Ana içeriğe atla

autorola

Kırtasiye sektörü değişime uyum sağlamalı

13.02.2018 - 11:24

Kuruluşundan bugüne dek ürün güvenliğine öncelik verdiklerini belirten TÜKİD Başkanı Vecdet F. Şendil, “Mesele insan sağlığı, özellikle de çocuklarımızın sağlığı olunca, yüzde 1’lik güvensiz ürüne bile tahammülümüz yok” dedi.

Tüm Kırtasiyeciler Derneği’nin faaliyet ve hizmetleri hakkında bilgi verebilir misiniz? Neler yapar TÜKİD?
Kırtasiyeyi meslek edinmiş, bu işe gönül koymuş insanların bir araya gelmesiyle oluşmuş bir meslek örgütlenmesi. Kuruluşundan bugüne dek TÜKİD’in birinci önceliği ürün güvenliği olmuştur. Kırtasiye ürünleri yüzde 99 oranında güvenlidir ve bu oran kırtasiyeye en güvenilir ürün grubu olma unvanını kazandırmıştır. Mesele insan sağlığı, özellikle de çocuklarımızın sağlığı olunca, yüzde 1’lik güvensiz ürüne bile tahammülümüz yok diyoruz. 

TÜKİD’in misyonu nedir?
Kırtasiyeciyi güçlü kılmaktır. Kurulduğumuzdan beri “Kırtasiye kırtasiyeciden alınır” sloganıyla hareket ettik. Önceliğimiz; yıllardır bu işin içinde olan, ne sattığını bilen kırtasiyecilerimizin ayakta kalmasına hizmet etmektir. Tabii ayakta kalmak için değişime de uyum sağlamak gerekir. Derneğimizin öncülüğünde geliştirilip yaygınlaştırılan Kırtasiye Bilgi Sistemi( KBS) en önemli adımlarımızdan biridir. Bu sistem; kırtasiyecilerimizin barkod, ürün stok bilgisi ve fiyat istikrarı gibi sorunlarına bir zahmette yanıt veren gelişmiş bir uygulamadır. Kırtasiyelerimizin iş akışının modernize olması konusunda çok önemli bir adımdır. 

Kırtasiye sektörünün mevcut durumu ve potansiyelini nasıl değerlendiriyorsunuz?
Kırtasiye çok geniş bir ürün grubunu kapsar ve diğer pek çok sektörle de etkileşim halindedir. Dahası; yeni ürün, eskileri dışlayarak yok olmalarına sebebiyet vermez. Yani çok sayıda teknolojik ürün mevcuttur ama geleneksel ürünlere de her zaman gereksinim vardır. TÜKİD olarak; ülkemizin potansiyelini enerjiye dönüştürme konusunda çok sayıda çalışmamız var. Çalışmalarımız; önümüzdeki günlerde de kamuoyu gündemine gelecek. Şimdilik şu kadarını söyleyebiliriz ki enerjimiz ve heyecanımız; Ekonomi Bakanlığımız ve İhracatçı Birliklerimizi de harekete geçirdi. Devlet; ileriye doğru attığımız her adımda destekçimiz oluyor. İlgili İhracatçı Birliğimizle yaptığımız görüşmelerde, önümüzdeki yıl için 500 milyon dolar ihracat hedefinin gerçekçi olacağını belirttiler.

2018 İstanbul Kırtasiye Ofis Fuarı’na dönük olarak ne gibi hazırlıklarınız söz konusu? Mesela fuar esnasında yapılacak etkinlik vs. olacak mı?
İstanbul Kırtasiye-Ofis Fuarı’nın 21-25 Şubat tarihlerinde 24’üncüsünü düzenleyeceğiz. Fuar, Türkiye genelindeki perakendecilerin buluşma noktası olacak. Okul, kırtasiye, kağıt, ofis malzemeleri ve oyuncak sektöründeki son teknoloji ürünler sergilenecek. Fuara; yurt içi ve yurt dışından 250’yi aşkın firmanın katılması bekleniyor. Pek çok iş görüşmesinin gerçekleştirileceği fuarla, yeni iş fırsatları ortaya çıkacak, perakende ekonomisi ciddi bir ivme kazanacak. Fuar boyunca, alanında uzman kişilerin katılacağı birçok da etkinlik düzenlenecek. Geçen yıl  9 bin 863 kişiyle fuarımızı tamamladık. 50 ülkeden ziyaretçi aldık. Bu yıl da 15 bini aşkın kişiyi ağırlamayı hedefliyoruz. 

Kırtasiye sektörünün geleceğini nasıl görüyorsunuz?
Hem geçtiğimiz yıllara hem de kuvvetle muhtemel, önümüzdeki on yıla damgasını vuracak güçlü bir değişim dalgası var. Uyum sağlamayı zorunlu kılan güçlü bir değişim hüküm sürüyor. Değişime direnenlerin işleri her geçen gün biraz daha zorlaşıyor. TÜKİD’in önümüzdeki yıllara dair bütün planları; ilk adımda değişimi doğru kavramak ve ona uyum sağlamak üzerine kurulu. Ardından; kırtasiyedeki değişime nasıl yön verebiliriz sorusuna odaklanacağız. Günü kurtarmaya odaklı yaşamak gibi bir lüksümüz olmadığının bilincindeyiz. 

autorola

Yukarı