Ana içeriğe atla

itt

ŞARIK TARA 88 YAŞINDA HAYATINI KAYBETTİ

29.06.2018 - 11:28

Enka Holding Fahri Başkanı Şarık Tara, çoklu organ yetmezliğinden 88 yaşında hayatını kaybetti. Tara, Maslak Acıbadem Hastanesi'nde tedavi görüyordu.

 

ENKA Holding Fahri Başkanı Şarık Tara, tedavi gördüğü Maslak Acıbadem Hastanesi'nde yaşamını yitirdi. 88 yaşındaki iş adamı, çoklu organ yetmezliğinden vefat etti.

 

ENKA Holding Fahri Başkanı Şarık Tara'nın ölümüyle ilgili olarak Maslak Acıbadem Hastanesi tarafından yazılı bir açıklama yapıldı. Şara'nın vefatının ardından Acıbadem Maslak Hastanesi Başhekim Yardımcısı Doç. Dr. Metin Uzun yaptığı yazılı açıklamada şunları söyledi: “Sayın Şarık Tara, 2 Haziran tarihinden itibaren kalp yetmezliği nedeniyle Acıbadem Maslak Hastanesi'nde takibe alınmıştı. Maalesef çoklu organ yetmezliği nedeniyle hayatını kaybetti. Kendisine Allah'tan rahmet, kederli ailesine başsağlığı dileriz.

 

Enka Holding Fahri Başkanı İnşaat Yüksek Mühendisi Şarık Tara, 1930 yılında Makedonya’nın başkenti Üsküp’te doğmuş, 12 yaşında İstanbul’a göç etmiş, Türkiye’de kendisine yeni bir hayat kurmuştu. 1957 yılında eniştesi Sadi Gülçelik ile birlikte ENKA’yı kuran Tara, bir röportajında, “ENKA’yı bir dünya şirketi yapmak için çok çalıştım ve muvaffak oldum.” demişti. ENKA ismi ‘Enişte’ ve ‘Kayınbirader’in kısaltması olarak biliniyordu.

 

TARA SOYADI, DAĞ VE NEHİRDEN GELİYOR

 

Şarık Tara, ‘suyun öte yanından’ gelenlerdendi... Soyadları Karadağ’daki Tara Dağı ve Tara Nehri’nden geliyordu. 1930’da Üsküp’te doğmuş, daha 12 yaşındayken, ailesi onu 2. Dünya Savaşı’ndan kaçırarak Bulgar pasaportuyla İstanbul’daki dayısının yanına göndermişti. Ailenin diğer bireyleriyle ancak iki yıl sonra İstanbul’da buluşabilecekti. Ancak her göç gibi bu göçün de bedeli vardı. Hayata tutunmak için annesinin Kapalıçarşı’da satılan aile yadigarı mücevherleri ve ipek halıları gibi… Şarık Bey bu yolculuğun, bu göçün ruhunda açtığı yarayı ‘Birdenbire varlıktan adeta yokluğa yuvarlandım’ diye tanımlayacaktı.

 

Eğitimini hep çalışarak sürdürdü. Şişli Terakki Lisesi’nden sonra, inşaat mühendisliği hayalini gerçekleştirmek için İstanbul Teknik Üniversitesi’ne (İTÜ) girdi. 1954’te de mezun oldu. Anılarında, “İTÜ’lü olmak benim bütün hayatımın gidişatını belirledi” diyecek ve şöyle devam edecekti: “1957 yılında sınıf arkadaşım, yakın dostum ve eniştem Sadi Gülçelik’le birlikte ENKA’yı kurdum. ENKA’yı bir dünya şirketi yapmak için çok çalıştım ve muvaffak oldum.”

 

ENKA

 

ENKA, yurt içinde ve yurt dışında birçok otoyol, altyapı ve inşaat işlerine imza attı.

a

Yukarı