Ana içeriğe atla

http://www.alltrans.com.tr/

MAKAM ŞOFÖRLERİ GİZLİ KAHRAMANLAR...

17.01.2017 - 10:27

Tüm Makam Şoförleri Derneği (TMSDER) Yönetim Kurulu Başkanı Halil İbrahim Yılmaz, “Makam şoförleri gizli kahramanlardır. Günümüzde Cumhurbaşkanı, Başbakan ve çok önemli işadamlarının arkasında hep bu gizli kahramanlar dediğimiz makam şoförleri vardır” diyor.

TMSDER nasıl kuruldu? TMSDER’in hedefleri nelerdir?
Bakan, müsteşar, belediye başkanı, rektör, yönetim kurulu başkanı, CEO, genel müdür şoförlerinden oluşan kurucu kadromuzla Ceynak Lojistik Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Ali Avcı’nın desteği ile TMSDER’i kurduk.
Hedeflerimiz; sektörde nitelikli makam şoförlerini bir araya getirmek, daha kaliteli, güvenilir, sadık ve işin ehli makam şoförleri yetiştirmek, iş istihdamı sağlamak ve makam şoförü ihtiyacı duyan kurum ve kuruluşlara aracılık yapmak, değişen ve gelişen koşullara uyum sağlayarak, sürekli öğrenen ve paylaşan bir kuruluş haline gelmek.

Makam şoförleri hangi vasıflara sahip olmalı? 
Öncelikle makam şoförü demek, makama hizmet eden, kılık kıyafet ve konuşmasına dikkat eden, mesleki eğitimini almış kişilerdir. Unutulmamalıdır ki hizmet edilen kişinin pozisyonu gereği iyi ve güzel bir şekilde temsil edilmelidir. 

İstanbul’ da makam şoförleri ne gibi zorluklar ile karşılaşıyorlar?
Günümüzde İstanbul trafiği bilinen bir gerçek, biz makam şoförleri havalimanı, toplantı ve davetlere zamanında ulaşabilmek için yol durumunu göz önünde bulundurarak en hızlı ve rahat gidilebilecek yolları tespit ederek hareket ederiz. Eğer buna dikkat etmeden hareket eden makam şoförleri makamın uçağı kaçırmasına, toplantı ve davetlere geç gitmesine neden olabilir. Bu durum makamdaki kişinin tepki vermesine sebep olur ve kesinlikle affedilemez bir durumdur. İstanbul gibi büyük şehirlerde işadamlarını bekleyen riskler olabileceğini düşünerek her zaman makamın yanında tedbirli ve dikkatli olunması gerekir.

“MAKAM ŞOFÖRÜ SADECE ŞOFÖR DEĞİLDİR”
Makam şoförünün görevleri nelerdir? 

Makam şoförü genelde şoför olarak düşünülür. Ama aslında makam şoförlüğü hizmetleri içinde sadece bir görevdir. Peki makam şoförü başka ne iş yapar diye sorarsanız kısaca şöyle tanımlamak isterim; makam şoförü; araç içinde ve dışında makamın korumasıdır, makamın kurum içinde veya kurum dışında Asistan ve Özel Kalemidir, makamın evinde, işyerinde ve her gittiği yerde yanından ayrılmayan, duruşu, davranışı, kılık kıyafeti ile makamını her yerde temsil eden kişidir. 
Makam şoförleri gizli kahramanlardır. Günümüzde Cumhurbaşkanı, Başbakan ve çok önemli işadamlarının arkasında hep bu gizli kahramanlar dediğimiz makam şoförleri vardır.

Dernek olarak ne tür eğitimleriniz olacak, eğitimlere kimler katılabilecek?
Makam şoförü eğitimi, ileri sürüş teknikleri eğitimi gibi kurslar oluşturduk, buradan makam şoförü olmak isteyen, makam şoförü olup kendini yetiştirmek isteyen, kurum ve kuruluşların bünyesindeki makam şoförleri bizden destek alarak bu kurslara katılabilirler. Önümüzdeki dönemde Mercedes Benz ve Borusan Otomotiv’le görüşmeler yapıp makam şoförü arkadaşlara makam araçları hakkında bilgi seminerleri verilmesini sağlayacak projelerimiz var. Bu eğitimlere bay ve bayan ayırmaksızın herkes katılabilir. 

yurtiçi

Yukarı