Ana içeriğe atla

http://www.alltrans.com.tr/

KOBİ’LERE CAN SUYU OLUYORUZ

10.05.2017 - 17:48

Özdisan Elektronik Genel Müdürü Mustafa Yurttaş, “Elektronik sektöründe marka isimler dışında faaliyet gösteren binlerce şirket var, pek çoğu da KOBİ olarak değerlendirilebilir. Bu şirketlerin birçoğu gerek teknik, lojistik, stok ve servis, gerekse finansal bakımdan firmamız tarafından destekleniyor. Bir anlamda pek çok KOBİ şirketine de can suyu oluyoruz” diyor.

Özdisan Elektronik AŞ olarak elektronik komponent distribütörlüğünde pazardaki konumunuz ne durumda?
Özdisan Elektronik, Türkiye’nin en büyük elektronik komponent tedarikçisi olarak son 15 yıldır konumunu korumayı sürdürüyor. Amerika ve Avrupa’nın önde gelen firmalarıyla rekabet etmemize rağmen pazar liderliğini elden bırakmadık. Türkiye’de yarı iletkenler, aktif&pasif elektromekanik komponentler ile PCB, PCBA ve soğutucu kısmi üretimleri ile pazara yön veriyoruz. Elektronik sektöründe marka isimler dışında faaliyet gösteren binlerce şirket var, pek çoğu da KOBİ olarak değerlendirilebilir. Bu şirketlerin birçoğu gerek teknik, lojistik, stok ve servis, gerekse finansal bakımdan firmamız tarafından destekleniyor. Bir anlamda pek çok KOBİ şirketine de can suyu oluyoruz. Bu çalışma şeklimizi ve anlayışımızı başta komşu ülkelerde olmak üzere global pazarlarda da devam ettirebilmek ve ismimizden söz ettirmek üzere yeni pazarlarda da yapılanıyoruz. Öncelikli hedeflerimiz; Çin, İran, İspanya, Portekiz, Yunanistan ve Bulgaristan. 

Özdisan olarak son dönemde hangi yatırımlara imza attınız?
Yakın zamanda kendi bünyemizde bir alüminyum işleme ve üretim tesisi kurduk. Bu tesis sayesinde, elektronik sektöründe önemli bir açığı kapatma hedefimizi gerçekleştirmiş olduk. Tesisi, Dudullu Organize Sanayi Bölgesi içerisindeki DMY Grup binasında, bin metrekarelik alanda hayata geçirdik. 2 milyon doların üzerinde bir yatırım bütçesi var. E-ticaret sitesi yatırımımız ise en önemli adımlardan biri oldu. Malum dünya dijital bir çağa geçti. Bu çağa ayak uyduramayanların varlıklarını devam ettiremeyeceğini düşünüyorum. Bu anlamda ciddi yatırımlar yaptığımızı söyleyebilirim. İnternet portalımız aynı zamanda ürün yönetim sistemini kendi içerisinde doğurdu. Bu sistemi ve internet portalımızı biz kendi içimizde de kullanıyoruz. 

Uluslararası anlamdaki yatırımlarınızdan ve işbirliklerinizden de bahseder misiniz? 
2013 yılında endüstriyel uygulamalar, tablet PC, mobil cihazlar, otomotiv, akıllı bina, tıbbi cihazlar, reklam panoları, video intercom ve door-phone uygulamaları için, dokunmatik TFT LCD ekranları pazara sunan Çin merkezli SAT Group ile bir ortaklık kurduk. Anlaşmayı imzaladıktan sonra ise 20 milyon dolarlık bir yatırımla şirketin ikinci fabrika binasını da devreye soktuk. Toplam 26 bin metrekare kapalı alanda Shenzhen ve Dongguan’da 2 ayrı üretim tesisinde, 30 milyon adet kapasiteyle TFT/LCD ekran üretiyoruz. Ortaklık sonrası Satoz adını alan şirket, planlanan yeni yatırımların sayesinde çok daha kaliteli, hızlı ve efektif bir sisteme geçti. Bu sayede de hızlı bir büyüme grafiği yakaladı. Örneğin, şirketin cirosu 2012 yılında 28 milyon dolarken bu yılı 90 milyon dolarla kapatmayı planlıyoruz. Önümüzdeki yıl ise 115 milyon dolar bandını zorlamayı hedefliyoruz. 

GALATA

Yukarı