Ana içeriğe atla

http://www.alltrans.com.tr/

Ofis mobilya sektörü her yıl büyümeye devam ediyor

13.12.2017 - 10:32

OMSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ercan Ata, ofis mobilya sektörünün durumunu değerlendirdi.

Öncelikle OMSİAD hakkında kısaca bilgi alabilir miyiz? Neler yapar OMSİAD, görevleri nelerdir?
OMSİAD 1999 yılında sektörümüzün önde gelen firmalarının girişimleri ile yüksek teknolojide kaliteli üretime katkı sağlama, ulusal ve uluslararası pazarda sektörün gelişimini destekleme, sektördeki yenilik ve gelişmelere farkındalık yaratma, sektör sorunlarına çözüm üretme, üyeler arasında iletişimi artırarak meslek etiğini yaygınlaştırma, sosyal, ekonomik ve kültürel alanlarda işbirliği yaratarak sektörel etkinliği artırma gibi amaçları yerine getirmek üzere kurulmuştur.
78 üye firmamızın sektör menfaatleri için çeşitli kurum ve kuruluşları ile ilişkiler sağlanmakta, her platformda sektörün sorunlarına çözüm önerileri üretilmeye çalışılmaktadır.
Ülkemiz ekonomisine katma değerli ihracatı ile cari açık vermeden büyüyen ve her geçen gün önemi daha iyi anlaşılan ofis mobilya sektörünü temsil eden OMSİAD, etkili bir sivil toplum kuruluşu olarak faaliyetini sürdürmektedir. 
OMSİAD, Türkiye’nin parlayan yıldızı mobilya sektörünün daha da güçlenerek Türkiye’yi bir mobilya ülkesi yapmayı hedefleyen Türkiye Mobilya Dernekleri Federasyonu MOSFED’in kurulmasında öncü olmuş, kurulan federasyon yönetimde de yer alarak çalışmalara destek vermektedir. 

Türkiye’deki ofis mobilya sektörünün durumunu değerlendirir misiniz?
Son yıllarda dünyada yaşanan gelişmeler neticesinde döviz değerlerinde beklenmeyen yükselmeler oldu. Ekonomik dengelerin sarsılması sonucunda ise üretim, ithalat ve ihracat değerleri birçok sektörde geriledi. Ofis mobilyaları sektörü olarak 2017 yılı ilk 8 aylık ihracat değerlerimiz, 2016 yılının ilk 8 ayından yüzde 5 daha büyümüş bulunmaktadır. 2016 yılının ilk 8 ayındaki ihracat değerimiz 191 milyon 200 bin Dolar iken, 2017 yılında bu rakam 201 milyon 810 bin Doları bulmuştur. Ofis mobilya sektörü her yıl bir önceki yıla göre en az yüzde 4 büyüyerek gelişmeye devam etmektedir. 

Uluslararası pazarda Türk ürünlere ilgi nasıl?
Özellikle son yıllarda Ar-Ge ve tasarımın öneminin daha iyi anlaşılması sonucu üretilen marka ürünlerimiz, dünya pazarlarında kabul görmekte ve Türkiye ofis mobilyaları sektörü aranılan bir pazar olma yolundadır. Sektörün önemli markaları ülkemizde olduğu gibi yurt dışında da takip edilen markalardır. Uluslararası ofis mobilya fuarlarında Orgatec, Milano vs. gibi çok sayıda Türk markası yer alıyor ve dünya mobilya satın almacıları tarafından beğeni ile ziyaret ediliyor. Zaten yapılan ihracat rakamlarının her yıl düzenli artış göstermesinden de anlayabiliriz.

Son olarak 2017 performans değerlendirmenizi alıp, 2018 yılına yönelik beklentileriz hakkındaki öngörülerinizi öğrenebilir miyiz? 
Ürettiğimizin yüzde 34’ünü ihraç ederek, 15 yıldan fazladır sürekli ve düzenli dış ticaret fazlası vermekteyiz. Bugün dünya mobilya ihracatının yüzde 1,4 ünü yaparak dünyanın 12’nci sırada mobilya ihracatı yapan ülkesiyiz. Mobilya tüketiminde dünyada 14’üncü sırada yer alıyoruz. 2017 yılında indirilen KDV oranı sayesinde kapasite kullanım oranımız yüzde 76,8’lere ulaşmıştır. Son dönemde önemi sanayicimizce de fark edilen ve devletimiz tarafından çeşitli teşvikler ile desteklenen Ar-Ge ve tasarıma yönelik yatırım harcamalarımız 2009 yılında 12 milyon TL iken, yüzde25 artarak 17,8 milyon TL’ye ulaşmıştır. Şu an için 7 adet tasarım ve 9 adet Ar-Ge merkezimiz açıldı. Bu çalışmalar sektörümüzün geleceğinin bugünden daha iyi olacağının ve rakamlarımızın düzenli her yıl artacağını göstermektedir. 

GALATA

Yukarı