Ana içeriğe atla

arf

KENDİ SEKTÖRLERİNDE LİDER İŞLETMELERE HİZMET VERİYORUZ

09.03.2018 - 16:17

Ayzer Döküm Fabrika Müdürü Özcan Men, “Firmamız bugün kendi sektörlerinde lider konumda olan işletmelere hizmet veriyor. 2018’de ciro bazlı olarak yüzde 20 büyüme hedefliyoruz.” diyor.  

Döküm denince akla ilk gelen firmalardan biri Ayzer Döküm. Saatte 3 ton sıvı metal kapasitesine sahip ve toplam 2 bin 400 metrekare kapalı alanda faaliyetlerini sürdürüyor. Ayzer Döküm Fabrika Müdürü Özcan Men ile faaliyetlerini ve 2018 hedeflerini konuştuk.

Ayzer Döküm’ün hikâyesini kısaca öğrenebilir miyiz? 
Ayzer Döküm, 2004 yılında, şu an bulunduğu alanda Makine Mühendisi Kerim Keçebir tarafından kuruldu. Fakat firmanın geçmişi, 1977 yılına kadar uzanıyor. Çünkü Kerim Bey, daha önceleri farklı dökümhanelerde ortaklıklar yaparak meslek hayatını bu sektörde geçirmiştir. Ayzer Döküm yetişmiş ve tecrübeli kadrosu sayesinde herkesin yapamadığı kalite beklentisi yüksek, üretimi zor olan parçalar yapmaktadır.

Firmanız bugünlere nasıl geldi?
Sanayi ve üretim, gerçekten bir tutkudur. Biz bu tutkuyla bugünlere geldik. Şekilsiz demir cevherini proseslerin sonunda arabanızın bir parçası haline getirebilmek ve bunu günlük hayatta kullanılan araçların üzerinde görmek insana farklı bir haz yaşatıyor gerçekten. Biz bu tutkuyu babamızdan devraldık ve geliştirerek devam ediyoruz.

RİSKİ DAĞITIP FARKLI ALANLARA YÖNELDİK
Bu sektörde hızla büyümeniz sizi farklı alanlara yöneltti mi?

41 yıldır üreten ve ülke içinde nitelikli işleriyle öne çıkan bir fabrikanın zaman içerisinde sadece dikey büyümeyle değil, farklı alanlara da yayılarak yatay büyümeye geçmesinin daha sağlıklı olacağı kanısıyla, önce gayrimenkul yatırımlarına, ardından da son yedi yıldır faaliyet gösterdiğimiz çocuk oyun alanları ve bowling salonları işletmeciliğine başladık. Bir yerine üç ayrı alanda faaliyet göstermek öncelikle riski dağıtmaya, ardından da büyüyebileceğiniz alternatif alanlara ulaşmanızı sağlıyor.

Fabrikanızın büyüklüğü, kapasitesi ve üretimlerinden bahseder misiniz?
Ayzer Döküm, saatte 3 ton sıvı metal kapasitesine sahip. Toplam 2 bin 400 metrekare kapalı alanda 70 çalışanıyla faaliyet gösteriyor. FBO Sinto kalıplama makinamız var ve saatte 90-110 adet kalıplama yapabiliyoruz. Firmamız aylık 500 ton üretim kapasitesine sahip. Şu an bunun yüzde 90’ını kullanıyoruz.

En çok hangi sektörlere yönelik üretimler yapıyorsunuz?
Başta otomotiv sektörü olmak üzere vana, pompa, tarım makinaları ve makina sektörlerine yönelik üretim yapıyoruz. 1 kilodan 80 kiloya kadar tek parça üretimi yapılabilmektedir. Firmamız bugün kendi sektörlerinde lider konumunda olan işletmelere hizmet veriyor. Ayzer Döküm; hidrolik valf gövdesi, ağır vasıta silindir kapağı, ticari araç ve otomobil direksiyonu, ön takım ekipmanları, poyra ve yüksek basınç altında çalışan makine parçaları üretmektedir.

