Ana içeriğe atla

http://www.alltrans.com.tr/

Sektörde en fazla kadın istihdamı sağlayan şirketiz

13.06.2017 - 12:00

Arkas Holding Lojistik Hizmetleri Grup Başkanı Diane Arcas, “Filomuzda bulunan gemilerimizde kaptandan stajyere kadar pek çok kademede 38 kadın çalışanımız görev yapıyor. Bu sayı ile sektörde en fazla kadın istihdamı sağlayan şirketiz” diyor.

İş dünyasında kadın olmanın avantaj ve dezavantajlarından bahseder misiniz?
İş hayatında kadınlar daha zor bir yerlere geliyorlar. Çünkü sosyal dünyadaki ön yargılar ve kısıtlamalar iş dünyasında da görülüyor. Toplumsal bakış açısı olarak erkeklerin lider, güçlü ve sonuç odaklı olması, kadının ise yumuşak ve uzlaşmacı olması beklentisi var. Bilinçaltımızdaki bu bakış açısının farkına vardığımızda esasında yanlış kriterlerle değerlendirdiğimiz birçok kadına başarının yolunu açmış olabiliriz. 
Ben bu konuda şanslıyım, bu anlamda hayata kuvvetli bir pozisyonda başladım. 
Lojistik sektörü olarak değerlendirdiğimde ise beni destekleyen çok yetkin bir ekibim var. Sektördeki diğer meslektaşlarımın da kadın bakış açısının sektöre getirdiği dinamizm ve farklılıktan memnun olduklarını düşünüyorum. Kadınların en önemli özelliği birleştirici olmaları. Başarılı olan kadınların sürekli kendilerini geliştirdiklerini ve değişen dünya koşullarına hızlı bir şekilde adapte olduklarını gözlemliyorum, hırslı ve başarı odaklılar. Özellikle yeni neslin iş dünyasına adaptasyonunda kadın yöneticilere çok ihtiyaç var.

Kadın yöneticilerin sayısı giderek artıyor. Gelişmiş ülkelerle kıyaslandığında Türk iş dünyası kadın yönetici oranında ne durumda?
Dünyada yönetimdeki kadın oranı her geçen gün yükseliyor. 2017 yılında yüzde 25’lik bir oran var. 
Arkas olarak değerlendirdiğimizde iyi bir durumdayız. “Yakamoz: Deniz ve Kadın Sempozyumu” kapsamında “En Fazla Kadın İstihdamı Sağlayan Denizci Şirket” ödülüne ikinci kez lâyık görüldük. Arkas olarak kadın çalışanların varlığını her zaman önemsedik, gururla söyleyebilirim ki bunu yapmaya bugün değil 15 yıl önce başladık. Stajyer olarak başlayıp kaptanlığa ve başmühendisliğe kadar yükselmiş ve gemilerimizde görev yapmış olan kadın çalışanlarımız var. Kadınlar için sadece istihdam yaratmak değil, aynı zamanda kariyerlerinde yükselmelerine de imkân sağlamak gerekiyor. Filomuzda bulunan gemilerimizde kaptandan stajyere kadar pek çok kademede 38 kadın çalışanımız görev yapıyor. Bu sayı ile sektörde en fazla kadın istihdamı sağlayan şirketiz. 
Diğer taraftan Birleşmiş Milletler’in ilk kademede hedefi kadın yönetici oranını yüzde 30’un üzerine çıkarmak, Arkas Holding olarak bizim oranımız bu hedefin üzerinde ve yüzde 33. 

Sektörünüz ve firmanız açısından geçmiş 10 yılı değerlendirdiğimizde nasıl bir tablo karşımıza çıkıyor? Gerek faaliyet gösterdiğiniz sektör gerekse firmanız hangi atılımları gerçekleştirdi?
2015 yılına yeni bir yapılanma ile daha güçlü girdik Arkas Holding Lojistik Hizmetleri Grubu’ndaki 4 şirketimizi (Arkas Ulaştırma, Arkas Lojistik, Ardep ve Arfor) “Arkas Lojistik AŞ.” çatısı altında birleştirdik. Şirketlerin birleşmesi sayesinde ciro, çalışan sayısı, finans  gibi konularda rakamsal ölçeğimiz büyüdüğü gibi, buna paralel marka gücü, satınalma gücü, finansal kaynak yaratma gücümüz de arttı. 2016 yılında dolar bazında yüzde 15, TL’de yüzde 31’lik bir büyüme elde ettik. Hizmet çeşitliliği ve farklı sektörlere yönelik uzmanlıklar geliştirmeyi önemsiyoruz. Bugün denizyolu yurt içi konteyner taşımacılğı, deniz yolu yurt içi komple tır taşımacılığı (full track FTL), uluslararası karayolu taşımacılığı, konteyner depolama ve teknik hizmetler ile antrepo yurt içi demiryolu hizmetleri,  yurt içi ve yurt dışı ağır yük ve proje taşımacılığı (intermodal ve multimodal), forwarding, kapalı depo ve antrepo hizmetleri veriyoruz. İstanbul, İzmir, Denizli, Bursa, Mersin, İskenderun, Ankara, Eskişehir, Gaziantep, Kayseri, Konya, Samsun, Trabzon ve Antalya başta olmak üzere Türkiye’de kendimize ait 12 ofisimizle faaliyet gösteriyoruz. Yurt dışında ise Rusya, Ukrayna, Gürcistan, Azerbaycan, Yunanistan ve Çin’de ofisimiz bulunuyor. Diğer ülkelerde ise 100’e yakın acenta ağımızla tüm dünyaya ulaşım sağlıyoruz. 500’e yakın öz malımız var, 700’e yakın treylerimiz var. 300’e yakın nakliyecimiz ile Türkiye’nin 81 iline hizmet sunuyoruz. 
Açık ve kapalı depo hizmetleri yanında antrepo hizmeti de sunuyoruz. İstanbul, İzmir, Bursa, Mersin, Konya, Kayseri, Gaziantep,Yenice, Van ve İskenderun’da olmak üzere  365 bin metrekarenin üzerinde açık konteyner sahası ve 12 bin metrekare kapalı depo tesisleri bulunuyor. Ayrıca Aliağa ve Bozhöyük’te de depo açarak depo sayımızı 12’ye çıkaracağız. 
Van üzerinden İran’a demiryolu ile yapılacak taşımalar için de Van Organize Sanayi Bölgesi’nde kurduğumuz depomuz 2 bin 500 metrekare kapalı, 4 bin 500 mertrekare açık alana sahip. Yenice, Aliağa ve Bozüyük’te depo açıyoruz.
Yurtiçi demiryolu taşımacılığı konusunda iç bölgeler ve limanlar arasında yerel hatlar geliştiriyoruz. 
Arkas Lojistik Çağrı Merkezi ile 08502227527 numaralı telefondan ve sosyal medya aracılığı ile müşterilerimiz bize her an ulaşabiliyor. Bunun avantajını da hizmetlerimiz ve yatırımlarımızda kullanıyoruz.

GALATA

Yukarı