyip iyi olmak çabasında olmasındandır. Dolayısıyla bu çok yönlülüğün kazandırdığı organizasyon ve koordinasyon becerisi, kadınlar için bir avantaj... Öte yandan erkeklere nazaran, daha hassas olduklarından empati yapıp problemleri daha duygusal olarak yüklenebiliyorlar. Fakat bu bakış açısını değiştirmek, öğrenilen bir süreç. Başarılı bir yöneticinin bu dezavantajın üstesinden gelmiş olması gerekli, aksi takdirde hayat çok yıpratıcı olur.”

KADINLAR KENDİ GÜCÜNE SAHİP ÇIKMALI
Aras Kargo CEO’su Evrim Aras, “Kadınların iş hayatında daha aktif olmalarının, ülkelerin gelişmişlik düzeyi üzerinde çok önemli etkileri olduğu artık herkes tarafından kabul ediliyor. Biz de Aras Kargo olarak, ülkemizdeki kadın girişimci potansiyelinin nicelik ve nitelik bakımından geliştirilmesi ve daha donanımlı hale getirilmesi amacıyla çalışmalarımızı aralıksız sürdürüyoruz. Aras Kargo’da fırsat eşitliğinin ötesine geçecek uygulamalarla kadın istihdamını artırmaya, kadınların, annelerin iş yaşamlarını kolaylaştıracak önlemler almaya ve kadın girişimciliğini desteklemeye devam ediyoruz. Bunun için BM’de Kadınların Güçlenmesi prensiplerine imza atan ilk ve tek Türk kargo şirketiyiz” dedi.
Toplumların daha iyi bir seviyeye gelmesi için kadınların kendi gücüne sahip çıkmaları gerektiğine değinen Aras, “TÜİK’in son işsizlik rakamlarına göre her 3 genç kadından birisi hem eğitimsiz hem de işsiz. OECD’nin araştırmasına göre kadın-erkek ücret eşitsizliğinde de Türkiye ilk sıralarda yer alıyor ve kadınlar aynı işi yaptıkları erkek meslektaşlarına göre yüzde 20.1 daha az kazanıyor” diye konuştu.

ING BANK, KADIN YÖNETİCİ ORANINI ARTIRACAK
ING Bank Türkiye Genel Müdürü Pınar Abay, Türkiye’de kadının ekonomiye katılımının potansiyelinin çok altında olduğunu, erkek işgücü oranı yüzde 70 iken kadın işgücünün yüzde 30 olduğunu söyledi. Abay, “Üstelik bu oranlar kariyer basamaklarını tırmandıkça daha da aşağı düşüyor. Halbuki kadınların işgücüne daha fazla çekilmesi ve onlara daha fazla kariyer imkanı sağlanması, ülkemizin gerek toplumsal ve gerekse ekonomik kalkınmasına destek sunulması anlamında kritik öneme sahip” dedi.
Abay, şöyle dedi: “Kadınlar iş hayatına girdiklerinde, erkeklere kıyasla alt gelir gruplarında yüzde 56, orta gelir gruplarında ise yüzde 30 daha yüksek oranda tasarruf ediyor. Araştırmalar, aynı zamanda kadınların dönüştürücü gücüne inanarak üst yönetimde daha eşit bir cinsiyet dağılımına yer veren şirketlerin karlılığının arttığını ve finansal performansının iyileştiğini gösteriyor. Kadınların işgücüne katılımı için kız çocuklarını erken yaşlarda bilinçlendirmek, cesaretlendirmek gerekiyor.”

arf

Yukarı