Ayzer Döküm olarak kalite standartlarınız neler?
Ayzer Döküm olarak kalite sistem çalışmalarına önem veren bir işletmeyiz. Firmanın sahip olduğu belgeler ISO/TS 16949:2009, ISO 9001:2008, BS OHSAS 18001:2007, ISO 14001:2004 +Cor1:2009 ve AD Merkblatt WO belgeleridir. Halihazırda da IATF 16949 kalite sistemine geçmek için çalışmalarımız devam etmekte. Mayısta belgelendirme denetimi yapılacak. Firmamız, kalite beklentileri yüksek olan, kendi alanlarında marka değeri yüksek işletmelerle çalışıyor. Birçoğuna direkt montaja parça vermektedir. Bu başarının arkasında da firmamızda dökümantasyon çalışmaları ön planda olup her parça bazında üretim detayları yazılı haldedir. Üretim, kontrol ve ambalaj bu dokümantasyona uygun olarak yapılmaktadır.

Hammaddeyi nereden alıyorsunuz?
Hammadde kaynaklarımız Rusya, Ukrayna, Avrupa ve Çin menşeili firmalardır.

TECRÜBELERİNE GÜVENİLEN BİR FİRMAYIZ
Sektörün genel durumu ve Ayzer Döküm’ün sektördeki yeri hakkında bilgiler verebilir misiniz?

Sektör özellikle son yıllarda giderek büyüyor. Gerek dünya gerekse Avrupa çapında giderek ülkemizin üretim payı artmaktadır. Ülkemizde birçok firma kapasite artırmak için hızla yatırım yapıyor. Döküm sektörü ileriki yıllarda daha da önem arz edecek. Ülkemizdeki kalifiye eleman sayısı ve kalite seviyesi de yükselmektedir. Bugün birçok malzeme grubunda dünya çapındaki firmalarla yarış halindeyiz. Ayzer Döküm, hacim olarak orta ölçekli bir işletme görünümünde olmasına rağmen sektörde bilinen ve tecrübelerine güvenilen bir firma konumundadır. Üretimimizin yüzde 80-85’i müşterilerimiz tarafından işleme ve benzeri proseslerden sonra yurt dışına ihraç edilmektedir.

2017, şirketiniz için nasıl geçti? Hedeflerinizi yakalayabildiniz mi?
Siyasi belirsizlikler nedeniyle biraz kaygılı başlansa da birkaç ay içerisinde sektörde çok ciddi iş hacimleri oluştu. Özellikle şirketimize büyük talepler geldi. Kapasite olarak fazla yeni iş alamamakla beraber firmamız 2017’de  yüzde 21 büyüme sağladı. 

2018 ile ilgili hedefleriniz neler?
Ayzer Döküm, ciro bazlı olarak 2018’de yüzde 20 büyüme hedeflemektedir. Ayrıca günümüzdeki müşteri portföyü, bitmiş ürün mantığına yönelmeye başladığı için, bizler de 2018’de döküme ilave olarak işlenmiş parça verebilmek için yatırım yapmayı planlamaktayız.

AYZER DÖKÜM PROFESYONELCE YÖNETİLİYOR
Ayzer Döküm, bir aile şirketi. Yönetim ve işleyiş hakkında bilgi verebilir misiniz? Bir kişi öne mi çıkıyor yoksa kararlar ortak mı alınıyor?

Ayzer Döküm her ne kadar bir aile şirketi olsa da profesyonel bir yönetim anlayışıyla idare edilmektedir. Şirketimize ait aile anayasası oluşturulmuş ve etkin bir şekilde uygulanmaktadır. Kararlar ilgili toplantılarda detaylıca tartışılmak suretiyle alınıyor. Karar alındıktan sonra herkes alınan kararın arkasında durmak suretiyle eksiksiz ve etkin bir şekilde uygulanması için mücadele veriyor.

arf

Yukarı